JUŻ W KIOSKU

Atrakcyjna Ruda

2021-07-11 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ruda, niewielka wieś w gminie Brody oddalona około 8 km na zachód od Starachowic. Położona malowniczo nad Zalewem Brodzkim, zwanym niekiedy jeziorem, po północnej jego stronie, na obszarze tzw. Przedgórza Iłżeckiego

Gmina Brody

Dawniej należała do Gminy Wierzbnik,parafii Krynki i była własnością biskupów krakowskich. Nazwa miejscowości jest nieprzypadkowa, w przeszłości Ruda była bowiem osada górniczą. Przed wiekami nad Kamienną działały liczne kuźnice, w których wytapiano żelazo z rud wydobywanych w okolicy, i to kuźnicy najprawdopodobniej byli założycielami tej osady. Wiadomo,, że w 1823 roku działała tu fryszerka. W I poł. XIX w., za czasów księcia Franciszka Ksawerego Druckiego - Lubeckiego, planowano wybudować tu duży zakład fryszerek i walcowni, autorem projektu niedoszłych zakładów był inżynier Fryderyk Wilhelm Lempe. Te ambitne plany skutecznie zablokowało Powstanie Listopadowe. W następnych latach znacznie nowocześniejsze i wydajniejsze w oczyszczaniu surówki wielkopiecowej stały się piece pudlingowe, ostatecznie fryszerki w Rudzie przestały pracować pod koniec lat 30-tych XIX wieku.

Dziś Ruda kojarzona jest raczej z letnią i rekreacyjną miejscowością wypoczynkową, nic zresztą dziwnego bo właśnie w Rudzie przy ulicy Panoramicznej znajdują się piękne plaże, tereny do biwakowania, place zabaw dla dzieci, boiska, park linowy, punkty gastronomiczne oraz liczne parkingi. Latem mnóstwo tu wędkarzy,, turystów pod namiotami oraz camperów.

Kolejnym ważnym elementem świadczącym o atrakcyjności tej niewielkiej miejscowości jest zespół skałek, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie brodzkiego zalewu w pobliżu ulicy Panoramicznej, na zboczu niewielkiego wzgórza, które opada ku dolinie rzeki Kamiennej. To malownicze twory geologiczne piaskowców z okresu dolnego triasu, powstałe około250 mln lat temu. Rudzkie skały ciągną się na odcinku kilkuset metrów. Najładniejsze i najcenniejsze z nich zostały objęte prawą ochroną przyrody jako pomnik przyrody nieożywionej „Skały w Rudzie”. Są różnej wielkości. Największe sięgają do 10 m wysokości oraz kilkudziesięciu metrów długości, przez co są ulubionym miejscem pasjonatów wspinaczek. Ciekawe kształty o zabarwieniu szarożółtym oraz jasnobeżowym jeszcze bardziej uatrakcyjniają rudzkie skałki. Dostrzeżemy tu basztę, ambony oraz półki skalne. Szczeliny między skałami są wypełnione przez liczne gatunki drzew i krzewów. Najczęściej spotykanymi gatunkami są sosny oraz brzoza. Nierzadko zdarza się, że drzewa rosną na samych skałach, przyjmują one zresztą także dość ciekawe formy.

Jednym z ciekawszych okazów jest brzoza z czterema pniami. Podobno jest często odwiedzana przez młode dziewczęta stanu wolnego. Miejscowe podania mówią, że odpoczynek na jednym z czterech jej pni gwarantuje poznanie fajnego chłopaka, a w przyszłości szczęśliwe zamążpójście. A, że w każdej legendzie podobno jest coś prawdy, to my serdecznie polecamy sprawdzić.

  Dziś w Rudzie znajduje się szkoła, działa Ochotnicza Straż Pożarna oraz stowarzyszenie sportowe „Czarni Ruda”. Historia przemysłu, piękny zalew oraz atrakcje wokół niego, a także malowniczy zespół skał, to nie są jeszcze wszystkie atuty Rudy. Znajdziemy tu także liczne punkty widokowe i krajobrazy. Nieprzypadkowo jedną z rudzkich ulic nazwano Widok, bo właśnie z wielu miejsc tej ulicy możemy podziwiać Jezioro Brodzkie i otaczające go lasy, a także Góry Świętokrzyskie, w tym najsłynniejszy masyw Łysej Góry. Przez Rudę przebiegają szlaki turystyczne piesze oraz rowerowe.

Najbardziej popularnymi są czerwony pieszy Szlak Milenijny oraz czarny pieszy „Ruda-- Mirzec”. Do Rudy można dojechać zarówno samochodem osobowym, jak i transportem zbiorowym. W gminie Brody, w tym także w Rudzie kursują busy prywatnych przewoźników, można dojechać także pociągiem. Wówczas należy wysiąść na stacji Brody lub Styków. Z każdej z tych miejscowości do Rudy trzeba będzie dojść około 2 kilometry. Odwiedzając Rudę oraz gminę Brody proponujemy jednak korzystanie ze szlaków turystycznych. Szlaki piesze oraz rowerowe, prócz rudzkich atrakcji, zaprowadzą turystów w inne ciekawe miejsca, na przykład do rezerwatu „Skały pod Adamowem” lub w odwrotnym kierunku do rezerwatu „Skały w Krynkach”.

Warto wspomnieć, ze gmina Brody w całości objęta jest ochroną jako obszar chronionego krajobrazu i niech to będzie najlepszą zachętą do odwiedzenia tych okolic.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.
Kęsy czasu

2022-07-02

Kęsy czasu

Babom łydki bieleją w podkasanych spódnicach Ziemia pęka nadzieją rodzi się południca...
Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

2022-06-24

Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry - tak prezentuje się aplikacja mobilna Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne. zrealizowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Głównym PTTK, Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.
Legendy i opowieści niezwykłe

2022-06-12

Legendy i opowieści niezwykłe

Zwiedzać można różnie. Ja najbardziej lubię wędrować ścieżkami legend i baśni, i taki właśnie pomysł mam na dzisiejsze spotkanie z Wami. Zapraszam zatem na zawichojską ziemię.
Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

2022-06-03

Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

Bodzentyn, miasto, które odwiedzaliśmy wielokrotnie i tylko od czasu do czasu podawałam Wam co smakowitsze kąski. Przyszedł czas, żeby z Bodzentyna zrobić danie główne i zaproponować to miasto na wiosenno letnią wycieczkę. Gwarantuję przewodnickim słowem, że nie będziecie zawiedzeni, szczególnie jeśli przynajmniej część trasy przejdziecie pieszo lub przejedziecie rowerem.  A zatem do rzeczy...
O czym szumią szydłowskie śliwki

2022-05-20

O czym szumią szydłowskie śliwki

Rozległe bory, dziki zwierz, strachy i poczwary szkaradne, pośród tego wszystkiego najgroźniejsza postać, zbój Szydłem zwany. Chłop na schwał, silny jak tur, mocny jak dąb, z brodą czarną jak smoła... Dzieci się nim straszy, dziewczynom młodym obiecuje - nie od dziś wiadomo, że za niegrzecznymi chłopcami panny oczy gubią.
Masz ochotę się przejść?

2022-05-06

Masz ochotę się przejść?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dołączył do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Na chętnych czeka 30 - kilometrowa wędrówka. Szczegóły na plakacie. UWAGA: Żeby wziąć udział w spacerze NIE trzeba być członkiem PTTK.