Ocena:
5/5 | 1 głosów
W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
fot. UMiG Bodzentyn
Obiekt upamiętnia zbrodnię dokonaną 4 maja 1943 roku przez niemieckich żandarmów pod dowództwem Alberta Hugona Schustera. Nad ranem spędzili oni wszystkich mieszkańców Celin w jedno miejsce, a następnie zastrzelili 3 młodych mężczyzn: 32- letniego Stefana Putkowskiego, 21- letniego Stanisława Nowocienia oraz 20- letniego Bolesława Wzorka. Czwartą ofiarą była napotkana przez oprawców przy drodze 42- letnia mieszkanka Bodzentyna Stanisława Domoradzka. Wszyscy zamordowani spoczywają na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie. Ich rodziny oraz mieszkańcy Celin wyszli z inicjatywą upamiętniania tej tragedii w bardziej widoczny sposób tak, by zapisała się w zbiorowej pomięci lokalnej społeczności. Zdecydowano się na tablicę pamiątkową umocowaną na dużym kamieniu. Obiekt, zlokalizowany przy Świetlicy Wiejskiej w Celinach, został odsłonięty 10 września w czasie uroczystości z udziałem m.in. świętokrzyskich parlamentarzystów, przedstawicieli władz powiatu kieleckiego, gminy Bodzentyn, pracownika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, sołtysów, krewnych zamordowanych osób mieszkańców. Przy nowym miejscu pamięci odprawiono Mszę Święta, a obiekt poświęcił, ks. dr Leszek Sikorski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie. W programie wydarzenia znalazł się też koncert zespołu instrumentalnego Estradi Various, który wystąpił w repertuarze patriotycznym, prelekcja na temat zbrodni niemieckich na ziemi kieleckiej oraz prezentacja wystawy kieleckiego IPN obrazująca hitlerowski terror wobec ludności wiejskiej.
iwo

2023-09-01
Rowerami na Westerplatte
Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.
2023-08-10
Z pożytkiem dla pszczół
Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń. Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.
2023-07-28
Kupili wóz
Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
2023-07-20
Iłżecki festiwal folkloru
Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.
2023-07-07
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna
Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.2023-04-30
Akcja Żonkil w Iłży
Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj.
2023-03-26
Wiosenne porządki w Wąchocku
Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta.
2023-03-18
Obrazy na dawnej wsi
Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. - odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej". To była prawdziwa sentymentalna podróż.
2023-03-09
Męka Pańska w Kałkowie
To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej. Pierwsze widowisko już za nami.
2023-02-25