JUŻ W KIOSKU

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11 09:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

fot. UM Starachowice

W Starachowicach przebywa delegacja z norweskiego Bergen - naszego miasta partnerskiego do projektu "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego." Wizyta gości jest okazją do zwiedzenia naszego miasta, w tym również obejrzenia na żywo inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu z funduszy norweskich. Goście odwiedzili już Centrum Kreatywności Pałacyk, a także nowoczesną Eko Szkołę. Pobyt w Eko Szkole był okazją do organizacji kolejnej edycji Turnieju Wiedzy o Norwegii dla uczniów starachowickich szkół podstawowych.

Trzecia odsłona norweskiego konkursu edukacyjnego w Starachowicach to 24 pytania quizowe przygotowane w oparciu o nowoczesną platformę do tworzenia zagadek online, czyli popularny Kahoot. Konkurs organizowany był w systemie drużynowym, a do turnieju sprawdzającego wiedzę przystąpiły reprezentacje ośmiu starachowickich szkół podstawowych. Łącznie w turnieju udział wzięło 16 uczniów. Każda ze szkolnych reprezentacji składała się z dwójki uczniów. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów, którzy startowali w poprzednich edycjach konkursu.

- Turniej wiedzy o Norwegii to omnibusowe zmagania uczestników konkursu i sprawdzanie ich wiedzy, nie tylko czysto statystycznej. Uczniowie, przygotowując się do naszych konkursów, wiele się uczą i sami poszukują licznych ciekawostek, które później mogą trafić na listę pytań. W dwóch poprzednich edycjach zakres pytań był bardzo zróżnicowany. W jednym pytaniu pytaliśmy ich o najwyższy szczyt Norwegii, w kolejnym o przysmaki kuchni skandynawskiej, by na koniec zapytać jeszcze o najważniejsze postaci z mitologii nordyckiej. Ale sami uczestnicy nie dają się zaskoczyć naszymi pytaniami. To oni nas zaskakują szybkością i błyskotliwością odpowiedzi. A przy okazji te konkursy to doskonała zabawa. Przypominamy im o tym na każdym kroku, bo taki turniej to przede wszystkim bezstresowy quiz z upominkami i nagrodami – podkreślają Monika Tyczyńska i Leszek Kowalski, pracownicy Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za przygotowanie pytań i organizację konkursu.

Turniej rozgrywany był systemem drużynowym. Reprezentacje szkolne składały się z dwójki uczniów. Drużyny skupione wokół laptopów zapewnionych przez dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 11 starały się jak najszybciej odnaleźć odpowiedź na zadane pytanie. Uciekające sekundy obniżały wartość punktów, które drużyna mogła dopisać do swojego wspólnego konta. W tej grze liczyła się nie tylko wiedza, ale również czas.

Emocjonująca rozgrywka była konkursem, który z uwagą obserwowali przedstawiciele norweskiej delegacji z Bergen. Nasi goście byli po raz kolejny pod wrażeniem wiedzy uczestników konkursu.

Trzecia odsłona tej rywalizacji zakończyła się sukcesem reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 11. Najlepsi i najszybsi w odpowiadaniu na pytania dotyczące geografii, polityki, gospodarki, sportu czy ciekawostek ze Skandynawii byli dziś Konrad Siara i Natan Klimiuk. Drugie miejsce zajęła SP nr 13, a trzecia była reprezentacja SP nr 12.

Starachowickie szkoły podczas turnieju reprezentowali:

Szkoła Podstawowa nr 1: Lena Szymczak, Maja Wojton.

Szkoła Podstawowa nr 2: Lena Żurowska, Wiktoria Janasiak.

Szkoła Podstawowa nr 6: Aleksandra Adamiec, Nadia Kozieł

Szkoła Podstawowa nr 9: Weronika Wojciechowska, Stanisław Zawadzki.

Szkoła Podstawowa nr 10: Tomasz Marzuchowski, Wojciech Boroń

Szkoła Podstawowa nr 11: Konrad Siara, Natan Klimiuk.

Szkoła Podstawowa nr 12: Adam Świostek, Maciej Zaczek.

Szkoła Podstawowa nr 13: Jakub Zyzman, Julia Przygoda.

