JUŻ W KIOSKU

Światełko dla Ukrainy

2023-04-26 09:33:50

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę minął już rok. Polacy nie zapominają o wsparciu dla naszych sąsiadów. W całej Polsce trwa zbiórka materiałów do produkcji świec okopowych. W akcję zaangażowało się również nasze miasto. „Światełko ze Starachowic dla Ukrainy” to niezwykle szlachetna inicjatywa wspierająca te działania, a ich koordynatorem była Inna Mekheda, asystent międzykulturowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

fot. UM Starachowice

- Pomaganie obrońcom Ukrainy teraz jest normą życia nie tylko dla Ukraińców. Ludzie w różnych krajach zjednoczyli się i zaangażowali w pomoc obrońcom Ukrainy, m.in. poprzez zbieranie środków finansowych, żywności, ubrań. Każdy z nich dokłada swoją cegiełkę pomocy. Szyją, gotują, pieką i osobiście wykonują różne urządzenia i niezbędne rzeczy potrzebne na froncie wojennym. Jednym ze sposobów, aby pomóc obrońcom, a tym samym przybliżyć zwycięstwo, jest wykonanie właśnie świec okopowych. Pracuje nad tym wiele warsztatów wolontariackich – podkreśla Inna Mekheda.

A sposoby na wykonanie świec okopowych są niezwykle proste. Stare świeczki i znicze, puste czyste puszki po konserwach, karton – tak niewiele potrzeba do wykonania świec okopowych.

Świeca okopowa jest czasami jedynym sposobem, aby żołnierze mogli się rozgrzać lub przygotować ciepły posiłek, ponieważ nie zawsze jest możliwe uruchomienie generatora. Świece wykonane są z puszek, tektury, parafiny, stearyny lub wosku. Ważnym elementem świecy okopowej jest blaszana puszka. Nie musi być bardzo wysoka, najbardziej skuteczne i ekonomiczne są świece wykonane z puszek o wysokości do 7 cm. Mała świeca pali się przez półtorej godziny, duża - do 4 godzin.

- Wolontariusze zapewniają, że żołnierze są bardzo zadowoleni z efektów naszych prac. Świece wykonane z puszek z karmy dla kotów to doskonały pomysł. Świecie mają wówczas ergonomiczny kształt, ważą niewiele i pozwalają obrońcom podgrzewać herbatę, suszyć rzeczy w niemal każdych warunkach – dodaje Inna Mekheda.

Wspólna praca

Jak podkreśla starachowicki Asystent Międzykulturowy, do akcji włączyli się ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Wszyscy mają cel i dobrą energię, idealną do produkcji i przekazywania świec do miejsca przeznaczenia.

- Dziękujemy za pomoc Schronisku dla Zwierząt w Rudniku, Magdalenie Iwan, Rafałowi Iwan i Oskarowi Iwan, Ewie Jarosz - Kot i Kamilowi Kot, Beacie Cyrkowicz, Ewelinie Szypiłko - Pożoga, Galyna Svizinska za puste puszki. Za pomoc w produkcji świec podziękowania należą się Nan Drive, Natalii i Darii Abdula, Oksanie Polovjuk, Myroslawowi, Demianowi, Marii Kolendowskim, Oskarowi Kumek, Ernestowi Kumek, Julii i Annie Filipenkowej, Tatianie Kulyk oraz Natalii Melnik – wymienia Inna Mekheda.

Szczególne słowa podziękowania należą się również społeczności Szkoły Podstawowej nr 9. Uczniowie tej szkoły bardzo aktywnie zaangażowali się w produkcję świec okopowych. To właśnie oni wykonali wiele świec w ramach tej akcji.

- Za komfortowe warunki do pracy i produkcji świec dziękujemy Dyrektor Parku Kultury Agnieszce Lasek oraz Pani Bożenie Olszewskiej z Armii Zbawienia. Wspólnie realizujemy znakomitą inicjatywę, a dodatkowo dla nas wielką przyjemnością jest otrzymywanie informacji zwrotnych o tym, że nasza pomoc dociera do miejsca przeznaczenia – dodaje koordynator akcji.

Świece wyprodukowane w Starachowicach są wysyłane do żołnierzy z Ternopola.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wykorzystajmy potencjał turystyczny Starachowic

2023-06-09

Wykorzystajmy potencjał turystyczny Starachowic

- Budujemy pozytywny wizerunek miasta po to, aby ludzie mieli świadomość, że jesteśmy miastem, które warto wybrać i tu zamieszkać. Starachowice mogą być idealnym miejscem do życia, ale również aktywnego wypoczynku turystycznego. Jesteśmy gotowi do kolejnych zmian, by stać się świętokrzyską perełką – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po zakończeniu pierwszego z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o turystyce”, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz branży hotelarskiej i usługowej.
Świętujemy 400-lecie

2023-06-07

Świętujemy 400-lecie

Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.