JUŻ W KIOSKU

Długowieczna Starachowiczanka. 108 urodziny Pani Jadwigi Farafoszyn

2023-01-20 14:55:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

20 stycznia 2023 roku Pani Jadwiga Farafoszyn obchodzi swoje 108. urodziny. Starachowiczanka jest najstarszą mieszkanką powiatu starachowickiego i jedną z najstarszych Polek (urodzona w 1915 roku). Podczas dzisiejszej wizyty u dostojnej seniorki receptę na długowieczność jubilatki kolejny raz poznał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który z Panią Jadwigą wcześniej, po raz pierwszy, spotkał się w dniu jej setnych urodzin.

fot. UM Starachowice

W 2015 roku Pani Jadwiga Farafoszyn, w dniu swojego wspaniałego jubileuszu setnych urodzin, gościła wraz z najbliższą rodziną w gabinecie Prezydenta Starachowic i wzięła udział w specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się z udziałem przedstawicieli mediów lokalnych. Prezydent wręczył wtedy wyjątkowej jubilatce piękny bukiet kwiatów i wspólnie z gośćmi zaśpiewał Pani Jadwidze „200 lat”.

- Osiem lat temu Pani Jadwiga przyszła do urzędu, żebyśmy mogli wspólnie świętować Jej setne urodziny. Opowiadała wówczas o swoim sposobie na długowieczność. Podkreślała, że swoje dzieci wychowała na dobrych ludzi i codziennie się za nich modli, żeby żyły długo w dobrym zdrowiu. Pani Jadwiga opowiadając o swoim życiu podkreślała, że zawsze żyła uczciwie, skromnie jadła, szła prostą drogą i unikała fałszu – wspomina Prezydent Marek Materek.

- Żyję szczęśliwie, nie narzekam, choć trochę jestem płaczka – mówiła jubilatka w dniu swoich setnych urodzin.

Życzenia urodzinowe

Podczas degustacji urodzinowego tortu, pani Jadwiga wspólnie z synami wspominała swoje dzieciństwo i młodość. Jubilatka urodziła się w Niemczech. Do Polski przyjechała w trakcie II wojny światowej. Najpierw mieszkała w Ostrowcu, gdzie pracowała w sklepie, później przeprowadziła się do Starachowic. W tym mieście pani Jadwiga poznała męża, który pracował w miejscowych zakładach jako konstruktor. Po urodzeniu dwóch synów i dwóch córek, pani Jadwiga przestała pracować zawodowo, a zajęła się opieką nad dziećmi, prowadzeniem domu oraz utrzymaniem ogrodu, który był jej hobby.

Jako sposób na długowieczność pani Jadwiga podaje uczciwe życie, zdrowe odżywanie się, proponuje dietę bogatą w warzywa, a z ograniczeniem soli.

W dniu swoich setnych urodzin, Pani Jadwiga Farafoszyn odebrała setki życzeń, również od władz miasta. - W dniu tak pięknego jubileuszu 100-lecia urodzin mam zaszczyt złożyć na Pani ręce serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego szacunku. Jest to okazja niecodzienna i doniosła. Niewielu z nas ma możliwość obchodzenia setnych urodzin. Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia, to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości - życzył wówczas Prezydent Materek.

Świat jest taki mały

- Po opublikowaniu zdjęcia z Panią Jadwigą w mediach społecznościowych odezwała się moja rodzina. Okazało się, że Pani Jadwiga była przyjaciółką mojej świętej pamięci prababci Wandy Kowalczyk. A Jej syn jest chrześniakiem mojej prababci – wspomina prezydent Materek, który w piątek kolejny raz odwiedził niezwykłą Starachowiczankę.

Jedna z najstarszych Polek otrzymała w dniu swoich 108. urodzin bukiet kwiatów oraz upominek, w którym nie mogło zabraknąć zestawu tak ulubionych przez Panią Jadwigę pysznych herbat. Starachowiczanka wciąż uwielbia jeść owoce, a jak zapewnia nas jej syn – Pan Janusz Farafoszyn, Jubilatka może zjeść praktycznie wszystko.

- Życzymy Wam z Panią Jadwigą i Panem Januszem, żebyście przez życie szli prostą drogą i cieszyli się dobrym zdrowiem przez długie lata! - powiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych Prezydent Materek do wszystkich, którzy chcieliby poznać sekret długowieczności.

