JUŻ W KIOSKU

Rowerowy weekend coraz bliżej

2023-04-14 09:22:09

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Rozpoczynamy odliczanie do kolejnego weekendu kolarskiego w powiecie starachowickim. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” już powinni rezerwować w swoich kalendarzach termin 27-28 maja na wielkie ściganie kolarzy amatorów po malowniczych terenach ziemi starachowickiej. Przed nami siódma edycja „Starachowickiej Strzały” i druga odsłona kolarskiej czasówki.

fot. UM Starachowice

- Starachowicka Strzała w Starachowicach. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja. Ta kolarska impreza dla szosowców z fenomenalną trasą ma już sprawdzoną markę. W niedzielę 28 maja 2023 odbędzie się VII Starachowicka Strzała, ponownie ze słynną Ścianą Świślina do zdobycia. Dzień wcześniej – w sobotę – zawodnicy zmierzą się na trasie jazdy indywidualnej na czas - zapowiadali organizatorzy kolarskiej imprezy w mediach społecznościowych.

Poland Bike z dyrektorem Grzegorzem Wajsem na czele słowa oczywiście dotrzymali i już rozpoczęły się zapisy do kolejnej edycji kolarskich zmagań w powiecie starachowickim. W ostatni weekend maja nasz powiat zamieni się w kolarską stolicę województwa świętokrzyskiego, do której przyjadą zawodnicy z całego kraju.

- Przed nami kolejne święto kolarstwa promujące uroki powiatu starachowickiego. Wielkie ściganie po malowniczych trasach przypominających klasyczne wyścigi kolarskie. Czekamy na przyjazd kolarzy z całej Polski, a starachowiczan i mieszkańców powiatu zachęcam do kibicowania zawodnikom na trasie wyścigu – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który po raz kolejny objął swoim patronatem to wydarzenie sportowe.

Niedzielna „Starachowicka Strzała”, czyli wyścig kolarski amatorów i mastersów po wyczerpujących, ale uroczych trasach powiatu starachowickiego to nie jedyne kolarskie emocje ostatniego weekendu majowego. Dzień wcześniej – wzorem roku poprzedniego – zawodnicy rywalizować będą na trasie „czasówki”. Dwukilometrowa rywalizacja o Puchar Starosty Starachowickiego to emocjonująca jazda kolarzy po ulicy Szkolnej i Batalionów Chłopskich, na którą już czekają fani kolarstwa w naszym mieście.

Przyjedzie kolarska elita amatorów

Na starachowickie wydarzenie rowerowe czekają również zawodnicy z całego kraju, którzy od lat odwiedzają nasz powiat i rywalizują na przygotowanych trasach.

- Jesteśmy już siódmy rok z rzędu w Starachowicach i za każdym razem impreza cieszy się dużą popularnością. Nie inaczej będzie w tym roku. Już nie mogę się doczekać pięknego finiszu kolarzy na mecie przy ulicy Szkolnej. Finisz sobotniej czasówki i niedzielnej „Starachowickiej Strzały” będzie można oglądać z tarasu nowo wybudowanego budynku zaplecza sportowego. Na pewno zrobi to duże wrażenie na kibicach. Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy w tym miejscu atmosferę znaną z wielkich wyścigów kolarskich – zapewnia Grzegorz Wajs.

Przez Starachowice, a także gminy ościenne przejedzie kolorowy peleton najlepszych kolarzy amatorów i tych ścigających się w kategorii masters.

- Trasa w Starachowicach jest wyjątkowa. Kolarze oceniają ją jako jedną z najlepszych w Polsce. A porównania do belgijskich klasyków nie są bezpodstawne. Kolarze lubią tu przyjeżdżać i ścigać się na tych trasach. Współpraca z miastem, powiatem i gminami ościennymi przebiega wzorowo, a wyścig ma już swoją rangę, renomę i należne mu miejsce – dodaje Wajs.

Rowerowe Starachowice

- Starachowicka Strzała i czasówka to taka wisienka na torcie naszych działań propagujących zdrowy styl życia i rowerowe inicjatywy. Wkrótce na mapie powiatu powinny pojawić się kolejne przejścia dla pieszych i rowerzystów. Wspieramy wszelkie przedsięwzięcia związane z rozwojem turystyki rowerowej. Chcemy wydać informator o ścieżkach rowerowych, ale również informować o wszelkich zagrożeniach komunikacyjnych. Stawiamy na bezpieczną jazdę na rowerze – podkreśla Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk.

Miasto Starachowice kilka lat temu postawiło na współpracę z firmą Poland Bike i wspólnie organizuje imprezy kolarskie, które zachęcają do przyjazdu w nasze strony miłośników kolarstwa z całego kraju. W ten sposób promujemy nasze okolice, które dla kolarzy wydają się być idealną destynacją do uprawiania swoich pasji i odwiedzania naszych stron wspólnie z rodzinami.

