JUŻ W KIOSKU

Ulica Lachy zostanie wyremontowana

2023-07-25 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Znamy rozstrzygnięcia kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gmina Starachowice w procedurze naborowej złożyła wniosek dotyczący remontu 12 dróg gminnych o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Dofinansowanie uzyska projekt dotyczący remontu ulicy Lachy, a na ten cel miasto otrzyma nieco ponad 150 tysięcy złotych.

fot. UM Starachowice

- W ramach tego naboru nasze miasto otrzymało dofinansowanie na remont ulicy Lachy. Na listę rezerwową trafił remont ulicy Zakładowej i myślę, że jest realna szansa na pozyskanie środków również na tę inwestycję. Oznaczałoby to tyle, że w tym roku na obu ulicach rozpocząłby się tak długo oczekiwany remont. Staraliśmy się o środki na większą liczbę ulic. Na pozostałe odcinki dróg nie otrzymaliśmy niestety dofinansowania – poinformował Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

78 zadań w województwie

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowy 1 mld zł przeznaczony zostanie wyłącznie na remont dróg lokalnych, dzięki którym rządowe wsparcie uzyskają 1 463 zadania, w tym 421 powiatowych i 1042 gminne.

W województwie świętokrzyskim z puli Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zrealizowanych zostanie w sumie 78 zadań. Wsparcie uzyskało 29 zadań powiatowych oraz 49 gminnych.

Łączna wartość dofinansowań do projektów zgłaszanych przez świętokrzyskie gminy i powiaty wyniosła prawie 53 miliony złotych. Ponad 31 milionów złotych zostanie przeznaczona na drogi gminne. Kolejne 21 milionów złotych to wsparcie na realizację zadań powiatowych.

Wybrano tylko jeden starachowicki

Wśród zadań wybranych do realizacji na gminnej liście podstawowej znalazło się tylko jedno dotyczące remontu dróg w Starachowicach. Na 46. pozycji w tym zestawieniu możemy znaleźć projekt dotyczący remontu ulicy Lachy, położonej na osiedlu Brazylia.

Gmina Starachowice w złożonym wniosku naborowym wskazała, iż remont tej ulicy wyniesie ponad 219 tysięcy złotych. Miasto otrzymało – zgodnie z oczekiwaniem – finansowe wsparcia dla tego zadania w wysokości 153 tysięcy złotych, tj 70 % wartości inwestycji.

Świętokrzyska lista zatwierdzonych projektów składa się zarówno z projektów podstawowych, które już otrzymały dofinansowanie jak i tzw. listy rezerwowej. Znajdują się na niej 42 gminne zadania, które będą oczekiwać na swoją realizację w przypadku pojawienia się takiej możliwości. Na tej liście na 6. pozycji wskazany jest remont ulicy Zakładowej w Starachowicach, którego wartość projektu wynosi 866 tysięcy złotych, a gmina liczy na dofinansowanie w wysokości 606 tysięcy złotych.

To niestety wszystkie starachowickie projekty znajdujące się na opublikowanej liście zadań, które otrzymały dofinansowanie w ramach tego naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przypomnijmy, iż Gmina Starachowice złożyła w tej procedurze naborowej wniosek na realizację 12 projektów o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Nasze miasto liczyło na dofinansowanie w wysokości prawie 7 milionów złotych. Ostatecznie otrzymaliśmy w tym rozdaniu 153 tysiące złotych na remont ulicy Lachy. Dofinansowania nie otrzymały remonty: ulicy Wesołej, ul. 6 Września, Fabrycznej, Wrzosowej, Górnej, Cichej, Cmentarnej, Lenartowskiej, Sąsiedzkiej oraz Sztolni.

Czas na kolejny nabór

Kilka dni temu zakończyła się procedura naborowa kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Starachowicki wniosek to 18 projektów związanych z przebudową gminnych ulic. Łączna wartość tych projektów to ponad 27 milionów złotych, a wnioskowana kwota dofinansowania (80 % wartości każdego z zadań) to ponad 23 miliony złotych.

