JUŻ W KIOSKU

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13 16:10:21

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    

fot. UMiG Bodzentyn

Obiekt upamiętnia zbrodnię dokonaną 4 maja 1943 roku przez niemieckich żandarmów pod dowództwem Alberta Hugona Schustera. Nad ranem spędzili oni wszystkich mieszkańców Celin w jedno miejsce, a następnie zastrzelili 3 młodych mężczyzn: 32- letniego Stefana Putkowskiego, 21- letniego Stanisława Nowocienia oraz 20- letniego Bolesława Wzorka. Czwartą ofiarą była napotkana przez oprawców przy drodze 42- letnia mieszkanka  Bodzentyna Stanisława Domoradzka. Wszyscy zamordowani spoczywają na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie. Ich rodziny oraz mieszkańcy Celin wyszli z inicjatywą upamiętniania tej tragedii w bardziej widoczny sposób tak, by zapisała się w zbiorowej pomięci lokalnej społeczności. Zdecydowano się na tablicę pamiątkową umocowaną na dużym kamieniu. Obiekt, zlokalizowany przy Świetlicy Wiejskiej w Celinach, został odsłonięty 10 września w czasie uroczystości z udziałem m.in. świętokrzyskich parlamentarzystów, przedstawicieli władz powiatu kieleckiego, gminy Bodzentyn, pracownika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, sołtysów, krewnych zamordowanych osób mieszkańców. Przy nowym miejscu pamięci odprawiono Mszę Święta, a obiekt poświęcił, ks. dr Leszek Sikorski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie. W programie wydarzenia znalazł się też koncert zespołu instrumentalnego Estradi Various, który wystąpił w repertuarze patriotycznym, prelekcja na temat zbrodni niemieckich na ziemi kieleckiej oraz prezentacja wystawy kieleckiego IPN obrazująca hitlerowski terror wobec ludności wiejskiej. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dotychczasowy wójt i jego współpracownicy

2024-05-11

Dotychczasowy wójt i jego współpracownicy

Nowe władze samorządowe gminy Pawłów oficjalnie rozpoczęły działalność.
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.