- Gratulacje dla wszystkich drużyn, które dziś tak doskonale radziły sobie z wymagającymi pytaniami z tego zakresu. Zaimponowaliście Nam dzisiaj z Waszej wiedzy. Wszystkim zainteresowanym przypominam, że popularny wzór swetra to Marius, Andoya Spaceport to centrum kosmiczne, a smalahove to norweski smakołyk w postaci głowy owcy – podsumował turniej wiedzy o Norwegii Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Współorganizatorem konkursu był Referat Edukacji, Kultury i Sportu UM w Starachowicach, który ufundował nagrody dla najlepszych drużyn.

fot. UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

2024-05-16

Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

Prezydent Miasta Marek Materek poinformował o kolejnych zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miejskim. Nowym kierownikiem Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg została Pani Monika Gębska. Pracami Referatu Realizacji Inwestycji pokieruje natomiast Mateusz Bidziński.
Nowy Sekretarz Miasta Starachowice wybrany

2024-05-13

Nowy Sekretarz Miasta Starachowice wybrany

Maciej Myszka nowym Sekretarzem Miasta Starachowice. Urzędnik ma objąć tę funkcję od 1 sierpnia 2024 roku, zastępując na tym stanowisku Tomasza Porębskiego, który w kwietniu złożył rezygnację i wypowiedzenie.
Starachowicki Budżet Obywatelski. W czerwcu rusza nabór projektów

2024-05-13

Starachowicki Budżet Obywatelski. W czerwcu rusza nabór projektów

Urząd Miejski w Starachowicach przygotowuje się do dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Już 3 czerwca rozpoczynamy procedurę zgłaszania projektów do tegorocznej edycji partycypacyjnego zadania. Na Państwa projekty czekamy do końca czerwca. We wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie na zgłoszone projekty. Wzorem lat poprzednich głosowanie będzie miało charakter internetowy oraz tradycyjny.
Od kiedy sezon kąpielowy w Starachowicach?

2024-05-08

Od kiedy sezon kąpielowy w Starachowicach?

Rada Miejska określiła sezon kąpielowy w Starachowicach oraz wskazała dwa kąpieliska, które będą do dyspozycji mieszkańców w sezonie letnim. Projekt przygotowany przez Prezydenta Miasta otrzymał pozytywne opinie od odpowiednich instytucji.
Powstanie tablica pamięci samorządowcom

2024-05-06

Powstanie tablica pamięci samorządowcom

Kwietniowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji Rady. Ostatnia uchwała podjęta podczas tej sesji dotyczyła zamiaru umieszczenia pamiątkowej tablicy poświęconej starachowickim samorządowcom. Tablica ma zostać umieszczona na elewacji budynku Urzędu Miejskiego.
Czas na rower miejski w Starachowicach

2024-04-30

Czas na rower miejski w Starachowicach

Już w środę (1 maja) oficjalnie rusza starachowicki System Roweru Miejskiego STAR BIKE. 145 rowerów, w tym 90 rowerów z napędem elektrycznym czeka na pierwszych użytkowników. Miłośników rowerowego szaleństwa zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z jednośladów i pobrania dedykowanej aplikacji Roovee.
Lubianek będzie promował miasto

2024-04-25

Lubianek będzie promował miasto

Do Sandry Hoffmann trafił specjalny voucher za zwycięstwo w konkursie na „Maskotkę Starachowic” organizowanego w ramach obchodów 400-lecia miasta. Lubianek, bo takie imię nosi maskotka, najbardziej przypadł jurorom do gustu. Składa się on z wielu elementów, które nawiązują zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Starachowic.
Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

2024-04-25

Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

Za nami 14. edycja plebiscytu „Świeć się z Energą”, w którym Starachowice kolejny raz okazały się najlepiej oświetlonym miastem w województwie świętokrzyskim. W nagrodę za swój sukces miasto otrzymało czek na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który już trafił do starachowickich organizacji oraz instytucji.
Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

2024-04-23

Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

Starachowicki Urząd Miejski dostosowuje swoją przestrzeń do obsługi osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu finansowanego ze środków norweskich wykonano nowe tabliczki informacyjne, postawiono specjalne plany typograficzne, a także zamontowano nakładki kierunkowe na poręcze schodów. Wszystko po to, aby dostęp do urzędowych spraw był prostszy i łatwiejszy.
Starachowicka Strzała

2024-04-21

Starachowicka Strzała

Rozpoczynamy odliczanie do ósmej edycji rowerowego święta w naszym mieście. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” powinni rezerwować sobie już czas na udział w kolejnej odsłonie „Starachowickiej Strzały”, a także kibicowaniu zawodników, którzy przejadą przez malowniczy powiat starachowicki. Honorowy patronat nad rowerowym weekendem w Starachowicach (25-26 maja) objął Prezydent Miasta Marek Materek.