JUŻ W KIOSKU

Starachowicki Budżet Obywatelski. W czerwcu rusza nabór projektów

2024-05-13 09:26:17

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Urząd Miejski w Starachowicach przygotowuje się do dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Już 3 czerwca rozpoczynamy procedurę zgłaszania projektów do tegorocznej edycji partycypacyjnego zadania. Na Państwa projekty czekamy do końca czerwca. We wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie na zgłoszone projekty. Wzorem lat poprzednich głosowanie będzie miało charakter internetowy oraz tradycyjny.

- Przed nami kolejna odsłona starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy będą decydować o tym, które projekty będą realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w 2025 roku. Do rozdysponowania mamy środki finansowe w wysokości 600.000 zł. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy. Co trzeba zrobić, aby projekt miał szanse na realizację? Wystarczy zaprojektować przedsięwzięcia, na które warto wydać pieniądze, opisać swoje pomysły, a przede wszystkim zacząć działać. Wszak kolejny raz przypominam, że opłaca się decydować o losach swojej Małej Ojczyzny. Zachęcam wszystkich do udziału w tym projekcie – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Samorządowcy zachęcają do uczestnictwa w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Jubileuszowa edycja to szansa na realny udział mieszkańców w partycypacyjnym projekcie.

- Uczestnicząc w planowaniu i rozdysponowaniu środków, mamy realny wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Możemy wytyczyć tor jego rozwoju na następne lata, pomóc wprowadzić zmiany, o których rozmawiamy ze swoimi znajomymi, sąsiadami czy przyjaciółmi, a których nikt poza nami nie zauważał. Rozejrzyjmy się wokół i sami zdecydujmy, czego potrzebuje nasze osiedle, ulica, okręg – przypomina ideę budżetu obywatelskiego Rafał Piwnik, pracownik Urzędu Miejskiego.

Zgłoś pomysł

Miasto ogłosiło właśnie rozpoczęcie procedury budżetu obywatelskiego, która potrwa do września 2024 roku. Za cztery miesiące zostaną ogłoszone wyniki tegorocznej edycji i wskazane zostaną projekty do przyszłorocznej realizacji. Zanim jednak to nastąpi, muszą zostać zgłoszone Państwa pomysły.

- Opisz swój pomysł, zbierz 10 podpisów osób, które go popierają i złóż projekt. Podczas głosowania to Ty i Twoi znajomi oraz pozostali mieszkańcy miasta zdecydują, na co wydać gminne pieniądze w 2025 roku. Tak brzmi najkrótsza wersja procedury budżetu obywatelskiego w naszym mieście – dodaje Rafał Piwnik.

Przypominamy, iż propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który ukończył 16. rok życia i jest zameldowany na terenie miasta.

Gotowe formularze wniosku (w formacie PDF lub DOC) można pobrać ze strony internetowej https://konsultacje.starachowice.eu, a w wersji papierowej znajdują się one w Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Na powyższej stronie można również znaleźć najważniejsze informacje o tym jak prawidłowo wypełnić formularz.

- Najważniejsza informacja dla każdego wnioskodawcy jest taka, że koszt proponowanego zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego nie może być większy niż 600 tysięcy złotych – przypominają pracownicy Urzędu Miejskiego.

Wypełniony formularz wraz z listą poparcia można złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Starachowicach, ul. Radomska 45, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres budzet.obywatelski@starachowice.eu

Wniosek można również złożyć za pośrednictwem kreatora na nowej stronie Budżetu Obywatelskiego – konsultacje.starachowice.eu

Projekty do tegorocznej edycji należy zgłaszać w terminie od 3 do 30 czerwca 2024 roku.

Weryfikacja i głosowanie

Każdy złożony wniosek podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Proces weryfikacji zakończy się do 5 sierpnia.

- Jeżeli we wniosku czegoś brakuje, bądź pojawił się błąd, zajmująca się Twoją sprawą komórka merytoryczna może zgłosić się do Ciebie o jego uzupełnienie lub poprawienie. Wyniki weryfikacji merytorycznej przedstawione będą Radzie Miejskiej w Starachowicach i podane do publicznej wiadomości – czytamy w regulaminie działań.

Ważne miejsce w tej procedurze zajmuje również tzw. promocja wniosków.

- Tylko od Państwa zależy, ile osób dowie się o Waszym projekcie. Możecie opowiedzieć o nim sąsiadom i znajomym, wykonać ulotki promocyjne, nagrać krótki film dotyczący problemu i udostępnić go w mediach społecznościowych. To Wasze miasto, działając aktywnie, pomagacie zmieniać je na lepsze – podkreślają pracownicy Urzędu Miejskiego.

