JUŻ W KIOSKU

Zielone pomysły. Starachowice szkoły dbają o ekologię

2023-11-21 11:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Uczniowie ośmiu starachowickich szkół podstawowych w ramach pierwszej edycji Szkolnego Zielonego Budżetu Obywatelskiego zgłosili aż 47 ekologicznych projektów. Ich pomysły zostaną teraz ocenione w szkolnych głosowaniach, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Te najciekawsze zostaną wybrane do realizacji. Każda szkoła będzie mogła otrzymać ponad 5 tysięcy złotych na realizację tych przedsięwzięć.

fot. UM Starachowice

Starachowicka młodzież szkolna aktywnie włączyła się w proces partycypacji społecznej. Uczniowie ośmiu „podstawówek” stworzyli projekty, które mają służyć ich szkole i wspierać ekologiczne przedsięwzięcia. Wszystko w ramach starachowickiego Eko-Budżetu, czyli Zielonego Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego, na który Gmina Starachowice przeznaczyła 42 tysiące złotych.

- Eko-Budżet to ciekawa inicjatywa realizowana w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Tym razem jest to Zielony Budżet Partycypacyjny skierowany do uczniów ośmiu szkół podstawowych na terenie naszego miasta. Przeznaczamy na ten cel 42 tysiące złotych, ponad 5 tysięcy złotych na każdą ze szkół. Wszystko na realizację projektów zgłaszanych przez uczniów. Model finansowy tych projektów został wypracowany przez samą młodzież, a w pracach konsultacyjnych uczestniczyła Młodzieżowa Rada Miasta. To właśnie członkowie tej Rady działają na wielu płaszczyznach, kreując rzeczywistość i funkcjonowanie polityki młodzieżowej – nakreśla najważniejsze idee projektu Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Innowacyjna inicjatywa

Zielony Szkolny Budżet Obywatelski w Starachowicach to projekt innowacyjny na skalę ogólnopolską. W Polsce są już organizowane Szkolne Budżety Obywatelskie. Starachowicki projekt jest jednak wyjątkowy. Dotyczy bowiem zadań z zakresu wspierania działań proekologicznych.

- Nasz projekt pokazuje młodym ludziom, jak funkcjonuje w praktyce społeczeństwo obywatelskie. Dzięki możliwości realizacji wybranego przez społeczność szkoły projektu posiada niemal wszystkie cechy samorządowego budżetu partycypacyjnego. Nie jest to więc tylko symulacja, ale autentyczny proces konsultacyjny oparty na partycypacji, a jego bezpośredni rezultat – zrealizowany projekt młodzieżowy – staje się wręcz namacalny dla uczniów – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Aktywna młodzież

Od września uczniowie starachowickich szkół mogli składać projekty na zakup (sprzętu oraz wyposażenia przestrzeni na terenie szkoły), realizację inwestycji (np. drobne remonty) czy organizację wydarzeń i inicjatyw (np. warsztaty, szkolenia, eventy, pikniki, konkursy, festiwale itd.). Projekty musiały obowiązkowo nawiązywać do tematyki ekologicznej.

- Kolejny etap Eko-Budżetu zakończony. Za nami warsztaty odbywające się w szkołach podstawowych oraz tworzenie i zgłaszanie projektów przez uczniów. Przez cały wrzesień nasi radni spotykali się z uczniami starachowickich szkół podstawowych w celu przedstawienia założeń Eko-Budżetu oraz zasad składania projektów. Następnie nadszedł czas na jeden z najważniejszych etapów - na pracę twórczą uczniów, czyli okres, w którym młodzi Starachowiczanie tworzyli projekty i wypełniali formularze – podsumowali członkowie Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach.

Prawie 50 pomysłów

Młodzież szkolna ze starachowickich podstawówek nie zawiodła. 47 pomysłów zgłoszonych przez uczniów z ośmiu szkół to znakomity wynik. Potwierdza on, że młodzież lubi być zaangażowana w sprawy swojej szkoły.

Na liście najciekawszych projektów zgłoszonych przez uczniów znalazło się między innymi stworzenie pokoju ciszy i stref wypoczynku, budowa ekologicznej ściany, stworzenie ogródka truskawkowo-warzywnego, prowadzenie warsztatów z aromaterapii, umieszczenie koszy do segregacji śmieci w salach lekcyjnych czy zakup karmników dla ptaków.

