JUŻ W KIOSKU

"To się musi powieść"

2022-10-08 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pod takim hasłem odbyła się już VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.

Noc Bibliotek otworzyła dyrektor słowem wstępnym o Ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek, o organizatorach czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, przy udziale współorganizatorów Fundacji ABCXXI -Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Iłżecka biblioteka co roku w tę wyjątkową noc organizuje wydarzenia dla społeczności kreując modę na czytanie, na chodzenie do biblioteki. Cel jest jeden - zwiększyć grono czytelników. I tak było także tym razem...

Biblioteka w Iłży przygotowała zabawy, konkursy i zagadki dla najmłodszych, nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Młodzież Technikum w Iłży Michał i Mariusz uświetnili spotkanie występem muzycznym, a Małgorzata Kołoczek, wieloletnia pedagog i przyjaciel biblioteki, w ramach Roku Romantyzmu odczytała wybrane przez siebie „Bajki” Adama Mickiewicza. Grupa teatralna z Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach Teatralny eksperyment wystąpiła ze spektaklem pt. Z modą przez wieki .Panie zapoznały i pokazały uczestnikom podczas Nocy Bibliotek jak ubierały się kobiety począwszy od prehistorii na współczesności kończąc.

Noc Bibliotek zaszczycił swoją obecnością Jan Czarnecki, radiesteta, poeta, regionalista, honorowy obywatel Iłży. Człowiek zasłużony dla kultury a także dla społeczeństwa. Bardzo szanowany i lubiany nie tylko w swojej miejscowości ale i w całej okolicy.  W ramach spotkania uchylono rąbka tajemnicy o nowo wydawanej publikacji o życiu i twórczości Jana Czarneckiego pt. ”Iłża i ziemia iłżecka” w ramach dofinansowania z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Literatura 2022.

 Kopciuszek XXI wieku to tytuł przedstawienia w wykonaniu pracowników z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży oraz bibliotek filialnych. Ostatnim punktem był wernisaż malarstwa Pani Ireny Góreckiej- Wrony ze Starachowic pod tytułem „Pasje tworzenia”. Malowanie, rysowanie obrazów to jej „pasja od zawsze”. Różnorodność technik, przeplata się z różnorodnością tematyki. Można to tłumaczyć chwilą, porą roku, porą dnia, potrzebami innych osób, nastrojem, samopoczuciem autorki, czy po prostu ogólną sytuacją w jakiej konkretna praca powstawała. Od czasów szkolnych bierze udział w plenerach malarskich, również prywatnych, m.in.: w Kazimierzu n/Wisłą, Solcu n/Wisłą, Nowej Słupi, Bałtowie, Małachowie, Iłży, Krakowie, Tyliczu i innych, również zagranicznych w Pradze, Maladze... Pani Irena kocha także śpiew chóralny, od 6 lat jest członkiem Chóru Mieszanego „Kamerton” działającym przy Parku Kultury w Starachowicach. Publiczność dopisała.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj.