JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Międzynarodowe porozumienie na rzecz profilaktyki

2022-11-17 09:32:53

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Gmina Starachowice weszła w skład międzynarodowego partnerstwa samorządów lokalnych z państw basenu Morza Bałtyckiego powołanego na rzecz współpracy w zakresie działań profilaktycznych w obszarze zwalczania alkoholizmu i narkomanii. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w norweskim Oslo, a reprezentujący nasze miasto Zastępca Prezydenta do spraw społecznych Marcin Gołębiowski był jedynym reprezentantem polskiego samorządu terytorialnego.

fot. UM Starachowice

Wielostronna sieć samorządów lokalnych została powołana w dniu 9 listopada. Gremium powstało w ramach Partnerstwa Wymiaru Północnego na rzecz Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej (NDPHS). W grupie członkowskiej znajdują się reprezentanci samorządów z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Polski. Do współpracy z naszego kraju zostały zaproszone jedynie dwa miasta: Starachowice oraz Jelenia Góra. Na spotkaniu inauguracyjnym Polskę reprezentował Zastępca Prezydenta do spraw Społecznych Starachowic Marcin Gołębiowski.

- Nasza obecność w tym gronie to nie tylko kwestia prestiżu. W ramach porozumienia mamy wspólnie ubiegać się o pozyskanie środków finansowych na realizację pilotażowych programów profilaktycznych i to jest bardzo istotna kwestia. W momencie, gdy będziemy występować o te środki wspólnie z naszymi partnerami to będziemy mogli w sposób pionierowy w Starachowicach wdrożyć nowe rozwiązania w zakresie profilaktyki oraz prewencji w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Wypracujemy wspólnie standardy, a Starachowice mogą stać się nie tylko polem badawczym, ale co najważniejsze te rozwiązania mogą być później implementowane do innych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce – zapewnia Marcin Gołębiowski.

Następne spotkanie samorządowej sieci odbędzie się w systemie online. Będzie ono poświęcone omówieniu propozycji wspólnych projektów zaplanowanych do realizacji przez samorządy członkowskie. Na trzecim spotkaniu zostanie zdefiniowany ostateczny projekt, który później zostanie opracowany przez sekretariat partnerstwa i przekazany do finansowania. Spotkanie odbędzie się w Sztokholmie.

Podczas inauguracyjnego spotkania Zastępca Prezydenta Miasta przedstawił prezentację dotyczącą rozwiązań profilaktycznych wdrożonych w gminie Starachowice oraz działań realizowanych zarówno przez jednostki gminne czy też lokalne organizacje pozarządowe takie jak Stowarzyszenie „Zdrowa Szkoła”.

- Bardzo ważne jest wskazanie ogromnej roli, jaką pełni w systemie profilaktyki starachowicka organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie „Zdrowa Szkoła”. Dodatkowo od 1998 roku w naszym mieście prowadzone są badania wśród młodzieży szkolnej, które dają nam pełny obraz tych problemów – dodał Gołębiowski.

Sieć skupia przedstawicieli samorządów terytorialnych z państw-członków Porozumienia i ma stanowić miejsce nie tylko wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim ma umożliwić tworzenie wspólnej strategii profilaktycznej.

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Sukces „Rowerowego Maja”

2024-06-08

Sukces „Rowerowego Maja”

Prawie 600 dzieciaków ze starachowickich szkół podstawowych i przedszkoli miejskich wzięło udział w akcji „Rowerowy Maj”. Dziękujemy wszystkim miłośnikom dwóch kółek za wysoką frekwencję i wspaniałą zabawę połączoną z bezpiecznym dojazdem do szkoły i przedszkola.
Debata nad raportem Gminy

2024-06-10

Debata nad raportem Gminy

Do 13 czerwca mieszkańcy Starachowic mogą zgłaszać swój udział w debacie nad przedstawionym w maju raportem o stanie gminy. Debata będzie jednym z punktów czerwcowej sesji Rady Miejskiej.
Terenowa jazda po Szlakowisku

2024-06-05

Terenowa jazda po Szlakowisku

Zdalnie sterowane modele samochodów terenowych powracają do Starachowic. Już 15 czerwca odbędzie się kolejna edycja Pikniku 4x4 RC. To kontynuacja ubiegłorocznej imprezy „Wyboje 4x4”.
Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

2024-06-03

Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

Już 3 czerwca rozpoczyna się procedura zgłaszania projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wnioski można składać do 30 czerwca. Natomiast we wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie, które wyłoni zadania do realizacji.
Zbieraj kilometry dla Starachowic

2024-06-01

Zbieraj kilometry dla Starachowic

Starachowice włączają się do zabawy o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. W czerwcu wszyscy Starachowiczanie w oparciu o dedykowaną bezpłatną aplikację mobilną będą mogli wykręcać kilometry na rowerze, dopisując je do wspólnego konta naszego miasta. Miasto, które uzbiera najwięcej kilometrów, wygra ogólnopolski ranking. Zachęcamy do uczestnictwa w projekcie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością

2024-05-27

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością

W niedzielę, 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Informujemy o uprawnieniach, z jakich mogą skorzystać wyborcy z niepełnosprawnością.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2024-05-23

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W piątek (24 maja) odbędzie się druga sesja nowej kadencji Rady Miejskiej w Starachowicach. Obrady w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego rozpoczną się o godzinie 9.00.
Wracają letnie, niedzielne potańcówki

2024-05-22

Wracają letnie, niedzielne potańcówki

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Starachowicka Rada Seniorów oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na  „Niedzielne Potańcówki”, które w zeszłym roku okazały się kulturalnym hitem i zyskały ogromną sympatię mieszkańców miasta.
Starachowicka Strzała już w ten weekend

2024-05-21

Starachowicka Strzała już w ten weekend

W weekend miłośników rowerowej rywalizacji czeka kibicowanie uczestnikom ósmej edycji „Starachowickiej Strzały”. Przed nami kolejna odsłona imprezy organizowanej przez Poland Bike. Honorowy patronat nad wydarzeniami, które odbędą się 25-26 maja objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

2024-05-16

Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

Prezydent Miasta Marek Materek poinformował o kolejnych zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miejskim. Nowym kierownikiem Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg została Pani Monika Gębska. Pracami Referatu Realizacji Inwestycji pokieruje natomiast Mateusz Bidziński.