JUŻ W KIOSKU

Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?

Aneta Marciniak

Zwróciliście kiedykolwiek uwagę na wizerunek Chrystusa na krzyżu? Nie na wymiar duchowy, ale rzeczywisty? Na to, jak jest ułożone ciało? Jeśli nie, to jest okazja nadrobić i rozpocząć poszukiwania.

Zwyczajowo, ukrzyżowany Pan Jezus ma głowę opuszczoną na swoje prawe ramię, bądź też zwieszoną w dół, czasem jednak spotyka się krzyż, na którym Chrystus ma głowę zwieszoną na ramię lewę. Odwrócony Jezus - tak się o nim mówi. Jego charakterystyczny wygląd rzuca się w oczy natychmiast, szczególnie tym, którzy umieją patrzeć i przede wszystkim chcą. Ten Jezus jest inny, jego sylwetka jest wyraźnie umięśniona i wygięta w lewą stronę, przepaska na biodrach jakby rozwiana wiatrem, który dawno już przeminął. Włosy lokami otaczają obolałą twarz, a cierniowa korona, jeśli występuje, przypomina raczej słoneczne promienie. Częściej srebrny, chociaż ten, którego mamy w zasięgu ręki, pomalowany jest na złoto.

Chociaż mówi się o Nim Odwrócony Jezus, to jest znany także pod nazwą Chrystusa Powstańczego. Dlaczego?

Powstanie styczniowe - niepodległościowy zryw krwawo stłumiony przez cara i jego wojska, wydarzenie, które przetrwało lata i zapisało się w pamięci wszystkich Polaków. A miało być zupełnie inaczej, powstańcy po rozgromieniu mieli żyć w głębokiej konspiracji, mieli żyć cicho we wprowadzonym przez cara terrorze. Ale przyszedł moment, gdy powstańcy zapragnęli uwiecznić swoje dzieło, skoro nie mogli tego robić oficjalnie zrobili tajnie. Jako tajny znak wymyślili sobie pana Jezusa z głową na lewym ramieniu, taką figurą zaznaczano miejsca związane z Powstaniem Styczniowym, ukrywano dokumenty powstańcze, a także powstańczą kasę.  Dla Rosjan odwrócony Jezus nic nie znaczył, dla Polaków znaczył wszystko. Ale wtedy Bóg, Honor i Ojczyzna stanowiły jedność.

Województwo Świętokrzyskie jest pełne takich znaków, dwa Powstańcze Chrystusy znajdziemy chociażby w Bodzentynie (na zdjęciu Ukrzyżowany przy kościele Świętego Stanisława, drugi znajduje się przy kościele pw. Świętego Ducha). O powstańczej tradycji Bodzentyna nie trzeba nikogo przekonywać, a do kościoła Świętego Stanisława warto wejść i w okna spojrzeć, bo w nich znajdują się partyzanckie krzyże.

Szukajcie, a znajdziecie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

2023-01-21

Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

Za nami obchody  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.