JUŻ W KIOSKU

Międzynarodowe porozumienie na rzecz profilaktyki

2022-11-17 09:32:53

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Gmina Starachowice weszła w skład międzynarodowego partnerstwa samorządów lokalnych z państw basenu Morza Bałtyckiego powołanego na rzecz współpracy w zakresie działań profilaktycznych w obszarze zwalczania alkoholizmu i narkomanii. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w norweskim Oslo, a reprezentujący nasze miasto Zastępca Prezydenta do spraw społecznych Marcin Gołębiowski był jedynym reprezentantem polskiego samorządu terytorialnego.

fot. UM Starachowice

Wielostronna sieć samorządów lokalnych została powołana w dniu 9 listopada. Gremium powstało w ramach Partnerstwa Wymiaru Północnego na rzecz Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej (NDPHS). W grupie członkowskiej znajdują się reprezentanci samorządów z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Polski. Do współpracy z naszego kraju zostały zaproszone jedynie dwa miasta: Starachowice oraz Jelenia Góra. Na spotkaniu inauguracyjnym Polskę reprezentował Zastępca Prezydenta do spraw Społecznych Starachowic Marcin Gołębiowski.

- Nasza obecność w tym gronie to nie tylko kwestia prestiżu. W ramach porozumienia mamy wspólnie ubiegać się o pozyskanie środków finansowych na realizację pilotażowych programów profilaktycznych i to jest bardzo istotna kwestia. W momencie, gdy będziemy występować o te środki wspólnie z naszymi partnerami to będziemy mogli w sposób pionierowy w Starachowicach wdrożyć nowe rozwiązania w zakresie profilaktyki oraz prewencji w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Wypracujemy wspólnie standardy, a Starachowice mogą stać się nie tylko polem badawczym, ale co najważniejsze te rozwiązania mogą być później implementowane do innych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce – zapewnia Marcin Gołębiowski.

Następne spotkanie samorządowej sieci odbędzie się w systemie online. Będzie ono poświęcone omówieniu propozycji wspólnych projektów zaplanowanych do realizacji przez samorządy członkowskie. Na trzecim spotkaniu zostanie zdefiniowany ostateczny projekt, który później zostanie opracowany przez sekretariat partnerstwa i przekazany do finansowania. Spotkanie odbędzie się w Sztokholmie.

Podczas inauguracyjnego spotkania Zastępca Prezydenta Miasta przedstawił prezentację dotyczącą rozwiązań profilaktycznych wdrożonych w gminie Starachowice oraz działań realizowanych zarówno przez jednostki gminne czy też lokalne organizacje pozarządowe takie jak Stowarzyszenie „Zdrowa Szkoła”.

- Bardzo ważne jest wskazanie ogromnej roli, jaką pełni w systemie profilaktyki starachowicka organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie „Zdrowa Szkoła”. Dodatkowo od 1998 roku w naszym mieście prowadzone są badania wśród młodzieży szkolnej, które dają nam pełny obraz tych problemów – dodał Gołębiowski.

Sieć skupia przedstawicieli samorządów terytorialnych z państw-członków Porozumienia i ma stanowić miejsce nie tylko wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim ma umożliwić tworzenie wspólnej strategii profilaktycznej.

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wykorzystajmy potencjał turystyczny Starachowic

2023-06-09

Wykorzystajmy potencjał turystyczny Starachowic

- Budujemy pozytywny wizerunek miasta po to, aby ludzie mieli świadomość, że jesteśmy miastem, które warto wybrać i tu zamieszkać. Starachowice mogą być idealnym miejscem do życia, ale również aktywnego wypoczynku turystycznego. Jesteśmy gotowi do kolejnych zmian, by stać się świętokrzyską perełką – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po zakończeniu pierwszego z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o turystyce”, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz branży hotelarskiej i usługowej.
Świętujemy 400-lecie

2023-06-07

Świętujemy 400-lecie

Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.