Wniosek dotyczy remontu ulic: Łącznej, Chopina, Strugowej, Rubinowej, Diamentowej, Bursztynowej, Jeżynowej, Podlesie, Wieniawskiego, Wrzosowej, Cichej, Cmentarnej, 6 Września, Wesołej, Lenartowskiej oraz Sąsiedzkiej.

- Teraz czekamy na rozstrzygnięcia kolejnego naboru. Na zadania związane z remontami tych dróg mamy przygotowane już pełne dokumentacje techniczne wraz z pozwoleniami na budowę lub zgłoszenia do rozpoczęcia robót budowlanych. Jesteśmy więc odpowiednio przygotowani do rozpoczęcia tych inwestycji. Czekamy jedynie na rozstrzygnięcie naboru, a przede wszystkim na finansowe wsparcie, które pozwoli nam na niezwłoczną realizację tych zadań. Za środki, które już otrzymaliśmy, serdecznie dziękuję w tym miejscu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – podkreśla Prezydent Materek.

/inf. prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Sukces „Rowerowego Maja”

2024-06-08

Sukces „Rowerowego Maja”

Prawie 600 dzieciaków ze starachowickich szkół podstawowych i przedszkoli miejskich wzięło udział w akcji „Rowerowy Maj”. Dziękujemy wszystkim miłośnikom dwóch kółek za wysoką frekwencję i wspaniałą zabawę połączoną z bezpiecznym dojazdem do szkoły i przedszkola.
Debata nad raportem Gminy

2024-06-10

Debata nad raportem Gminy

Do 13 czerwca mieszkańcy Starachowic mogą zgłaszać swój udział w debacie nad przedstawionym w maju raportem o stanie gminy. Debata będzie jednym z punktów czerwcowej sesji Rady Miejskiej.
Terenowa jazda po Szlakowisku

2024-06-05

Terenowa jazda po Szlakowisku

Zdalnie sterowane modele samochodów terenowych powracają do Starachowic. Już 15 czerwca odbędzie się kolejna edycja Pikniku 4x4 RC. To kontynuacja ubiegłorocznej imprezy „Wyboje 4x4”.
Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

2024-06-03

Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

Już 3 czerwca rozpoczyna się procedura zgłaszania projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wnioski można składać do 30 czerwca. Natomiast we wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie, które wyłoni zadania do realizacji.
Zbieraj kilometry dla Starachowic

2024-06-01

Zbieraj kilometry dla Starachowic

Starachowice włączają się do zabawy o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. W czerwcu wszyscy Starachowiczanie w oparciu o dedykowaną bezpłatną aplikację mobilną będą mogli wykręcać kilometry na rowerze, dopisując je do wspólnego konta naszego miasta. Miasto, które uzbiera najwięcej kilometrów, wygra ogólnopolski ranking. Zachęcamy do uczestnictwa w projekcie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością

2024-05-27

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością

W niedzielę, 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Informujemy o uprawnieniach, z jakich mogą skorzystać wyborcy z niepełnosprawnością.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2024-05-23

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W piątek (24 maja) odbędzie się druga sesja nowej kadencji Rady Miejskiej w Starachowicach. Obrady w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego rozpoczną się o godzinie 9.00.
Wracają letnie, niedzielne potańcówki

2024-05-22

Wracają letnie, niedzielne potańcówki

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Starachowicka Rada Seniorów oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na  „Niedzielne Potańcówki”, które w zeszłym roku okazały się kulturalnym hitem i zyskały ogromną sympatię mieszkańców miasta.
Starachowicka Strzała już w ten weekend

2024-05-21

Starachowicka Strzała już w ten weekend

W weekend miłośników rowerowej rywalizacji czeka kibicowanie uczestnikom ósmej edycji „Starachowickiej Strzały”. Przed nami kolejna odsłona imprezy organizowanej przez Poland Bike. Honorowy patronat nad wydarzeniami, które odbędą się 25-26 maja objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

2024-05-16

Nowi kierownicy w Urzędzie Miejskim

Prezydent Miasta Marek Materek poinformował o kolejnych zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miejskim. Nowym kierownikiem Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg została Pani Monika Gębska. Pracami Referatu Realizacji Inwestycji pokieruje natomiast Mateusz Bidziński.