Najwięcej projektów – bo aż 11 – stworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11. Ich projekty zakładają między innym postawienie koszy na makulaturę na terenie szkoły, drewnianych skrzyń z ziołami czy założenie akwarium. Uczniowie „jedenastki” będą mogli również wybierać spośród projektów zakładających utworzenie kącika przyrodniczego czy postawienia stojaków na rower.

W pozostałych szkołach również nie brakuje ciekawych projektów. Uczniowie SP nr 1 będą wybierać spośród 4 zgłoszeń, w SP nr 2 mamy 6 zgłoszeń, SP nr 6 to kolejnych 5 projektów, w SP nr 9 zgłoszono 4 projekty, w SP nr 10 uczniowie wybierać będą spośród 4 projektów, w SP nr 12 mamy 4 zgłoszenia, a w SP nr 13 uczniowie stworzyli 9 projektów.

Czas na głosowanie

W kolejnym etapie koordynatorzy zespołów szkolnych kontaktują się ze szkołami w celu omówienia i ewentualnego poprawienia projektów. Zatwierdzone przez komisję projekty wezmą udział w głosowaniach, które odbędą się w szkołach podstawowych w dniach 28 listopada – 1 grudnia. Każda ze szkół na głosowanie wybiera jeden z dni.

- Wybór projektów odbywa się w drodze głosowania powszechnego w szkołach. Głosować mogą tylko uczennice i uczniowie danej szkoły na projekty zgłoszone przez uczniów klas 1-8. Głosowanie odbywa się za pomocą urny wyborczej oraz kart do głosowania i ma charakter tajny. Do realizacji przechodzą wszystkie projekty, które dostaną największą liczbę głosów, a ich budżet mieści się w kwocie określonej w regulaminie – podkreśla prezydent Materek.

Eko-Budżet, realizowany jest w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%) z Programu Rozwój Lokalny.

fot. UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianek będzie promował miasto

2024-04-25

Lubianek będzie promował miasto

Do Sandry Hoffmann trafił specjalny voucher za zwycięstwo w konkursie na „Maskotkę Starachowic” organizowanego w ramach obchodów 400-lecia miasta. Lubianek, bo takie imię nosi maskotka, najbardziej przypadł jurorom do gustu. Składa się on z wielu elementów, które nawiązują zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Starachowic.
Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

2024-04-25

Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

Za nami 14. edycja plebiscytu „Świeć się z Energą”, w którym Starachowice kolejny raz okazały się najlepiej oświetlonym miastem w województwie świętokrzyskim. W nagrodę za swój sukces miasto otrzymało czek na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który już trafił do starachowickich organizacji oraz instytucji.
Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

2024-04-23

Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

Starachowicki Urząd Miejski dostosowuje swoją przestrzeń do obsługi osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu finansowanego ze środków norweskich wykonano nowe tabliczki informacyjne, postawiono specjalne plany typograficzne, a także zamontowano nakładki kierunkowe na poręcze schodów. Wszystko po to, aby dostęp do urzędowych spraw był prostszy i łatwiejszy.
Starachowicka Strzała

2024-04-21

Starachowicka Strzała

Rozpoczynamy odliczanie do ósmej edycji rowerowego święta w naszym mieście. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” powinni rezerwować sobie już czas na udział w kolejnej odsłonie „Starachowickiej Strzały”, a także kibicowaniu zawodników, którzy przejadą przez malowniczy powiat starachowicki. Honorowy patronat nad rowerowym weekendem w Starachowicach (25-26 maja) objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Zmiany w zarządzie MRM

2024-04-18

Zmiany w zarządzie MRM

Młodzieżowa Rada Miasta w Starachowicach ma nowego przewodniczącego. Podczas nocnych wyborów odbywających się w Pałacyku szefem rady został wybrany Bartosz Gawlik, który zastąpił Klaudię Chamerę.
„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik

2024-04-17

„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik". Wernisaż fotografii

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „400 twarzy”, 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. 
Kwietniowa sesja na koniec kadencji

2024-04-15

Kwietniowa sesja na koniec kadencji

W piątek (19 kwietnia) odbędą się kolejne w tym roku obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. Kwietniowa sesja rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie ostatnią sesją obecnej kadencji starachowickich radnych.
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.
Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Program Inicjatyw Lokalnych

2024-04-09

Program Inicjatyw Lokalnych

Poznaliśmy rozstrzygnięcia kolejnej edycji starachowickiego Programu Inicjatyw Lokalnych. Na tegorocznej liście projektów znalazło się 11 zadań o łącznej wartości ponad 380 tysięcy złotych. Gmina Starachowice wesprze realizację tych zadań swoim udziałem finansowym w wysokości ponad 268 tysięcy złotych.