Jedna z najstarszych Polek

Urodzona w 1915 roku Pani Jadwiga Farafoszyn to jedna z najstarszych mieszkanek naszego kraju. 108-latka ze Starachowic, zgodnie z danymi opublikowanymi w internecie, jest w gronie „10 najstarszych ludzi żyjących w Polsce”.

Najstarszą jest Elżbieta Rogala. Mieszkanka Chełmna 3 listopada świętowała 111. urodziny.

fot. UM Starachowice

fot. archiwum UM Starachowice

fot. archiwum UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.
Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Program Inicjatyw Lokalnych

2024-04-09

Program Inicjatyw Lokalnych

Poznaliśmy rozstrzygnięcia kolejnej edycji starachowickiego Programu Inicjatyw Lokalnych. Na tegorocznej liście projektów znalazło się 11 zadań o łącznej wartości ponad 380 tysięcy złotych. Gmina Starachowice wesprze realizację tych zadań swoim udziałem finansowym w wysokości ponad 268 tysięcy złotych.
W trosce o lokalne dziedzictwo 

2024-04-09

W trosce o lokalne dziedzictwo 

Niszczejący budynek przy ulicy Sportowej to jedna z pamiątek hutniczego dziedzictwa Starachowic, który doczekał się nowego rozdziału w swojej historii. Najstarszy budynek mieszkalny w mieście zmienia swojego właściciela, który już zapowiada jego remont, a w kolejnym kroku przekazanie go lokalnej społeczności. Zmiany wokół budynku mieszkalno-robotniczego z XIX wieku zapowiada Prezydent Miasta Marek Materek oraz właściciele firmy Star San Duo, którzy sukcesem zakończyli negocjacje w tej sprawie z dotychczasowym właścicielem Panem Adamem Janikiem.
Ważna informacja dla wyborców 

2024-04-05

Ważna informacja dla wyborców 

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Istotna zmiana dotyczy Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5, która mieściła się w budynku byłego Gimnazjum nr 3 w Starachowicach przy ul. Leśnej.
Starachowice stawiają na ekologię

2024-04-02

Starachowice stawiają na ekologię

Funkcjonalna przestrzeń Centrum Kreatywności „Pałacyk” już służy starachowickiej społeczności. Nazajutrz od oficjalnego otwarcia odbyło się tu spotkanie podsumowujące kolejny rok działań realizowanych w ramach projektu COGreen. W ekologiczne działania zaangażowane jest bowiem starachowickie Centrum Usług Społecznych.
Dni otwarte w Pałacyku

2024-04-02

Dni otwarte w Pałacyku

Centrum Kreatywności „Pałacyk” ma za sobą oficjalne otwarcie. Wszyscy goście obecni na spotkaniu inaugurującym działalność byli pod wrażeniem nowej miejskiej przestrzeni. Teraz o jej funkcjonalności mogą przekonać się wszyscy mieszkańcy. We wtorek rozpoczynają się „Dni Otwarte Pałacyku”.
Świętokrzyski Kreator Rozwoju dla Starachowic

2024-03-29

Świętokrzyski Kreator Rozwoju dla Starachowic

Starachowice napędzają do rozwoju i inspirują do działania, a za realizację swoich inwestycji są nagradzane w województwie, regionie czy kraju. Kolejne dobre wiadomości płyną do nas z Kielc. Za realizację ważnych inwestycji dla mieszkańców miasta w ramach projektu rewitalizacji zostaliśmy wyróżnieni tytułem Świętokrzyskiego Kreatora Rozwoju.
29 marca Urząd Miejski nieczynny

2024-03-26

29 marca Urząd Miejski nieczynny

Prezydent Miasta Starachowice ustalił dzień 29 marca (piątek) dodatkowym dniem wolnym dla pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Tego dnia starachowicki magistrat nie będzie czynny.
Na szlaku międzynarodowej delegacji

2024-03-24

Na szlaku międzynarodowej delegacji

Kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji oraz Armenii odwiedziła nasze miasto. Międzynarodowa delegacja przebywała w naszym kraju od 11 do 15 marca w ramach delegacji Study Visit in Poland. Środa (13 marca) była dniem wizyty w Starachowicach.