Wyboru projektów do realizacji dokonają mieszkańcy Starachowic w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice http://konsultacje.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, ul. Radomska 45.

Głosowanie ma charakter dwuetapowy. Od 2 do 8 września odbędzie się głosowanie internetowe. Z kolei 9 września rozpocznie się głosowanie tradycyjne i potrwa do 13 września.

Wyniki tegorocznej edycji zostaną ogłoszone do 20 września 2024 roku. Wybrane w głosowaniu przez mieszkańców projekty z największą liczbą głosów w ramach kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski Prezydent Miasta ujmuje w projekcie uchwały budżetowej lub w projekcie uchwały w sprawie zmian budżetu miasta.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

2024-05-16

Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

Prezydent Miasta Marek Materek poinformował o kolejnych zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miejskim. Nowym kierownikiem Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg została Pani Monika Gębska. Pracami Referatu Realizacji Inwestycji pokieruje natomiast Mateusz Bidziński.
Nowy Sekretarz Miasta Starachowice wybrany

2024-05-13

Nowy Sekretarz Miasta Starachowice wybrany

Maciej Myszka nowym Sekretarzem Miasta Starachowice. Urzędnik ma objąć tę funkcję od 1 sierpnia 2024 roku, zastępując na tym stanowisku Tomasza Porębskiego, który w kwietniu złożył rezygnację i wypowiedzenie.
Od kiedy sezon kąpielowy w Starachowicach?

2024-05-08

Od kiedy sezon kąpielowy w Starachowicach?

Rada Miejska określiła sezon kąpielowy w Starachowicach oraz wskazała dwa kąpieliska, które będą do dyspozycji mieszkańców w sezonie letnim. Projekt przygotowany przez Prezydenta Miasta otrzymał pozytywne opinie od odpowiednich instytucji.
Powstanie tablica pamięci samorządowcom

2024-05-06

Powstanie tablica pamięci samorządowcom

Kwietniowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji Rady. Ostatnia uchwała podjęta podczas tej sesji dotyczyła zamiaru umieszczenia pamiątkowej tablicy poświęconej starachowickim samorządowcom. Tablica ma zostać umieszczona na elewacji budynku Urzędu Miejskiego.
Czas na rower miejski w Starachowicach

2024-04-30

Czas na rower miejski w Starachowicach

Już w środę (1 maja) oficjalnie rusza starachowicki System Roweru Miejskiego STAR BIKE. 145 rowerów, w tym 90 rowerów z napędem elektrycznym czeka na pierwszych użytkowników. Miłośników rowerowego szaleństwa zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z jednośladów i pobrania dedykowanej aplikacji Roovee.
Lubianek będzie promował miasto

2024-04-25

Lubianek będzie promował miasto

Do Sandry Hoffmann trafił specjalny voucher za zwycięstwo w konkursie na „Maskotkę Starachowic” organizowanego w ramach obchodów 400-lecia miasta. Lubianek, bo takie imię nosi maskotka, najbardziej przypadł jurorom do gustu. Składa się on z wielu elementów, które nawiązują zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Starachowic.
Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

2024-04-25

Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

Za nami 14. edycja plebiscytu „Świeć się z Energą”, w którym Starachowice kolejny raz okazały się najlepiej oświetlonym miastem w województwie świętokrzyskim. W nagrodę za swój sukces miasto otrzymało czek na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który już trafił do starachowickich organizacji oraz instytucji.
Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

2024-04-23

Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

Starachowicki Urząd Miejski dostosowuje swoją przestrzeń do obsługi osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu finansowanego ze środków norweskich wykonano nowe tabliczki informacyjne, postawiono specjalne plany typograficzne, a także zamontowano nakładki kierunkowe na poręcze schodów. Wszystko po to, aby dostęp do urzędowych spraw był prostszy i łatwiejszy.
Starachowicka Strzała

2024-04-21

Starachowicka Strzała

Rozpoczynamy odliczanie do ósmej edycji rowerowego święta w naszym mieście. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” powinni rezerwować sobie już czas na udział w kolejnej odsłonie „Starachowickiej Strzały”, a także kibicowaniu zawodników, którzy przejadą przez malowniczy powiat starachowicki. Honorowy patronat nad rowerowym weekendem w Starachowicach (25-26 maja) objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Zmiany w zarządzie MRM

2024-04-18

Zmiany w zarządzie MRM

Młodzieżowa Rada Miasta w Starachowicach ma nowego przewodniczącego. Podczas nocnych wyborów odbywających się w Pałacyku szefem rady został wybrany Bartosz Gawlik, który zastąpił Klaudię Chamerę.