JUŻ W KIOSKU

Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05 14:22:50

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 

fot. nadesłana

Stanisław Orzeł urodził się w 1911 roku  w Chybicach. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim wyjechał do pracy na Polesiu. Wkrótce rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Wileńskim, które ukończył w 1939 roku. Lata II wojny światowej spędził w Brześciu nad Bugiem, gdzie działał w Armii Krajowej. Od 1944 roku swoje losy związał z Tarnobrzegiem, rodzinnym miastem żony Bronisławy. Tu pracował najpierw jako sekretarz Inspektoratu Szkolnego, następnie  uczył w Szkole Krawieckiej i w Szkole Rolniczej oraz w Gimnazjum w Baranowie. W latach 1946 - 1952 był nauczycielem kilku przedmiotów w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu. Od 1956 roku związał się z tarnobrzeską Kopalnią i Zakładami Przetwórczymi Siarki „Siarkopol”. Był ekonomistą, potem został zatrudniony w dziale organizacji. Pracował też jako sekretarz redakcji kopalnianego  czasopisma "Siarka". W wieku 66 lat przeszedł na emeryturę, a rok później w 1978 roku zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jest autorem powieści: "Pod Łysicą"(1951), "Kamienista droga"(1954) i ”Chmurne lata" (1956), które przedstawiają jego wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości.  W 1969 roku Stanisław Orzeł wydał ” Zbója świętokrzyskiego", a 30 lat po jego śmierci ukazała się publikacja "Ziarno i ciernie".

Sylwetkę dawnego mieszkańca gminy Pawłów przypomniano na spotkaniu zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki. Były na nim obecne kuzynki Stanisława Orła: Elżbieta Zieja i Katarzyna Zieja, mieszkanki jego rodzinnych Chybic. Dyrektor biblioteki Anna Michta odbyła rozmowę telefoniczną z córką wspominanego pisarza Marią Orzeł - Łysiak.  Członkowie działającego w pawłowskiej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytali fragmenty jego wspomnieniowej publikacji zatytułowanej "Pod Łysicą". 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.