JUŻ W KIOSKU

Przystosowują miasto do zmian klimatu

2022-12-28 11:46:08

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miejski Plan Retencjonowania Wód Opadowych i Roztopowych, wraz z inwentaryzacją miejskiej kanalizacji deszczowej, to odpowiedź miasta Starachowice na zmiany klimatu i występowanie nawalnych deszczy.

fot. Z lotu Myszki / źródło. UM Starachowice

Starachowice, podobnie jak wiele innych miast, borykają się z problemami dotyczącymi zalewania i podtopień na skutek deszczy nawalnych. Licząca sobie kilkadziesiąt lat sieć kanalizacyjna nie jest w stanie przyjąć i odprowadzić nadmiaru wód opadowych, co skutkuje tym, że podczas obfitych opadów na ulicach powstają rozlewiska wody lub płyną rzeki.

- Kanalizacja deszczowa wykonana została wiele lat temu i jest niewydolna, dlatego pracujemy nad tym, aby znaleźć rozwiązanie – informuje Ernest Kumek, kierownik referatu Gospodarki Komunalnej i Dróg Urzędu Miejskiego. – Coraz częściej na skutek zmian klimatu występują gwałtowne opady deszczu, podczas których w ciągu 15 minut na jeden metr kwadratowy spada tyle wody, ile przed laty padało w ciągu miesiąca. I żadne urządzenia nie są w stanie ich odprowadzić. Według prognoz, zjawiska pogodowe związane z występowaniem częstych i obfitych opadów deszczu będą się nasilać. Dlatego naszym celem jest minimalizować ich negatywne skutki. Żeby tak się stało, najpierw należy zinwentaryzować miejską kanalizację, aby wskazać możliwe rozwiązania.

Gmina Starachowice przeprowadziła szacowanie rynku odnośnie opracowania Miejskiego Planu Retencjonowania Wód Opadowych i Roztopowych wraz z inwentaryzacją miejskiej kanalizacji deszczowej w ramach projektu pn.: „Starachowice – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020”.

Zamówienie obejmuje:

- Wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej miejskiej kanalizacji deszczowej.

- Opracowanie Planu Retencjonowania – wskazanie lokalizacji i rodzaju zbiorników retencyjnych i nowych odbiorników wód.

- Opracowanie wariantowej koncepcji systemu kanalizacji deszczowej wraz ze wskazaniem nowych możliwości technicznych.

- Opracowanie dokumentu – rekomendacji, map, planów sytuacyjnych, działań, harmonogramu itp.

Miasto zamierza zlecić firmie wyłonionej w przetargu wykonanie prac inwentaryzacyjnych kanałów, studni i kanalizacji deszczowej oraz przeniesienie sieci kanalizacji deszczowej dla obszaru całego miasta z map ogólnodostępnych z danymi o uzbrojeniu terenu do Platformy służącej do gromadzenia, zarządzania i analizowania danych.

- Opracowanie Planu Retencjonowania obejmuje wskazanie lokalizacji oraz rodzaju zbiorników retencyjnych i nowych odbiorników wód – informuje kierownik. - Z kolei koncepcja ma na celu analizę obecnego sposobu gospodarowania wodami opadowymi, określenie kierunków działań (technicznych, organizacyjnych, inwestycyjnych i planistycznych) w zakresie poprawy wydolności i bezpieczeństwa systemu odprowadzania wód opadowych. W koncepcji zostaną przeanalizowane możliwości retencjonowania i ujmowania wód opadowych przed ich spływem do systemu kanalizacyjnego, rowów przydrożnych, melioracyjnych oraz możliwości wykorzystania istniejących zbiorników wodnych do gromadzenia wody.

Założeniem jest przechwycenie jak największej ilości wód opadowych i ich odpowiednie zagospodarowanie. Miasto zgromadzone wody opadowe może wykorzystywać np. do podlewania miejskich skwerów i klombów oraz nawadniania miejskich terenów zielonych.

Szacunkowy koszt opracowania Miejski Plan Retencjonowania Wód Opadowych i Roztopowych to ponad 900 tys. zł.

- Jest to dosyć wąska dziedzina i nie ma dużo firm, specjalistów, którzy mogliby w sposób komplementarny podejść do wykonania powyższego zamówienia – informuje kierownik Ernest Kumek. – Oprócz zaprojektowania samych zbiorników, istotna jest także właściwa diagnoza i wyznaczenie kierunków działań. Myślę, że to będzie ogólny trend, bo miasta muszą zaadaptować się do nowej rzeczywistości klimatycznej.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianek będzie promował miasto

2024-04-25

Lubianek będzie promował miasto

Do Sandry Hoffmann trafił specjalny voucher za zwycięstwo w konkursie na „Maskotkę Starachowic” organizowanego w ramach obchodów 400-lecia miasta. Lubianek, bo takie imię nosi maskotka, najbardziej przypadł jurorom do gustu. Składa się on z wielu elementów, które nawiązują zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Starachowic.
Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

2024-04-25

Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

Za nami 14. edycja plebiscytu „Święć się z Energą”, w którym Starachowice kolejny raz okazały się najlepiej oświetlonym miastem w województwie świętokrzyskim. W nagrodę za swój sukces miasto otrzymało czek na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który już trafił do starachowickich organizacji oraz instytucji.
Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

2024-04-23

Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

Starachowicki Urząd Miejski dostosowuje swoją przestrzeń do obsługi osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu finansowanego ze środków norweskich wykonano nowe tabliczki informacyjne, postawiono specjalne plany typograficzne, a także zamontowano nakładki kierunkowe na poręcze schodów. Wszystko po to, aby dostęp do urzędowych spraw był prostszy i łatwiejszy.
Starachowicka Strzała

2024-04-21

Starachowicka Strzała

Rozpoczynamy odliczanie do ósmej edycji rowerowego święta w naszym mieście. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” powinni rezerwować sobie już czas na udział w kolejnej odsłonie „Starachowickiej Strzały”, a także kibicowaniu zawodników, którzy przejadą przez malowniczy powiat starachowicki. Honorowy patronat nad rowerowym weekendem w Starachowicach (25-26 maja) objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Zmiany w zarządzie MRM

2024-04-18

Zmiany w zarządzie MRM

Młodzieżowa Rada Miasta w Starachowicach ma nowego przewodniczącego. Podczas nocnych wyborów odbywających się w Pałacyku szefem rady został wybrany Bartosz Gawlik, który zastąpił Klaudię Chamerę.
„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik

2024-04-17

„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik". Wernisaż fotografii

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „400 twarzy”, 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. 
Kwietniowa sesja na koniec kadencji

2024-04-15

Kwietniowa sesja na koniec kadencji

W piątek (19 kwietnia) odbędą się kolejne w tym roku obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. Kwietniowa sesja rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie ostatnią sesją obecnej kadencji starachowickich radnych.
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.
Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Program Inicjatyw Lokalnych

2024-04-09

Program Inicjatyw Lokalnych

Poznaliśmy rozstrzygnięcia kolejnej edycji starachowickiego Programu Inicjatyw Lokalnych. Na tegorocznej liście projektów znalazło się 11 zadań o łącznej wartości ponad 380 tysięcy złotych. Gmina Starachowice wesprze realizację tych zadań swoim udziałem finansowym w wysokości ponad 268 tysięcy złotych.