JUŻ W KIOSKU

Tadeusz Bilicz patronem skweru przed Parkiem Kultury

2022-09-02 09:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Odnowiony skwer przed Parkiem Kultury od środy (31 sierpnia) oficjalnie nosi nazwę Skweru im. Tadeusza Bilicza. Stosowną uchwałę w tym dniu podjęła Rada Miejska w Starachowicach. Po zakończeniu obrad radnych, na skwerze odbyła się krótka uroczystość, w której udział wzięła również rodzina patrona.

- Cieszę się, że w dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyły córki, wnukowie oraz prawnukowie śp. Tadeusza Bilicza, z którymi mogłem wspólnie odsłonić pamiątkowe tablice. Patron tego miejsca to niezapomniany ogrodnik Starachowic, osoba niezwykle zasłużona dla naszego miasta - podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek. - Modernizując skwer przed Parkiem Kultury dołożyliśmy wszelkich starań, by jak najlepiej wykorzystać dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie śp. Tadeusz Bilicz. Cieszę się, że efekt końcowy prac został ciepło przyjęty zarówno przez mieszkańców Starachowic, jak i rodzinę patrona. Miłe słowa, jakie do nas docierają, są największą nagrodą.

- Serdecznie dziękuję za takie wspaniałe wydarzenie, o którym marzyliśmy przez długie lata. Minęło 52 lat odkąd nasz tata nie żyje. To sporo czasu, a mimo to znaleźli się ludzie, którzy zainteresowali się tym, by upamiętnić jego pracę i dzieło. Serdecznie chciałabym za to podziękować, dziękuję Panu Prezydentowi i wszystkim zaangażowanym. Bardzo doceniamy też, że przy tej okazji została zaprezentowana wystawa archiwalnych zdjęć, bo dzięki temu możemy sobie uświadomić, jak to wtedy wyglądało i jak było tworzone - mówi Hanna Romańska, córka Tadeusza Bilicza.

- Dziękuję za to, że udało się zachować charakter ogrodów i nie został naruszony ich oryginalny sposób organizacji. Mój dziadek był uchodźcą wojennym spod Lwowa. Najpierw spotkała jego rodzinę agresja rosyjska, potem niemiecka. W efekcie nasi przodkowie musieli uciekać. Tadeusz Bilicz trafił najpierw do Końskich, później został zatrudniony w Starachowicach. Tu wniósł swój wkład w rozwój tego miasta. Dziś sytuacja jest bardzo podobna. Dlatego bardzo proszę - traktujmy tych ludzi, którzy są zmuszeni do ucieczki i zmiany swojego miejsca zamieszkania, jako potencjalną szansę dla nas wszystkich. To osoby, które w krótkim okresie czasu są obciążeniem, ale w dłuższej perspektywie czasu mogą wnieść swój ogromny wkład w rozwój miasta, tak jak udało się to Tadeusza Bieliczowi - apeluje Andrzej Gorzkowski, wnuk patrona.

Tadeusz Bilicz był absolwentem Politechniki Lwowskiej. Na początku lat 50. XX wieku rozpoczął pracę dla Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach przy organizowaniu zieleni zakładowej. W FSC zatrudniony był na stanowisku „Doradca Fachowy” terenów zielonych.

Do jego obowiązków należało projektowanie i utrzymanie zieleni na terenie Zakładów, dbanie o rośliny zielone i kwiaty w biurach, a także przygotowywanie dekoracji kwiatowych na wizyty delegacji oraz gości.

Tadeusz Bilicz był pomysłodawcą i twórcą zagospodarowania terenu przy Zakładowym Domu Kultury (obecnie Park Kultury), a także przy budynku dyrekcji FSC.

Zaniedbany dotychczas teren potrafił zmienić w piękne, kolorowe ukwiecone tarasy, ze starannie przyciętymi pasami roślinności zainspirowanymi dywanami kwiatowymi z Ciechocinka, z fontanną, budynkami obsadzonymi winoroślą oraz stylowymi ławkami i stopniami nawiązującymi do parku wersalskiego.

Opiekował się również szklarniami należącymi do FSC, a jego pasją była uprawa egzotycznych roślin: orchidei, storczyków, kaktusów i palm oraz eksperymentowanie z ich rozwojem.

