JUŻ W KIOSKU

Najlepsze życzenia dla Pani Stefanii

2023-05-05 08:10

Ocena:

4/5 | 1 głosów

- Pani Stefania przeżyła obóz Auschwitz i Marsz Śmierci. Dziś dołączamy się do wspólnych życzeń i wspólnie świętujemy jej 100 urodziny. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po wizycie u dostojnej jubilatki Stefanii Turbiarz, która w ostatnim dniu kwietnia wspólnie z najbliższymi świętowała niezwykłe urodziny. Do najserdeczniejszych życzeń dołączył się również prezydent Marek Materek, który osobiście odwiedził Panią Stefanię, wręczając jej kwiaty, upominek oraz list gratulacyjny.

fot. UM Starachowice

Stefania Turbiarz urodziła się 30 kwietnia 1923 roku w Skierbieszowie, w ówczesnym województwie zamojskim.

- Tu skończyła szkołę i przeżyła swoje dzieciństwo. Gdy miała 16 lat wybuchła wojna. Były to ciężkie czasy. Gdy miała 19 lat, Niemcy zaczęli wysiedlać ludność Zamojszczyzny. Stefania została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trafiła do niego w dniu 13 grudnia 1942 roku. W obozie przebywała jako więźniarka Polka – polityczna oznaczona nr 27069 – wspominają członkowie rodziny jubilatki.

Pani Stefania w swoim życiu przeżyła wiele. Doświadczona ciężkim losem, okrucieństwem wojny, walką z głodem i śmiercią doczekała pięknego wieku. W swoim życiu miała trudne momenty, ale dzięki wsparciu najbliższych pokonała wszelkie przeciwności losu.

Doczekała setnych urodzin, choć sama przyznaje, że nie wie kiedy minął ten czas. Biegł nieubłaganie i miała w swoim życiu momenty, w których los pomagał jej przetrwać i żyć dalej.

Dziś jest towarzyską kobietą, doskonale pamiętającą momenty swojego życia. Potrafi godzinami opowiadać o przeszłości. Także tej trudnej.

- Z Zamojszczyzny Pani Stefania została wysiedlona wraz ze swoimi braćmi i umieszczona w obozie Auschwitz Birkenau. Tam jej bracia zginęli. Ona kilkukrotnie, mimo że groziła jej śmierć, przeżyła. 40 dni maszerowała do Niemiec, skąd później przyszło wyzwolenie. W niemieckiej Lubece poznała swojego przyszłego męża. Starachowiczanina. Po wojnie wrócili do Polski i zamieszkali w Starachowicach – opowiada historię Pani Stefanii Prezydent Miasta Marek Materek, który był pod wielkim wrażeniem niezwykłej pamięci jubilatki.

- Cieszmy się, że żyjemy w Wolnej Polsce. Zawdzięczamy to właśnie takim ludziom jak Pani Stefania i jej pokoleniom. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby o nasz kraj dbać każdego dnia z myślą i szacunkiem dla wszystkich, którzy o niego walczyli – podkreślił prezydent.

Pani Stefania Turbiarz doczekała się pięciorga wnucząt i 11 prawnuków. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta zaprosiła go na swoje kolejne urodziny. Życzymy dużo zdrowia szanownej jubilatce!

fot. UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!
Dni Starachowic 2023

2023-08-30

Dni Starachowic 2023

- Zapraszam serdecznie wszystkich na tegoroczne Dni Starachowic. Na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji każdy znajdzie coś dla siebie. Sobota to dzień przeznaczony dla miłośników hip-hopu, a wśród artystów znaleźli się między innymi TEDE oraz Mr Polska. W niedzielę zapraszam wszystkich na starachowicki wieczór z Cugowskimi. Już przygotowujemy scenę, na której wystąpią Piotr Cugowski, a także Krzysztof Cugowski. Na te koncerty serdecznie Państwa zapraszamy – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej weekendowe święto miasta.