JUŻ W KIOSKU

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04 08:05:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.

- Do rozdysponowania mamy środki w wysokości 600.000 zł. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy. Opłaca się decydować! Uczestnicząc w planowaniu i rozdysponowaniu środków, mamy realny wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Możemy wytyczyć tor jego rozwoju na następne lata, pomóc wprowadzić zmiany, o których rozmawiamy ze swoimi znajomymi, sąsiadami czy przyjaciółmi, a których nikt poza nami nie zauważał. Rozejrzyjmy się wokół i sami zdecydujmy, czego potrzebuje nasze osiedle, ulica, okręg – zapowiada Rafał Piwnik z Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

W tym roku mieszkańcy Starachowic zgłosili 5 projektów do realizacji na 2024 rok. Weryfikacja zgłoszonych projektów zakończyła się na początku miesiąca. Teraz nadszedł czas na decydujący moment procedury Budżetu Obywatelskiego.

We wrześniu odbywa się dwuetapowe głosowanie na zgłoszone projekty. Głosowanie internetowe będzie odbywać się przy użyciu nowego systemu głosowania.

Wyboru projektów do realizacji dokonają mieszkańcy w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice //konsultacje.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, ul. Radomska 45.

Głosowanie jest dwuetapowe

W pierwszym etapie (4-10 września) zaplanowano głosowanie internetowe.

11 września rozpocznie się głosowanie tradycyjne, które potrwa do 15 września.

- Wybrane w głosowaniu przez mieszkańców projekty z największą liczbą głosów w ramach kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski Prezydent Miasta ujmuje w projekcie uchwały budżetowej lub w projekcie uchwały w sprawie zmian budżetu miasta – przypominają pracownicy Urzędu Miejskiego.

Pierwszym etapem głosowania będzie głosowanie internetowe, którego procedura uległa drobnym zmianom. Gmina Starachowice wprowadziła bowiem nowy system do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Jednym ze elementów tego systemu jest moduł do Budżetu Obywatelskiego. Po raz pierwszy od bieżącego roku Budżet Obywatelski jest prowadzony na nowej stronie internetowej - konsultacje.starachowice.eu. Tam każda osoba chcąca oddać głos będzie musiała w pierwszej kolejności zarejestrować swoje konto.

Mieszkańcy będą mogli głosować na następujące projekty zgłoszone przez mieszkańców.

Oświetlenie ulicy

Budowa oświetlenia ulicznego ulicy Bursztynowej to propozycja zadania zgłoszona przez Panią Paulinę Jesionek. Szacunkowa wartość tego zadania wynosi nieco ponad 113 tysięcy złotych.

Remont w szkole

Pan Konrad Rączka jest wnioskodawcą zadania polegającego na remoncie sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 12. Zadanie zostało wycenione na 600 tysięcy złotych, a w ramach prac miałaby zostać wykonana przebudowa i wymiana rurociągów wodno-kanalizacyjnych, wymiana części sanitarnej oraz oświetleniowej.

Kolejne zmiany na osiedlu

Pan Ryszard Bachowski jest pomysłodawcą zadania dotyczącego realizacji kolejnego etapu prac związanych z rewitalizacją osiedla Żeromskiego. Tym razem w ramach zadania planowane jest wykonanie remontu w Szkole Podstawowej nr 10 (szatnia dla uczniów, pokój nauczycielski, korytarz szkolny, sale), prace związane z utwardzeniem terenu pod miejsca postojowe przed Zespołem Szkół Społecznych STO, a także wykonanie miejsc postojowych na Reja i remont schodów i chodnika na osiedlu. Szacunkowy koszt wszystkich zadań wynosi ponad 538 tysięcy złotych.

Przedszkolne place zabaw

Rewitalizacja placów zabaw w Przedszkolach Miejskich nr 6, 7 i 14 to główne założenie projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego przez Panie Ewelinę Wesołowską oraz Elżbietę Owczarek. Całkowity koszt tego zadania szacowany jest na kwotę 600 tysięcy złotych. W skład urządzeń zamontowanych na nowych placach zabaw wejdą między innymi wieże ze zjeżdżalnią, tory przeszkód, huśtawki oraz piaskownice.

Leśna Polana na Górnikach

Budowa nowego placu zabaw na osiedlu Górniki jest propozycją zadania zgłoszonego przez Panią Marlenę Kubicką. Plac „Leśna Polana” miałby powstać przy ulicy Nowowiejskiej, a jego koszt szacowany jest na 250 tysięcy złotych.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przed nami sesja Rady Miejskiej

2023-09-28

Przed nami sesja Rady Miejskiej

Przed nami kolejne obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. W piątek (29 września br.) o godz. 9.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Obrady będzie można śledzić "na żywo" poprzez transmisję online pod linkiem: http://esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!
Dni Starachowic 2023

2023-08-30

Dni Starachowic 2023

- Zapraszam serdecznie wszystkich na tegoroczne Dni Starachowic. Na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji każdy znajdzie coś dla siebie. Sobota to dzień przeznaczony dla miłośników hip-hopu, a wśród artystów znaleźli się między innymi TEDE oraz Mr Polska. W niedzielę zapraszam wszystkich na starachowicki wieczór z Cugowskimi. Już przygotowujemy scenę, na której wystąpią Piotr Cugowski, a także Krzysztof Cugowski. Na te koncerty serdecznie Państwa zapraszamy – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej weekendowe święto miasta.