JUŻ W KIOSKU

Dofinansowanie dla PZAZ

2023-01-23 10:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ponad 500 tys. zł przekaże w tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na utrzymanie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. 19 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach podpisana została umowa w sprawie udzielenia dotacji na działalność zakładu w 2023 roku.

fot. Powiat Starachowicki

PZAZ w Stykowie był jednym z pierwszych Zakładów Aktywności Zawodowej w Polsce i do jeszcze niedawna jednym z dwóch w naszym województwie. Obecnie jest jednym z siedmiu działających w naszym regionie, ale nadal jedynym prowadzonym przez samorząd. I to niewątpliwie odróżnia go od pozostałych, które prowadzą inne podmioty. Działalność jednostki finansowana jest z różnych źródeł, w tym głównie z PFRON-u. Część środków przekazuje także Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. W tym roku będzie to kwota 502 200 zł, jak wynika z umowy, która została podpisana 19 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Dokument sygnowali podpisami: marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik, a z ramienia powiatu – starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

W 2023 roku, jak informowała wicemarszałek Renata Janik, świętokrzyskie ZAZ-y otrzymają prawie 3 miliony złotych z budżetu Samorządu Województwa. W dyspozycji samorządu są również środki PFRON-u, przekazywane na dofinansowanie kosztów działania ZAZ-ów. Zgodnie z założeniami, do placówek ma trafić ok. 9,5 miliona złotych z PFRON-u.

- W tej chwili czekamy na środki z PFRON-u. Wiemy, ile powinno ich być zgodnie z algorytmem, ale zobaczymy finalnie, ile ich otrzymamy – mówiła wicemarszałek.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że PZAZ w Stykowie zatrudnia ponad 50 niepełnosprawnych, w większości ze znacznym stopniem niepełnosprawności. To właśnie tutaj poprzez codzienną pracę mogą oni rozwijać swoje umiejętności i kompetencje, a co za tym idzie, wejść na otwarty rynek pracy. 

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

2023-01-25

Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 stycznia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLIX sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Podziękowanie za pomoc uchodźcom

2023-01-22

Podziękowanie za pomoc uchodźcom

Powiat Starachowicki doceniony przez Województwo za realizację projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy". Podczas gali, jaka odbyła się 16 stycznia w Filharmonii Świętokrzyskiej, starosta Piotr Ambroszczyk odebrał podziękowania z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Renaty Janik.
„Reagując ratujesz” - podsumowano kampanię społeczną

2023-01-21

„Reagując ratujesz” - podsumowano kampanię społeczną

Ola Szaudel i Tadeusz Valde ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zostali zwycięzcami konkursu „Krótki film o bezpieczeństwie”, jaki odbył się w ramach kampanii społecznej "Reagując Ratujesz", ukierunkowanej na eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. Uroczyste wręczenie nagród połączone z podsumowaniem działań odbyło się 13 stycznia br. w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach. 
Szpital rozszerza specjalistykę

2023-01-18

Szpital rozszerza specjalistykę

Starachowicki szpital poszerza wachlarz usług medycznych. Do dyspozycji pacjentów są już cztery nowe poradnie, w tym stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych, neonatologiczna i neurologiczna dla dzieci, a w planach kolejne, w tym m.in. poradnia prenatalna dla kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia.
Budżet powiatu na 2023 rok przyjęty

2022-12-30

Budżet powiatu na 2023 rok przyjęty

Rada Powiatu w Starachowicach, podczas czwartkowej (29 grudnia 2022 r.) sesji przyjęła budżet na 2023 rok. Opiewa on na kwotę ponad 184 mln zł. Ponad 77 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje. 
Porządek obrad grudniowej sesji Rady Powiatu

2022-12-28

Porządek obrad grudniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (29 grudnia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLVII sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Pracowity rok w powiecie

2022-12-27

Pracowity rok w powiecie

Odcovidowienia szpitala, zakup budynku po PAKS, pomoc uchodźcom, rozwój polityki społecznej czy zwiększanie obronności – to tym obszarom podporządkowane były w tym roku działania starosty Piotra Ambroszczyka i Zarządu Powiatu. Największym jednak wzywaniem, które udało się przekuć w sukces, było pozyskanie 100 mln zł na budowę wiaduktu w Starachowicach.
Wyjątkowa Wigilia w wyjątkowym miejscu

2022-12-26

Wyjątkowa Wigilia w wyjątkowym miejscu

Czas spotkań wigilijnych to czas życzeń i podsumowań. I tak było właśnie podczas spotkania wigilijnego w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Judy Tadeusza w Starachowicach,
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie wreszcie na swoim

2022-12-22

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie wreszcie na swoim

Dobiegła końca modernizacja jednego z budynków Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. W poniedziałek (19 grudnia br.) odbyło się oficjalne otwarcie nowego obiektu. 
Dają nadzieję, działając

2022-12-21

Dają nadzieję, działając

Powiat Starachowicki zorganizował warsztaty z zakresu zdrowia psychicznego dla psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, interwentów i profilaktyków. Poprowadził je Dariusz Łuczak – specjalista z tego zakresu, interwent, wykładowca akademicki i wieloletni praktyk.