JUŻ W KIOSKU

Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?

Aneta Marciniak

Zwróciliście kiedykolwiek uwagę na wizerunek Chrystusa na krzyżu? Nie na wymiar duchowy, ale rzeczywisty? Na to, jak jest ułożone ciało? Jeśli nie, to jest okazja nadrobić i rozpocząć poszukiwania.

Zwyczajowo, ukrzyżowany Pan Jezus ma głowę opuszczoną na swoje prawe ramię, bądź też zwieszoną w dół, czasem jednak spotyka się krzyż, na którym Chrystus ma głowę zwieszoną na ramię lewę. Odwrócony Jezus - tak się o nim mówi. Jego charakterystyczny wygląd rzuca się w oczy natychmiast, szczególnie tym, którzy umieją patrzeć i przede wszystkim chcą. Ten Jezus jest inny, jego sylwetka jest wyraźnie umięśniona i wygięta w lewą stronę, przepaska na biodrach jakby rozwiana wiatrem, który dawno już przeminął. Włosy lokami otaczają obolałą twarz, a cierniowa korona, jeśli występuje, przypomina raczej słoneczne promienie. Częściej srebrny, chociaż ten, którego mamy w zasięgu ręki, pomalowany jest na złoto.

Chociaż mówi się o Nim Odwrócony Jezus, to jest znany także pod nazwą Chrystusa Powstańczego. Dlaczego?

Powstanie styczniowe - niepodległościowy zryw krwawo stłumiony przez cara i jego wojska, wydarzenie, które przetrwało lata i zapisało się w pamięci wszystkich Polaków. A miało być zupełnie inaczej, powstańcy po rozgromieniu mieli żyć w głębokiej konspiracji, mieli żyć cicho we wprowadzonym przez cara terrorze. Ale przyszedł moment, gdy powstańcy zapragnęli uwiecznić swoje dzieło, skoro nie mogli tego robić oficjalnie zrobili tajnie. Jako tajny znak wymyślili sobie pana Jezusa z głową na lewym ramieniu, taką figurą zaznaczano miejsca związane z Powstaniem Styczniowym, ukrywano dokumenty powstańcze, a także powstańczą kasę.  Dla Rosjan odwrócony Jezus nic nie znaczył, dla Polaków znaczył wszystko. Ale wtedy Bóg, Honor i Ojczyzna stanowiły jedność.

Województwo Świętokrzyskie jest pełne takich znaków, dwa Powstańcze Chrystusy znajdziemy chociażby w Bodzentynie (na zdjęciu Ukrzyżowany przy kościele Świętego Stanisława, drugi znajduje się przy kościele pw. Świętego Ducha). O powstańczej tradycji Bodzentyna nie trzeba nikogo przekonywać, a do kościoła Świętego Stanisława warto wejść i w okna spojrzeć, bo w nich znajdują się partyzanckie krzyże.

Szukajcie, a znajdziecie.

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.