JUŻ W KIOSKU

W Starachowicach ruszyły zapisy na węgiel

2023-01-11 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Urząd Miejski w Starachowicach ruszył z kolejną turą przyjmowania zgłoszeń zapotrzebowania na zakup węgla po preferencyjnej cenie. Osoby zainteresowane zakupem paliwa stałego dla gospodarstwa domowego muszą złożyć przedmiotowy wniosek w terminie do 28 lutego 2023 roku. Dokumenty należy składać osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańców (stanowisko nr 4) w godzinach 7.30 do 15.30 lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

fot. UM Starachowice

Gmina Starachowice przypomina, że każdy wypełniony wniosek złożony w podanym terminie, będzie rozpatrzony zgodnie z procedurą zakupu paliwa stałego dla gospodarstw domowych, a jak najszybsza weryfikacja dokumentów umożliwi złożenie odpowiedniego zamówienia na zakup węgla do Polskiej Grupy Górniczej.

W Starachowice węgiel po preferencyjnych cenach mogą kupić mieszkańcy miasta, którzy zgłosili deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz te osoby, którym przysługuje dodatek węglowy. Informuje również, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z dnia 1 grudnia 2022 roku w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego ustalono, że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi:

1) do dnia 31 grudnia 2022 r. - nie więcej niż 1500 kg;

2) od dnia 1 stycznia 2023 r. - nie więcej niż 1500 kg.

W przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1500 kg, to ilość paliwa stałego niezakupionego w ramach limitu określonego punkcie 1 powiększa limit w bieżącym roku. W Starachowicach obowiązuje cena 1794 złote za jedną tonę węgla, a surowiec będzie dostarczany do lokalnych składów węgla z polskich kopalń.

Przypominamy, że proces przyjmowania informacji o chęci zakupu węgla kamiennego po preferencyjnych cenach Gmina Starachowice rozpoczął już w październiku. Urząd Miejski zaprosił wówczas mieszkańców gminy do składania takich informacji w związku z pracami parlamentu nad pilnym rządowym projektem ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa i oszacowaniem zapotrzebowania na węgiel kamienny. Zebrane informacje pomogły w oszacowaniu zapotrzebowania na ten surowiec w regionie oraz przyczyniły się do sprawnej dystrybucji. Przypominamy, iż przekazanie informacji nie było równoznaczne z zapisem na zakup węgla.

- Ustawa daje możliwość sprzedaży węgla mieszkańcom po preferencyjnych cenach do 2 tysięcy złotych za tonę. W przypadku naszego miasta ta cena wynosi 1794 złote za tonę. Staraliśmy się maksymalnie ograniczyć koszty związane z zakupem, dystrybucją i dostarczeniem węgla dla wszystkich mieszkańców. Te starania przyniosły efekt w postaci ustalenia bardzo dobrej ceny dla naszych mieszkańców – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek.

Jak kupić polski węgiel?

1) Wnioski (odpowiedni formularz) na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego należy składać osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańców (parter – stanowisko nr 4) Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45, Starachowice). Dokument można wypełnić bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców lub pobrać go klikając link: 

WNIOSEK - pdf

WNIOSEK - odt

i z wypełnionym formularzem odwiedzić punkt w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Zgodnie z proponowanym projektem ustawy samorządy mają pomóc w dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych. Zakupu węgla będzie mogła dokonać osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która jest uprawniona do pobrania dodatku węglowego. Chodzi o osoby, którym wypłacono lub przyznano dodatek węglowy, lub które mają wpisane albo zgłoszone źródło węglowe jako główne źródło ogrzewania domu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

2) Po pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku każdy mieszkaniec otrzymuje informacje z numerem rachunku bankowego, na który należy dokonać stosownej wpłaty:

1 tona węgla – 1794 zł

0,5 tony węgla – 897 zł

1,5 tony węgla – 2691 zł

Więcej informacji dostępne jest pod numerem telefonu 41 273 83 36 (7:30-15:30).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.