JUŻ W KIOSKU

Najlepsze życzenia dla Pani Stefanii

2023-05-05 08:10

Ocena:

4/5 | 1 głosów

- Pani Stefania przeżyła obóz Auschwitz i Marsz Śmierci. Dziś dołączamy się do wspólnych życzeń i wspólnie świętujemy jej 100 urodziny. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po wizycie u dostojnej jubilatki Stefanii Turbiarz, która w ostatnim dniu kwietnia wspólnie z najbliższymi świętowała niezwykłe urodziny. Do najserdeczniejszych życzeń dołączył się również prezydent Marek Materek, który osobiście odwiedził Panią Stefanię, wręczając jej kwiaty, upominek oraz list gratulacyjny.

fot. UM Starachowice

Stefania Turbiarz urodziła się 30 kwietnia 1923 roku w Skierbieszowie, w ówczesnym województwie zamojskim.

- Tu skończyła szkołę i przeżyła swoje dzieciństwo. Gdy miała 16 lat wybuchła wojna. Były to ciężkie czasy. Gdy miała 19 lat, Niemcy zaczęli wysiedlać ludność Zamojszczyzny. Stefania została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trafiła do niego w dniu 13 grudnia 1942 roku. W obozie przebywała jako więźniarka Polka – polityczna oznaczona nr 27069 – wspominają członkowie rodziny jubilatki.

Pani Stefania w swoim życiu przeżyła wiele. Doświadczona ciężkim losem, okrucieństwem wojny, walką z głodem i śmiercią doczekała pięknego wieku. W swoim życiu miała trudne momenty, ale dzięki wsparciu najbliższych pokonała wszelkie przeciwności losu.

Doczekała setnych urodzin, choć sama przyznaje, że nie wie kiedy minął ten czas. Biegł nieubłaganie i miała w swoim życiu momenty, w których los pomagał jej przetrwać i żyć dalej.

Dziś jest towarzyską kobietą, doskonale pamiętającą momenty swojego życia. Potrafi godzinami opowiadać o przeszłości. Także tej trudnej.

- Z Zamojszczyzny Pani Stefania została wysiedlona wraz ze swoimi braćmi i umieszczona w obozie Auschwitz Birkenau. Tam jej bracia zginęli. Ona kilkukrotnie, mimo że groziła jej śmierć, przeżyła. 40 dni maszerowała do Niemiec, skąd później przyszło wyzwolenie. W niemieckiej Lubece poznała swojego przyszłego męża. Starachowiczanina. Po wojnie wrócili do Polski i zamieszkali w Starachowicach – opowiada historię Pani Stefanii Prezydent Miasta Marek Materek, który był pod wielkim wrażeniem niezwykłej pamięci jubilatki.

- Cieszmy się, że żyjemy w Wolnej Polsce. Zawdzięczamy to właśnie takim ludziom jak Pani Stefania i jej pokoleniom. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby o nasz kraj dbać każdego dnia z myślą i szacunkiem dla wszystkich, którzy o niego walczyli – podkreślił prezydent.

Pani Stefania Turbiarz doczekała się pięciorga wnucząt i 11 prawnuków. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta zaprosiła go na swoje kolejne urodziny. Życzymy dużo zdrowia szanownej jubilatce!

fot. UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.