- Na ulicach naszego miasta przybywa rowerzystów, ale również osób poruszających się na hulajnogach. Z roku na rok miejska infrastruktura się poprawia, a my dostosowujemy ją do potrzeb mieszkańców. Trwają prace przy budowie ścieżek rowerowych i dokładamy kolejne kilometry rowerowej sieci. W tym roku przybędzie około 9 kilometrów ścieżek, które w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo na ulicach naszego miasta. Ścieżki prowadzą między innymi w okolice Stadionu Miejskiego, gdzie poza bazą sportową czy pływalnią mamy zlokalizowane również szkoły. Budowa ścieżek rowerowych ma ułatwić dotarcie najmłodszym w to miejsce. Liczę na to, że w maju podczas rowerowego weekendu na linii startu i mety przy ulicy Szkolnej nie zabraknie głośnego dopingu dla zawodników – uważa Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który zapowiada również wprowadzenie systemu roweru miejskiego.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.
Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Program Inicjatyw Lokalnych

2024-04-09

Program Inicjatyw Lokalnych

Poznaliśmy rozstrzygnięcia kolejnej edycji starachowickiego Programu Inicjatyw Lokalnych. Na tegorocznej liście projektów znalazło się 11 zadań o łącznej wartości ponad 380 tysięcy złotych. Gmina Starachowice wesprze realizację tych zadań swoim udziałem finansowym w wysokości ponad 268 tysięcy złotych.
W trosce o lokalne dziedzictwo 

2024-04-09

W trosce o lokalne dziedzictwo 

Niszczejący budynek przy ulicy Sportowej to jedna z pamiątek hutniczego dziedzictwa Starachowic, który doczekał się nowego rozdziału w swojej historii. Najstarszy budynek mieszkalny w mieście zmienia swojego właściciela, który już zapowiada jego remont, a w kolejnym kroku przekazanie go lokalnej społeczności. Zmiany wokół budynku mieszkalno-robotniczego z XIX wieku zapowiada Prezydent Miasta Marek Materek oraz właściciele firmy Star San Duo, którzy sukcesem zakończyli negocjacje w tej sprawie z dotychczasowym właścicielem Panem Adamem Janikiem.
Ważna informacja dla wyborców 

2024-04-05

Ważna informacja dla wyborców 

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Istotna zmiana dotyczy Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5, która mieściła się w budynku byłego Gimnazjum nr 3 w Starachowicach przy ul. Leśnej.
Starachowice stawiają na ekologię

2024-04-02

Starachowice stawiają na ekologię

Funkcjonalna przestrzeń Centrum Kreatywności „Pałacyk” już służy starachowickiej społeczności. Nazajutrz od oficjalnego otwarcia odbyło się tu spotkanie podsumowujące kolejny rok działań realizowanych w ramach projektu COGreen. W ekologiczne działania zaangażowane jest bowiem starachowickie Centrum Usług Społecznych.
Dni otwarte w Pałacyku

2024-04-02

Dni otwarte w Pałacyku

Centrum Kreatywności „Pałacyk” ma za sobą oficjalne otwarcie. Wszyscy goście obecni na spotkaniu inaugurującym działalność byli pod wrażeniem nowej miejskiej przestrzeni. Teraz o jej funkcjonalności mogą przekonać się wszyscy mieszkańcy. We wtorek rozpoczynają się „Dni Otwarte Pałacyku”.
Świętokrzyski Kreator Rozwoju dla Starachowic

2024-03-29

Świętokrzyski Kreator Rozwoju dla Starachowic

Starachowice napędzają do rozwoju i inspirują do działania, a za realizację swoich inwestycji są nagradzane w województwie, regionie czy kraju. Kolejne dobre wiadomości płyną do nas z Kielc. Za realizację ważnych inwestycji dla mieszkańców miasta w ramach projektu rewitalizacji zostaliśmy wyróżnieni tytułem Świętokrzyskiego Kreatora Rozwoju.
29 marca Urząd Miejski nieczynny

2024-03-26

29 marca Urząd Miejski nieczynny

Prezydent Miasta Starachowice ustalił dzień 29 marca (piątek) dodatkowym dniem wolnym dla pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Tego dnia starachowicki magistrat nie będzie czynny.
Na szlaku międzynarodowej delegacji

2024-03-24

Na szlaku międzynarodowej delegacji

Kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji oraz Armenii odwiedziła nasze miasto. Międzynarodowa delegacja przebywała w naszym kraju od 11 do 15 marca w ramach delegacji Study Visit in Poland. Środa (13 marca) była dniem wizyty w Starachowicach.