JUŻ W KIOSKU

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15 19:48:33

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 

fot. Gazeta Starachowicka 

Prezydent tłumaczył, że część starachowiczan jest skłonna płacić miastu za miejsca postojowe i on odpowiedział pozytywnie na ich postulaty.        

- Do gminy Starachowice wpłynęły wnioski dotyczące dzierżawy poszczególnych miejsc postojowych, w tym na osiedlu Żeromskiego – mówił Marek Materek dodając, że opłaty z tego tytułu pomogą gminie choćby w rozwiązaniu problemu braku pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, bo przekazana przez rząd subwencja oświatowa nie pokryje tych wydatków w pełni. 

Szef miasta usłyszał wiele słów krytyki od radnych opozycyjnych klubów: Prawa i Sprawiedliwości oraz Twój Samorząd Teraz.

-  To zły pomysł panie prezydencie, niech się pan z niego wycofa - apelował Dariusz Lipiec. Samorządowiec zauważył, że już w tej chwili w Starachowicach są problemy ze znalezieniem wolnych miejsc do parkowania, a rezerwacja jeszcze ten problem pogłębi.

-  Pan wydał zarządzenie o dzierżawie parkingów nie konsultując tego z ludźmi, tylko postawił ich pod ścianą. W 2023 roku przekazaliśmy ponad 2 miliony złotych "na kwiatki i rabatki" przy drogach powiatowych i wojewódzkich czyli tych, które inne podmioty mają obowiązek utrzymywać. A pan teraz gmera ręką w kieszeniach ludzi. Potrzeba panu pieniędzy? To niech pan zlikwiduje ma przykład zespół prasowy - proponował Dariusz Grunt dodając, że miejsc parkingowych w mieście jest tak mało, że nie można ich jeszcze blokować przez rezerwację. Trzeba za to budować więcej parkingów, w tym obiektów wielopoziomowych.

- Wskazywaliśmy miejsca, gdzie można to zrobić np. przy ulicy Harcerskiej, czy przy Rynku odsuwając te donice z roślinami w głąb i robiąc strefę płatnego parkowania wzdłuż chodników. Tym niech się pan zajmie i na to poszuka pieniędzy - proponował radny Grunt. 

-  Czas skończyć z samowolką prezydenta. Jesteśmy tu po to, by realizować oczekiwania mieszkańców - stwierdził Dariusz Nowak. Zgłosił też propozycję przyjęcia rezolucji dotyczącej rezygnacji z dzierżawy parkingów. 

- Z tych głosów jawi się jedno: nie ma pomysłów, skąd wziąć kilka brakujących milionów złotych. A powiedzenie tylko tyle, że moim obowiązkiem jest je znaleźć to na miłość boską! Państwo też jesteście radnymi wybranymi przez mieszkańców po to, by tak gospodarować budżetem miejskim, by na realizację waszych pomysłów znaleźć pieniądze - argumentował prezydent Marek Materek. 

-  Zaskakujący jest pomysł pana prezydenta, który z pieniędzy mieszkańców naszego miasta chce pokrywać wynagrodzenia nauczycieli. Jeśli opłata za parkowanie ma wynieść 75 zł miesięcznie plus VAT, to przy zakładanych do rezerwacji 51 miejscach   dochód wyniesie tylko 45 tys. zł. A do wypłat nauczycieli brakuje około 5 mln zł. Więc i my i mieszkańcy mamy takie obawy co pan jeszcze wymyśli bez naszej wiedzy, żeby pokryć ten niedobór  – zastanawiała się radna Agnieszka Kuś. 

- Za chwilę wydamy 50 tys. zł na drzewka, o które się nie dbało i uschły na wiadukcie. Czyli to jest odpowiednik tego, co miasto chce uzyskać z dzierżawy parkingów. A pomysłu dzierżawy też pan z nami nie konsultował. Dlaczego? - pytała.

 Prezydent twierdził, że podał tę informację do wiadomości publicznej.     

-  Mogłem tego nie ogłaszać tylko wydzierżawić miejsca samym zainteresowanym osobom. Ale ja zrobiłem tak, żeby wszyscy maksymalnie byli o tym poinformowani - bronił się.

-  Tu w grę wchodzą niepokoje społeczne, różnicowanie ludzi i rozbijanie wspólnot mieszkaniowych. Tego nie da się przeliczyć na pieniądze, argumenty finansowe do mnie nie przemawiają. Pomysł jest zły, trzeba z niego zrezygnować i dać ludziom spokojnie żyć - apelował Mirosław Gęborek. 

Radna z obozu prezydenckiego Monika Rutkowska była zdegustowana poziomem dyskusji.     

  - Sam pomysł jest do przedyskutowania, ale niepotrzebne są niektóre słowa. Nie powinniśmy się dzielić, tylko współpracować. Przecież wiemy, ile dobrego zrobił pan prezydent  – przekonywała.  

Radni opozycji nadal formułowali zastrzeżenia. Piotr Capała wskazywał na niepotrzebne wydatki.

