JUŻ W KIOSKU

"To się musi powieść"

2022-10-08 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pod takim hasłem odbyła się już VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.

Noc Bibliotek otworzyła dyrektor słowem wstępnym o Ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek, o organizatorach czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, przy udziale współorganizatorów Fundacji ABCXXI -Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Iłżecka biblioteka co roku w tę wyjątkową noc organizuje wydarzenia dla społeczności kreując modę na czytanie, na chodzenie do biblioteki. Cel jest jeden - zwiększyć grono czytelników. I tak było także tym razem...

Biblioteka w Iłży przygotowała zabawy, konkursy i zagadki dla najmłodszych, nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Młodzież Technikum w Iłży Michał i Mariusz uświetnili spotkanie występem muzycznym, a Małgorzata Kołoczek, wieloletnia pedagog i przyjaciel biblioteki, w ramach Roku Romantyzmu odczytała wybrane przez siebie „Bajki” Adama Mickiewicza. Grupa teatralna z Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach Teatralny eksperyment wystąpiła ze spektaklem pt. Z modą przez wieki .Panie zapoznały i pokazały uczestnikom podczas Nocy Bibliotek jak ubierały się kobiety począwszy od prehistorii na współczesności kończąc.

Noc Bibliotek zaszczycił swoją obecnością Jan Czarnecki, radiesteta, poeta, regionalista, honorowy obywatel Iłży. Człowiek zasłużony dla kultury a także dla społeczeństwa. Bardzo szanowany i lubiany nie tylko w swojej miejscowości ale i w całej okolicy.  W ramach spotkania uchylono rąbka tajemnicy o nowo wydawanej publikacji o życiu i twórczości Jana Czarneckiego pt. ”Iłża i ziemia iłżecka” w ramach dofinansowania z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Literatura 2022.

 Kopciuszek XXI wieku to tytuł przedstawienia w wykonaniu pracowników z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży oraz bibliotek filialnych. Ostatnim punktem był wernisaż malarstwa Pani Ireny Góreckiej- Wrony ze Starachowic pod tytułem „Pasje tworzenia”. Malowanie, rysowanie obrazów to jej „pasja od zawsze”. Różnorodność technik, przeplata się z różnorodnością tematyki. Można to tłumaczyć chwilą, porą roku, porą dnia, potrzebami innych osób, nastrojem, samopoczuciem autorki, czy po prostu ogólną sytuacją w jakiej konkretna praca powstawała. Od czasów szkolnych bierze udział w plenerach malarskich, również prywatnych, m.in.: w Kazimierzu n/Wisłą, Solcu n/Wisłą, Nowej Słupi, Bałtowie, Małachowie, Iłży, Krakowie, Tyliczu i innych, również zagranicznych w Pradze, Maladze... Pani Irena kocha także śpiew chóralny, od 6 lat jest członkiem Chóru Mieszanego „Kamerton” działającym przy Parku Kultury w Starachowicach. Publiczność dopisała.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

2022-12-10

"Sołtyski" z Pawłowa z nagrodą

Ogrom gratulacji i słowa uznania - to wszystko dla folklorystyczno - obrzędowego  "Sołtyski", który sięgnął po najwyższe podium w województwie prezentując na Przeglądzie Teatrów Wiejskich obrzęd „Swaty”. 
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.
Z miłości do rodzinnej ziemi

2022-11-26

Z miłości do rodzinnej ziemi

Franciszek Dobrucki to emerytowany inżynier budownictwa i zdawać by się mogło, że w tym ścisłym umyśle nie ma miejsca na poetyckie strofy. Nic jednak bardziej mylnego.

2022-11-12

"Strofy jesieni" wybrzmiały w Iłży

W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży odbyła się XV edycja konkursu recytatorskiego i XVI edycja konkursu literackiego pod wdzięczną nazwą "Strofy jesieni".
Bo Żeromski pochodził z tych stron

2022-11-05

Bo Żeromski pochodził z tych stron

Każdy przeczytał przynajmniej jedną jego książkę, jedni go lubią, inni nienawidzą, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętnym. Stefan Żeromski - człowiek, który urodził się w Strawczynie, mieszkał w Ciekotach i pokochał Łysogóry.
Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15

Noc bibliotek w Pawłowie

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.
Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

2022-09-25

Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów). 
Szeptucha na Dymarkach

2022-09-13

Szeptucha na Dymarkach

Powspominajmy jeszcze przez chwilę wakacyjny czas i przenieśmy się w czasie. Mniej więcej w połowie sierpnia w pobliskiej Nowej Słupi odbyły się 54. Dymarki - impreza, który połączyła przeszłość z teraźniejszością. Starachowice miały tam swoją przedstawicielkę.