JUŻ W KIOSKU

Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

2024-06-03 09:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Już 3 czerwca rozpoczyna się procedura zgłaszania projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wnioski można składać do 30 czerwca. Natomiast we wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie, które wyłoni zadania do realizacji.

fot. UM Starachowice

To już dziesiąta edycja partycypacyjnego zadania realizowanego przez Gminę Starachowice. W pierwszym etapie mieszkańcy mogą składać propozycje zadań do realizacji.

- W tym roku mieszkańcy będą decydować o tym, które projekty będą realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w 2025 roku. Do rozdysponowania mamy środki finansowe w wysokości 600.000 złotych. Zachęcam do zaprojektowania przedsięwzięcia, opisać swoje pomysły, a przede wszystkim zacząć działać. Opłaca się decydować o losach swojej Małej Ojczyzny. Zachęcam wszystkich do zgłaszania wniosków – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

- Budżet Obywatelski to taki partycypacyjny mechanizm, który pozwala wprowadzić zmiany, o których rozmawiamy ze swoimi znajomymi, sąsiadami czy przyjaciółmi, a których nikt poza nami nie zauważał. Rozejrzyjmy się wokół i sami zdecydujmy, czego potrzebuje nasze osiedle, ulica, okręg – przypomina ideę budżetu obywatelskiego Rafał Piwnik, pracownik Urzędu Miejskiego.

Składanie wniosków

W czerwcu mieszkańcy będą zgłaszać propozycje zadań.

- Opisz swój pomysł, zbierz 10 podpisów osób, które go popierają i złóż projekt. Podczas głosowania to Ty i Twoi znajomi oraz pozostali mieszkańcy miasta zdecydują, na co wydać gminne pieniądze w 2025 roku. Tak brzmi najkrótsza wersja procedury budżetu obywatelskiego w naszym mieście – dodaje Rafał Piwnik.

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który ukończył 16. rok życia i jest zameldowany na terenie miasta.

Gotowe formularze wniosku (w formacie PDF lub DOC) można pobrać ze strony internetowej //konsultacje.starachowice.eu. W wersji papierowej znajdują się one w Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Na powyższej stronie można również znaleźć najważniejsze informacje o tym jak prawidłowo wypełnić formularz. Koszt proponowanego zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego nie może być większy niż 600 tysięcy złotych.

Wypełniony formularz wraz z listą poparcia można złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Starachowicach, ul. Radomska 45, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres budzet.obywatelski@starachowice.eu. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem kreatora na nowej stronie Budżetu Obywatelskiego – konsultacje.starachowice.eu

Weryfikacja i głosowanie

Każdy złożony wniosek będzie podlegał weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Proces weryfikacji zakończy się do 5 sierpnia.

Wyboru projektów do realizacji dokonają mieszkańcy Starachowic w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice //.konsultacje.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, ul. Radomska 45.

Głosowanie ma charakter dwuetapowy. Od 2 do 8 września odbędzie się głosowanie internetowe. Z kolei 9 września rozpocznie się głosowanie tradycyjne i potrwa do 13 września.

Wyniki tegorocznej edycji zostaną ogłoszone do 20 września 2024 roku.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Sukces „Rowerowego Maja”

2024-06-08

Sukces „Rowerowego Maja”

Prawie 600 dzieciaków ze starachowickich szkół podstawowych i przedszkoli miejskich wzięło udział w akcji „Rowerowy Maj”. Dziękujemy wszystkim miłośnikom dwóch kółek za wysoką frekwencję i wspaniałą zabawę połączoną z bezpiecznym dojazdem do szkoły i przedszkola.
Debata nad raportem Gminy

2024-06-10

Debata nad raportem Gminy

Do 13 czerwca mieszkańcy Starachowic mogą zgłaszać swój udział w debacie nad przedstawionym w maju raportem o stanie gminy. Debata będzie jednym z punktów czerwcowej sesji Rady Miejskiej.
Terenowa jazda po Szlakowisku

2024-06-05

Terenowa jazda po Szlakowisku

Zdalnie sterowane modele samochodów terenowych powracają do Starachowic. Już 15 czerwca odbędzie się kolejna edycja Pikniku 4x4 RC. To kontynuacja ubiegłorocznej imprezy „Wyboje 4x4”.
Zbieraj kilometry dla Starachowic

2024-06-01

Zbieraj kilometry dla Starachowic

Starachowice włączają się do zabawy o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. W czerwcu wszyscy Starachowiczanie w oparciu o dedykowaną bezpłatną aplikację mobilną będą mogli wykręcać kilometry na rowerze, dopisując je do wspólnego konta naszego miasta. Miasto, które uzbiera najwięcej kilometrów, wygra ogólnopolski ranking. Zachęcamy do uczestnictwa w projekcie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością

2024-05-27

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością

W niedzielę, 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Informujemy o uprawnieniach, z jakich mogą skorzystać wyborcy z niepełnosprawnością.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2024-05-23

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W piątek (24 maja) odbędzie się druga sesja nowej kadencji Rady Miejskiej w Starachowicach. Obrady w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego rozpoczną się o godzinie 9.00.
Wracają letnie, niedzielne potańcówki

2024-05-22

Wracają letnie, niedzielne potańcówki

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Starachowicka Rada Seniorów oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na  „Niedzielne Potańcówki”, które w zeszłym roku okazały się kulturalnym hitem i zyskały ogromną sympatię mieszkańców miasta.
Starachowicka Strzała już w ten weekend

2024-05-21

Starachowicka Strzała już w ten weekend

W weekend miłośników rowerowej rywalizacji czeka kibicowanie uczestnikom ósmej edycji „Starachowickiej Strzały”. Przed nami kolejna odsłona imprezy organizowanej przez Poland Bike. Honorowy patronat nad wydarzeniami, które odbędą się 25-26 maja objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

2024-05-16

Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

Prezydent Miasta Marek Materek poinformował o kolejnych zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miejskim. Nowym kierownikiem Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg została Pani Monika Gębska. Pracami Referatu Realizacji Inwestycji pokieruje natomiast Mateusz Bidziński.
Nowy Sekretarz Miasta Starachowice wybrany

2024-05-13

Nowy Sekretarz Miasta Starachowice wybrany

Maciej Myszka nowym Sekretarzem Miasta Starachowice. Urzędnik ma objąć tę funkcję od 1 sierpnia 2024 roku, zastępując na tym stanowisku Tomasza Porębskiego, który w kwietniu złożył rezygnację i wypowiedzenie.