JUŻ W KIOSKU

Tadeusz Bilicz patronem skweru przed Parkiem Kultury

2022-09-02 09:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Odnowiony skwer przed Parkiem Kultury od środy (31 sierpnia) oficjalnie nosi nazwę Skweru im. Tadeusza Bilicza. Stosowną uchwałę w tym dniu podjęła Rada Miejska w Starachowicach. Po zakończeniu obrad radnych, na skwerze odbyła się krótka uroczystość, w której udział wzięła również rodzina patrona.

- Cieszę się, że w dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyły córki, wnukowie oraz prawnukowie śp. Tadeusza Bilicza, z którymi mogłem wspólnie odsłonić pamiątkowe tablice. Patron tego miejsca to niezapomniany ogrodnik Starachowic, osoba niezwykle zasłużona dla naszego miasta - podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek. - Modernizując skwer przed Parkiem Kultury dołożyliśmy wszelkich starań, by jak najlepiej wykorzystać dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie śp. Tadeusz Bilicz. Cieszę się, że efekt końcowy prac został ciepło przyjęty zarówno przez mieszkańców Starachowic, jak i rodzinę patrona. Miłe słowa, jakie do nas docierają, są największą nagrodą.

- Serdecznie dziękuję za takie wspaniałe wydarzenie, o którym marzyliśmy przez długie lata. Minęło 52 lat odkąd nasz tata nie żyje. To sporo czasu, a mimo to znaleźli się ludzie, którzy zainteresowali się tym, by upamiętnić jego pracę i dzieło. Serdecznie chciałabym za to podziękować, dziękuję Panu Prezydentowi i wszystkim zaangażowanym. Bardzo doceniamy też, że przy tej okazji została zaprezentowana wystawa archiwalnych zdjęć, bo dzięki temu możemy sobie uświadomić, jak to wtedy wyglądało i jak było tworzone - mówi Hanna Romańska, córka Tadeusza Bilicza.

- Dziękuję za to, że udało się zachować charakter ogrodów i nie został naruszony ich oryginalny sposób organizacji. Mój dziadek był uchodźcą wojennym spod Lwowa. Najpierw spotkała jego rodzinę agresja rosyjska, potem niemiecka. W efekcie nasi przodkowie musieli uciekać. Tadeusz Bilicz trafił najpierw do Końskich, później został zatrudniony w Starachowicach. Tu wniósł swój wkład w rozwój tego miasta. Dziś sytuacja jest bardzo podobna. Dlatego bardzo proszę - traktujmy tych ludzi, którzy są zmuszeni do ucieczki i zmiany swojego miejsca zamieszkania, jako potencjalną szansę dla nas wszystkich. To osoby, które w krótkim okresie czasu są obciążeniem, ale w dłuższej perspektywie czasu mogą wnieść swój ogromny wkład w rozwój miasta, tak jak udało się to Tadeusza Bieliczowi - apeluje Andrzej Gorzkowski, wnuk patrona.

Tadeusz Bilicz był absolwentem Politechniki Lwowskiej. Na początku lat 50. XX wieku rozpoczął pracę dla Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach przy organizowaniu zieleni zakładowej. W FSC zatrudniony był na stanowisku „Doradca Fachowy” terenów zielonych.

Do jego obowiązków należało projektowanie i utrzymanie zieleni na terenie Zakładów, dbanie o rośliny zielone i kwiaty w biurach, a także przygotowywanie dekoracji kwiatowych na wizyty delegacji oraz gości.

Tadeusz Bilicz był pomysłodawcą i twórcą zagospodarowania terenu przy Zakładowym Domu Kultury (obecnie Park Kultury), a także przy budynku dyrekcji FSC.

Zaniedbany dotychczas teren potrafił zmienić w piękne, kolorowe ukwiecone tarasy, ze starannie przyciętymi pasami roślinności zainspirowanymi dywanami kwiatowymi z Ciechocinka, z fontanną, budynkami obsadzonymi winoroślą oraz stylowymi ławkami i stopniami nawiązującymi do parku wersalskiego.

Opiekował się również szklarniami należącymi do FSC, a jego pasją była uprawa egzotycznych roślin: orchidei, storczyków, kaktusów i palm oraz eksperymentowanie z ich rozwojem.

Nagła śmierć w 1970 roku zakończyła jego wielkie dzieło i pasję do tworzenia piękna wokół Nas.

W środowym wydarzeniu wzięli udział także radni Rady Miejskiej: Jadwiga Piątek, Lidia Niewczas oraz Włodzimierz Orkisz.

Więcej na temat historii patrona skweru przed Parkiem Kultury można przeczytać na profilu: "Tadeusz Bilicz. Niezapomniany ogrodnik, Starachowice" na portalu Facebook.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.