Nagła śmierć w 1970 roku zakończyła jego wielkie dzieło i pasję do tworzenia piękna wokół Nas.

W środowym wydarzeniu wzięli udział także radni Rady Miejskiej: Jadwiga Piątek, Lidia Niewczas oraz Włodzimierz Orkisz.

Więcej na temat historii patrona skweru przed Parkiem Kultury można przeczytać na profilu: "Tadeusz Bilicz. Niezapomniany ogrodnik, Starachowice" na portalu Facebook.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.
Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Program Inicjatyw Lokalnych

2024-04-09

Program Inicjatyw Lokalnych

Poznaliśmy rozstrzygnięcia kolejnej edycji starachowickiego Programu Inicjatyw Lokalnych. Na tegorocznej liście projektów znalazło się 11 zadań o łącznej wartości ponad 380 tysięcy złotych. Gmina Starachowice wesprze realizację tych zadań swoim udziałem finansowym w wysokości ponad 268 tysięcy złotych.
W trosce o lokalne dziedzictwo 

2024-04-09

W trosce o lokalne dziedzictwo 

Niszczejący budynek przy ulicy Sportowej to jedna z pamiątek hutniczego dziedzictwa Starachowic, który doczekał się nowego rozdziału w swojej historii. Najstarszy budynek mieszkalny w mieście zmienia swojego właściciela, który już zapowiada jego remont, a w kolejnym kroku przekazanie go lokalnej społeczności. Zmiany wokół budynku mieszkalno-robotniczego z XIX wieku zapowiada Prezydent Miasta Marek Materek oraz właściciele firmy Star San Duo, którzy sukcesem zakończyli negocjacje w tej sprawie z dotychczasowym właścicielem Panem Adamem Janikiem.
Ważna informacja dla wyborców 

2024-04-05

Ważna informacja dla wyborców 

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Istotna zmiana dotyczy Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5, która mieściła się w budynku byłego Gimnazjum nr 3 w Starachowicach przy ul. Leśnej.
Starachowice stawiają na ekologię

2024-04-02

Starachowice stawiają na ekologię

Funkcjonalna przestrzeń Centrum Kreatywności „Pałacyk” już służy starachowickiej społeczności. Nazajutrz od oficjalnego otwarcia odbyło się tu spotkanie podsumowujące kolejny rok działań realizowanych w ramach projektu COGreen. W ekologiczne działania zaangażowane jest bowiem starachowickie Centrum Usług Społecznych.
Dni otwarte w Pałacyku

2024-04-02

Dni otwarte w Pałacyku

Centrum Kreatywności „Pałacyk” ma za sobą oficjalne otwarcie. Wszyscy goście obecni na spotkaniu inaugurującym działalność byli pod wrażeniem nowej miejskiej przestrzeni. Teraz o jej funkcjonalności mogą przekonać się wszyscy mieszkańcy. We wtorek rozpoczynają się „Dni Otwarte Pałacyku”.
Świętokrzyski Kreator Rozwoju dla Starachowic

2024-03-29

Świętokrzyski Kreator Rozwoju dla Starachowic

Starachowice napędzają do rozwoju i inspirują do działania, a za realizację swoich inwestycji są nagradzane w województwie, regionie czy kraju. Kolejne dobre wiadomości płyną do nas z Kielc. Za realizację ważnych inwestycji dla mieszkańców miasta w ramach projektu rewitalizacji zostaliśmy wyróżnieni tytułem Świętokrzyskiego Kreatora Rozwoju.
29 marca Urząd Miejski nieczynny

2024-03-26

29 marca Urząd Miejski nieczynny

Prezydent Miasta Starachowice ustalił dzień 29 marca (piątek) dodatkowym dniem wolnym dla pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Tego dnia starachowicki magistrat nie będzie czynny.
Na szlaku międzynarodowej delegacji

2024-03-24

Na szlaku międzynarodowej delegacji

Kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji oraz Armenii odwiedziła nasze miasto. Międzynarodowa delegacja przebywała w naszym kraju od 11 do 15 marca w ramach delegacji Study Visit in Poland. Środa (13 marca) była dniem wizyty w Starachowicach.