 - Wydano około 3, 5 tys. zł na ogrodzenie winniczki, w której obumarły winorośle, 16 tys. 800 zł wydano na dofinansowanie studiów w Collegium Humanum m.in. dla pani wiceprezydent i pana prezydenta, pani radna Agnieszka Kuś mówiła o uschniętych  głogach za 50 tys. zł. 11 tys. 800 zł zostało wydanych na biuletyn samorządowy promujący prezydenta. Mieszkańcy zgłaszali ograniczenie rewitalizacji zbiornika Piachy i gdyby przeprowadzić tylko 2/3 prac to możemy oszczędzić około 900 tys. zł. Czyli już znalazłem milion złotych. Chciałem pokazać, że te pieniądze są - mówił.

- Proponuje wydzielić na dzierżawę po 3-4 miejsca na poszczególnych parkingach i niech ci zamożni o nie walczą na przetargu. Rezerwacja miejsc ma kosztować około 100 zł miesięcznie z podatkiem. Moi znajomi mają 1600 zł emerytury, więc może być tak, że 10% dochodów będą musieli wydać na parkowanie. Już podatki za pana dwóch kadencji wzrosły o 100% i teraz jest kolejny zamach na kieszenie mieszkańców - ocenił Konrad Rączka.           

Radny Dariusz Grunt poinformował, że dzierżawie parkingów sprzeciwiają się też przedsiębiorcy z osiedla Żeromskiego z obawy o utratę klientów. Bo gdy ci nie znajdą wolnych miejsc dla swoich samochodów, zrezygnują np. z zakupów. Odczytał ich pismo w tej sprawie opatrzone ponad 30 podpisami.  

Wypowiedzieli się też najbardziej zainteresowani, czyli niezadowoleni mieszkańcy.   

-   Przyszliśmy prosić radnych o wsparcie, nie godzimy się na to, by pan prezydent szukał u nas pieniędzy. Na razie problem dotyczy tylko osiedla Żeromskiego, ale za chwilę ogarnie całe miasto, bo miejsc parkingowych w mieście jest dużo i są one łakomym kąskiem na łatwe pozyskanie pieniędzy w perfidny sposób. To minimum 1000 zł rocznie za jedno miejsce postojowe, a w strefie płatnego parkowania w Starachowicach mieszkańcy płacą 25 zł rocznie. To niesprawiedliwe. Nie chcemy nic za darmo, możemy też płacić, ale na równych zasadach. Gdy pytamy urzędników o zasady dzierżawy odpowiadają, że to prezydent będzie decydował. Nie żyjemy w kraju rządów arbitralnej jednostki. Apelujemy do prezydenta, żeby wycofał się ze swojego pomysłu, który jest błędny. My nie mówimy panu prezydentowi, że za mało robi. Bardzo dużo robi, ludzie go doceniają, co pokazał wynik wyborów, ale każdy z nas może się mylić.  Jest czas na to, aby dziś łagodnie tę kwestię zakończyć - mówił Piotr Maciąg. 

-   Panie prezydencie, nie jesteśmy odpowiedzialni za dziurę w budżecie i nie my będziemy ją wypełniać. Po to pana wybraliśmy, by mądrze nim pan dysponował - dodała Ewa Szwagierczak. 

 Radny Konrad Rączka poinformował, że na znak solidarności z mieszkańcami poniósł pewną ofiarę.     

-  Mam wielki szacunek dla mieszkańców, którzy potrafili się zjednoczyć. W ramach małego protestu postawiłem swój pojazd przed urzędem miejskim na przeszło 2 tygodnie i zabrano mi go. Ale pewnie znów go postawię - oświadczył. 

Z inicjatywy radnego Dariusza Nowaka przygotowano rezolucję, w której zapisano m.in. że "Rada Miejska w Starachowicach wyraża swój sprzeciw wobec planów przeznaczenia do wydzierżawienia ogólnodostępnych miejsc parkingowych w mieście Starachowice, w szczególności w zakresie miejsc parkingowych usytuowanych na os. Żeromskiego i ul. Słonecznej w Starachowicach". Był też apel o "zrealizowanie woli mieszkańców Starachowic oraz Radnych Rady Miejskiej w Starachowicach".  

W imieniu prezydenckiego klubu głos zabrał radny Marcin Sowula zapowiadając, że to gremium wstrzyma się od głosowania nad wspomnianym dokumentem.  

- Nasza propozycja jest taka, aby dać sobie miesiąc, dwa na konsultacje z mieszkańcami i na dyskusję w gronie radnych. Budżet też trzeba jakoś spinać i należy przemyśleć tę kwestię - wyjaśnił powody przedstawionej decyzji. 

Radni z opozycyjnych klubów PiS i TST głosowali za rezolucją, jednak to nie wystarczyło, by została ona przyjęta.   

Co na to mieszkańcy? Zapowiedzieli, że nie złożą broni. 

- Nasz protest będzie eskalował. Przede wszystkim będziemy weryfikować planowane postępowanie przetargowe dotyczące dzierżawy parkingów  – poinformował Piotr Maciąg. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.