JUŻ W KIOSKU

Prezydent Materek z absolutorium i wotum zaufania

2021-06-25 14:13:57

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radni Rady Miejskiej w Starachowicach udzielili prezydentowi miasta absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. - To już siódme udzielone mi absolutorium. Wyjątkowe, bo 2020 rok był trudny i nietypowy – mówi Prezydent Starachowic Marek Materek. - Każdego dnia mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, z jakimi dotychczas nie mieliśmy do czynienia. W mojej ocenie starachowicki samorząd zdał ten egzamin.

fot. UM Starachowice

W roku 2020 Gmina Starachowice odczuła ujemny wpływ pandemii na gospodarkę i finanse. W związku w wprowadzeniem ulg i zwolnień zmalały wpływy do budżetu.

- Podjęliśmy szereg własnych działań pomocowych na rzecz lokalnych przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku ograniczeń związanych z pandemią - informuje prezydent. - Jednocześnie mocno zacisnęliśmy pasa i przy największym w historii deficycie budżetu polskiego państwa, my w Starachowicach osiągnęliśmy ok 15,5 milionową nadwyżkę. Równocześnie nie zrezygnowaliśmy z większości zaplanowanych wcześniej inwestycji. Pomimo, że pandemia spowodowała zastój na rynku inwestycyjnym udało nam się z pozytywnym skutkiem sięgać po fundusze zewnętrzne dla miasta i zrealizować cały szereg przedsięwzięć inwestycyjnych.

W 2020 roku miasto Starachowice realizowało między innymi budowę i przebudowę ulic w tym: Nowa Moniuszki, Krańcowa, Lempe. Zakończono modernizację Centrum Strzelectwa Sportowego. Wybudowano zewnętrzny kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 2 na osiedlu Michałów. Rozpoczęto proces rewitalizacji Kolonii Robotniczej. Miejska noclegownia zyskała nową siedzibę a osoby potrzebujące wsparcia dużo lepsze warunki. Zakończono prace związane z zagospodarowaniem Parku Miejskiego. Wybudowano miejską serwerownię jako pierwszy etap prac w ramach programu wprowadzania e-usług w mieście.

Realizowano także wiele programów społecznych i wspierających mikro inwestycje. Praktycznie wszystkie inwestycje były współfinansowane pozyskanymi środkami zewnętrznymi z budżetu krajowego lub europejskiego. Od momentu objęcia urzędu prezydenta miasta przez pana Marka Materka starachowicki magistrat pozyskał ponad 260 mln zł, nie licząc środków pozyskanych przez miejskie spółki.

Podczas piątkowych obrad radni Rady Miejskiej pozytywnie ocenili pracę prezydenta miasta jednogłośnie udzielając absolutorium za 2020 rok. Wcześniej pozytywnie pracę prezydenta ocenili internauci w sondzie zorganizowanej przez portal Spotted Starachowice. Dobrze pracę prezydenta za 2020 rok oceniło ponad 1500 osób, źle 22 osoby.

- Współpracownikom z urzędu, jednostek podległych i miejskich spółek dziękuję za zaangażowanie i poświęcenie przy realizacji zakładanych celów – mówi prezydent. - Mieszkańcom Starachowic serdecznie dziękuję za cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie na jakie mogłem i mogę liczyć każdego dnia. Dziękuję.

/Informator Miejski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!
Dni Starachowic 2023

2023-08-30

Dni Starachowic 2023

- Zapraszam serdecznie wszystkich na tegoroczne Dni Starachowic. Na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji każdy znajdzie coś dla siebie. Sobota to dzień przeznaczony dla miłośników hip-hopu, a wśród artystów znaleźli się między innymi TEDE oraz Mr Polska. W niedzielę zapraszam wszystkich na starachowicki wieczór z Cugowskimi. Już przygotowujemy scenę, na której wystąpią Piotr Cugowski, a także Krzysztof Cugowski. Na te koncerty serdecznie Państwa zapraszamy – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej weekendowe święto miasta.