Ocena:
5/5 | 1 głosów
Centrum Aktywności Społecznej ma wzbudzać dobre emocje, tętnić życiem i skupiać okolicznych mieszkańców, niezależnie od wieku. – Naszą rolą nie jest powielanie utartych schematów, ale pokazanie nowej, ciekawszej alternatywy na spędzenie czasu wolnego dzieciom, a także alternatywy na inne, lepsze życie dla ich rodziców. I to robimy - mówi Wioletta Grosicka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Starachowicach.
fot. UM Starachowice
W skład Centrum Aktywności Społecznej na osiedlu Wzgórze wchodzą: świetlica środowiskowa, utworzona w miejscu dawnych komórek lokatorskich oraz cztery mieszkania chronione zlokalizowane na piętrze budynku. Zarówno mieszkania chronione, jak i świetlica mają zajęte miejsca, a na listach rezerwowych oczekują następni chętni.
Na prowadzenie Centrum Aktywności Społecznej Gmina Starachowice pozyskała środki z projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%) z Programu Rozwój Lokalny.
Mieszkania chronione
Zlokalizowane nad świetlicą mieszkania chronione działają w ramach projektu „CUS model integracji i rozwoju usług społecznych”, który obejmował przekształcenie starachowickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych.
- Mieszkania chronione treningowe przeznaczone są dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej, kryzysowej – informuje dyrektor CUS Wioletta Grosicka. – Osoby ubiegające się o przyznanie mieszkania chronionego muszą swoją sytuację udokumentować. Wykazać, że potrzebują mieszkania na określony czas, kiedy będą pracować nad wyjściem z kryzysu, aby mogły rozpocząć samodzielne funkcjonowanie.
Indywidualne doradztwo
Mieszkania chronione zlokalizowane na osiedlu Wzgórze mają niewielki metraż i są w pełni wyposażone w niezbędne urządzenia i meble. – To taka tymczasowa przystań, bo maksymalnie 2 lata może dana osoba zajmować mieszkanie chronione i tyle czasu ma na poprawę swojej sytuacji i wyjście z kryzysu – informuje dyrektor CUS. – Osoby zajmujące lokale są wspierane przez pracowników socjalnych oraz opiekuna mieszkania.
W wyjściu z trudnej sytuacji życiowej, w jakiej znaleźli się najczęściej na skutek nagłych zdarzeń losowych, mieszkańcom pomagają eksperci. Jak informuje dyrektor Grosicka, zatrudnieni w ramach projektu specjaliści wspierają fachową pomocą lokatorów zajmujących mieszkania chronione. Są to prawnik, doradca finansowy, psycholog i trener aktywności.
Świetlica środowiskowa
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się świetlica środowiskowa, działająca w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego przeznaczona głównie dla dzieci z osiedla Wzgórze, choć nie tylko.
- W świetlicy jest 30 miejsc, wszystkie są zajęte i kilka osób oczekuje na liście rezerwowej. Nie tylko dzieci mają zapewnioną opiekę, bo w ramach Centrum Aktywności Społecznej prowadzimy działania skierowane do rodziców, wsparciem obejmujemy całe społeczności – informuje dyrektor CUS.
Dzieciaki w wieku od 6 do 16 lat przebywają tu w godzinach od 12.00 do 18.00. Opiekę nad nimi sprawują kierownik obiektu, wychowawca i pomocnik wychowawcy.
Oferta zajęć, w których uczestniczą, jest zróżnicowana i dostosowana do pory roku oraz kalendarza szkolnego. W czasie, kiedy w szkołach trwają zajęcia, opiekunowie świetlicy skupiają się na pomocy wychowankom przy odrabianiu prac domowych, bo w domu nie zawsze mogą one taką pomoc otrzymać. Dzięki funduszom z projektu, w świetlicy prowadzone są korepetycje z języków angielskiego, polskiego oraz matematyki i dodatkowo trening twórczego myślenia.
- Korepetycji udzielają nauczyciele ze stowarzyszenia „Zdrowa Szkoła”, które złożyło najkorzystniejszą ofertę w prowadzonym przez CUS zapytaniu ofertowym – informuje dyrektor centrum. – Najważniejsze jest to, że pomimo dość krótkiego okresu, widoczne są efekty tych zajęć i dzieci mają lepsze wyniki w nauce.
Ale nie samą nauką człowiek żyje, dlatego też wychowawcy organizują dla podopiecznych wyjścia do kina, na basen, do kręgielni, a zimą na sztuczne lodowisko.
- Niestety niektóre z tych dzieci nie mają dostępu do takich atrakcji, a czas wolny spędzają z rówieśnikami na osiedlu lub przed ekranem telefonu lub komputera – mówi dyrektor Wioletta Grosicka. – Pokazujemy im inną, lepszą, atrakcyjniejszą alternatywę spędzania czasu wolnego.
W okresie ferii i wakacji miejsce nauczycieli – korepetytorów zajmują animatorzy z Akademii Twórczego Rozwoju Bystrzak, która wygrała postępowanie ofertowe na realizację tej usługi.
Organizowane są warsztaty baniek mydlanych, zajęcia kulinarne, eksperymenty naukowe, warsztaty przyrodniczo – kosmiczne. Dzieje się tu dużo świetnych i ciekawych rzeczy, a co najważniejsze, ku ogromniej radości dzieciaków.
Fachowe porady
Przy Świetlicy Środowiskowej prowadzone jest nieodpłatne doradztwo fachowe, a do dyspozycji mieszkańców z terenu całego miasta są: doradca ds. rodziny, psycholog, doradca finansowy i zawodowy.
- Na chwilę obecną najwięcej osób korzysta z pomocy psychologicznej, ta forma cieszy się największym zainteresowaniem – mówi szefowa CUS. – Od nowego roku planujemy uruchomić dyżury wymienionych doradców w różnych częściach miasta, aby dotrzeć z tą formą pomocy do jak największej liczby starachowiczan. W styczniu np. doradca finansowy będzie przyjmował w galerii handlowej Skałka, w punkcie Wolontariatu Senioralnego. O dokładnych terminach i miejscach będziemy informować mieszkańców na bieżąco. W planach mamy kolejną inicjatywę, która mam nadzieję, spotka się z pozytywnym odbiorem, a mianowicie uruchomienie Klubu Mam. W tym celu chcemy zaprosić do współpracy doradcę rodziny, który m.in. podpowie, jak rozwiązywać pewne problemy wychowawcze, z jakimi boryka się obecnie niejedna z mam.
fot. UM Starachowice
/komunikat prasowy: UM Starachowice/

2023-06-07
Świętujemy 400-lecie
Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.
2023-06-06
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku
Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca).
2023-06-05
Wybory ławników
Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku.
2023-06-03
Budżet Obywatelski 2024
Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
2023-06-01
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem
Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.2023-05-30
Debata nad raportem o stanie gminy
Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.
2023-05-27
"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!
Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
2023-05-24
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad
W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm2023-05-22
E-usługi ułatwią życie mieszkańców
Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
2023-05-17