JUŻ W KIOSKU

Długowieczna Starachowiczanka. 108 urodziny Pani Jadwigi Farafoszyn

2023-01-20 14:55:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

20 stycznia 2023 roku Pani Jadwiga Farafoszyn obchodzi swoje 108. urodziny. Starachowiczanka jest najstarszą mieszkanką powiatu starachowickiego i jedną z najstarszych Polek (urodzona w 1915 roku). Podczas dzisiejszej wizyty u dostojnej seniorki receptę na długowieczność jubilatki kolejny raz poznał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który z Panią Jadwigą wcześniej, po raz pierwszy, spotkał się w dniu jej setnych urodzin.

fot. UM Starachowice

W 2015 roku Pani Jadwiga Farafoszyn, w dniu swojego wspaniałego jubileuszu setnych urodzin, gościła wraz z najbliższą rodziną w gabinecie Prezydenta Starachowic i wzięła udział w specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się z udziałem przedstawicieli mediów lokalnych. Prezydent wręczył wtedy wyjątkowej jubilatce piękny bukiet kwiatów i wspólnie z gośćmi zaśpiewał Pani Jadwidze „200 lat”.

- Osiem lat temu Pani Jadwiga przyszła do urzędu, żebyśmy mogli wspólnie świętować Jej setne urodziny. Opowiadała wówczas o swoim sposobie na długowieczność. Podkreślała, że swoje dzieci wychowała na dobrych ludzi i codziennie się za nich modli, żeby żyły długo w dobrym zdrowiu. Pani Jadwiga opowiadając o swoim życiu podkreślała, że zawsze żyła uczciwie, skromnie jadła, szła prostą drogą i unikała fałszu – wspomina Prezydent Marek Materek.

- Żyję szczęśliwie, nie narzekam, choć trochę jestem płaczka – mówiła jubilatka w dniu swoich setnych urodzin.

Życzenia urodzinowe

Podczas degustacji urodzinowego tortu, pani Jadwiga wspólnie z synami wspominała swoje dzieciństwo i młodość. Jubilatka urodziła się w Niemczech. Do Polski przyjechała w trakcie II wojny światowej. Najpierw mieszkała w Ostrowcu, gdzie pracowała w sklepie, później przeprowadziła się do Starachowic. W tym mieście pani Jadwiga poznała męża, który pracował w miejscowych zakładach jako konstruktor. Po urodzeniu dwóch synów i dwóch córek, pani Jadwiga przestała pracować zawodowo, a zajęła się opieką nad dziećmi, prowadzeniem domu oraz utrzymaniem ogrodu, który był jej hobby.

Jako sposób na długowieczność pani Jadwiga podaje uczciwe życie, zdrowe odżywanie się, proponuje dietę bogatą w warzywa, a z ograniczeniem soli.

W dniu swoich setnych urodzin, Pani Jadwiga Farafoszyn odebrała setki życzeń, również od władz miasta. - W dniu tak pięknego jubileuszu 100-lecia urodzin mam zaszczyt złożyć na Pani ręce serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego szacunku. Jest to okazja niecodzienna i doniosła. Niewielu z nas ma możliwość obchodzenia setnych urodzin. Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia, to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości - życzył wówczas Prezydent Materek.

Świat jest taki mały

- Po opublikowaniu zdjęcia z Panią Jadwigą w mediach społecznościowych odezwała się moja rodzina. Okazało się, że Pani Jadwiga była przyjaciółką mojej świętej pamięci prababci Wandy Kowalczyk. A Jej syn jest chrześniakiem mojej prababci – wspomina prezydent Materek, który w piątek kolejny raz odwiedził niezwykłą Starachowiczankę.

Jedna z najstarszych Polek otrzymała w dniu swoich 108. urodzin bukiet kwiatów oraz upominek, w którym nie mogło zabraknąć zestawu tak ulubionych przez Panią Jadwigę pysznych herbat. Starachowiczanka wciąż uwielbia jeść owoce, a jak zapewnia nas jej syn – Pan Janusz Farafoszyn, Jubilatka może zjeść praktycznie wszystko.

- Życzymy Wam z Panią Jadwigą i Panem Januszem, żebyście przez życie szli prostą drogą i cieszyli się dobrym zdrowiem przez długie lata! - powiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych Prezydent Materek do wszystkich, którzy chcieliby poznać sekret długowieczności.

Jedna z najstarszych Polek

Urodzona w 1915 roku Pani Jadwiga Farafoszyn to jedna z najstarszych mieszkanek naszego kraju. 108-latka ze Starachowic, zgodnie z danymi opublikowanymi w internecie, jest w gronie „10 najstarszych ludzi żyjących w Polsce”.

Najstarszą jest Elżbieta Rogala. Mieszkanka Chełmna 3 listopada świętowała 111. urodziny.

fot. UM Starachowice

fot. archiwum UM Starachowice

fot. archiwum UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.
Harmonogram spotkań

2023-05-08

Harmonogram spotkań

Rozpoczął się kolejny miesiąc bezpłatnych konsultacji dla mieszkańców realizowanych w ramach projektu „Kierunek Przyszłość: Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Do 30 maja w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Widok każdy może skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz doradcy finansowego, zawodowego i rodzinnego.

2023-05-05

"Sukces Roku" dla Starachowic

Za nami kolejna edycja ogólnopolskiej gali „Osobowości i Sukcesy Rok 2023”. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody dla wybitnych osób świata biznesu, sportu, nauki, kultury i mediów, a także samorządów. Statuetki „Sukces Roku” trafiły również do Starachowic. W gronie wyróżnionych znalazło się miejsce dla Miasta Starachowice oraz Restauracji „Atrium” mieszczącej się w Hotelu Senator.
Najlepsze życzenia dla Pani Stefanii

2023-05-05

Najlepsze życzenia dla Pani Stefanii

- Pani Stefania przeżyła obóz Auschwitz i Marsz Śmierci. Dziś dołączamy się do wspólnych życzeń i wspólnie świętujemy jej 100 urodziny. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po wizycie u dostojnej jubilatki Stefanii Turbiarz, która w ostatnim dniu kwietnia wspólnie z najbliższymi świętowała niezwykłe urodziny. Do najserdeczniejszych życzeń dołączył się również prezydent Marek Materek, który osobiście odwiedził Panią Stefanię, wręczając jej kwiaty, upominek oraz list gratulacyjny.
Drugi konkurs wiedzy o Norwegii

2023-05-01

Drugi konkurs wiedzy o Norwegii

Jakie jest największe zwierzę lądowe Norwegii, jak tłumaczymy tytuł norweskiego hymnu, a także co jest tradycją piątkowych kolacji w Skandynawii. Między innymi z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy drugiej edycji konkursu wiedzy o Norwegii, który odbył się w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego. Konkurs wygrała Julia Przygoda – uczennica Szkoły Podstawowej nr 13.
Światełko dla Ukrainy

2023-04-26

Światełko dla Ukrainy

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę minął już rok. Polacy nie zapominają o wsparciu dla naszych sąsiadów. W całej Polsce trwa zbiórka materiałów do produkcji świec okopowych. W akcję zaangażowało się również nasze miasto. „Światełko ze Starachowic dla Ukrainy” to niezwykle szlachetna inicjatywa wspierająca te działania, a ich koordynatorem była Inna Mekheda, asystent międzykulturowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach.