JUŻ W KIOSKU

Starachowice odważnie sięgają po fundusze unijne

2020-10-25 09:00:11

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Czasopismo „Wspólnota” opracowało kolejny ranking samorządów, tym razem pod lupę wzięto stopień pozyskania środków europejskich w latach 2014 -2019. W tych statystykach, Starachowice przodują w trójmieście nad Kamienną. Z kwotą pozyskanych funduszy 466,05 zł przypadających w przeliczeniu na jednego mieszkańca, miasto wyprzedza Skarżysko, gdzie wskaźnik ten wynosi 345,52 oraz Ostrowiec z kwotą 417,34 zł.
- Miasto nie odpuszcza żadnej szansy na „pomnożenie” miejskich funduszy. Gmina zwykle, kiedy tylko obostrzenia konkursowe na to zezwalają, aplikuje o najwyższe dostępne dofinansowanie – mówi Elżbieta Gralec, kierownik referatu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych UM. - Tak było w przypadku dofinansowania na oczyszczenie dna i zagospodarowanie linii brzegowej zbiornika Pasternik. Maksymalne dofinansowanie wynosiło 20 mln zł, wniosek złożony przez Starachowice opiewał na 19 550 000,00 zł. Udało się. Zdarza się, że kwoty w kosztorysie danej inwestycji opracowanym do projektu, po ich weryfikacji w przetargu, okazują się zbyt niskie, a pozyskane środki unijne nie wystarczające. Wówczas Gmina, zgodnie z przepisami stosuje montaże finansowe. Brakujące fundusze wtedy nie są poszukiwane w budżecie miasta, ale Gmina składa kolejne wnioski, tym razem poszukując dofinansowania w funduszach rządowych: jako tzw. wkład własny do projektu unijnego, zamiast środków z budżetu miasta wpisywane są inwestycje - tak, jak to miało miejsce w przypadku pasażu Staffa, nowego odcinka ul. Batalionów Chłopskich. Dzięki temu miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 27 mln zł do I etapu projektu: "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego". - Często trzeba także podejmować ryzykowne decyzje – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Tak było, kiedy okazało się, że miasto potrzebuje więcej środków na wykonanie kompleksowej termomodernizacji kilku budynków szkół i przedszkoli. Mimo że dotacja, którą wcześniej pozyskaliśmy była najwyższa w regionie i wynosiła ponad 13 mln zł, zdecydowałem o zwrocie tych środków i aplikowaniu o jeszcze większe dofinansowanie, czyli ponad 20 mln zł. Udało się! Najważniejsze, aby być elastycznym, dopasowywać się do obecnych realiów, ale także kreatywnie myśleć o przyszłości. Staram się to robić każdego dnia. Efektem tych działań jest to, że mimo dużo wyższych wydatków na inwestycje zadłużenie Starachowic obecnie jest niższe od tego, które mieliśmy, gdy obejmowałem urząd Prezydenta Miasta w 2014 roku. /Informator Miejski/
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaproszenie na podsumowanie trzech lat II kadencji Prezydenta Miasta Starachowice

2021-10-18

Zaproszenie na podsumowanie trzech lat II kadencji Prezydenta Miasta Starachowice

Już w najbliższy czwartek (21 października), prezydent Starachowic Marek Materek, podsumuje trzy lata swojej drugiej kadencji na stanowisku włodarza miasta.. 
III Forum Gospodarcze w Starachowicach

2021-10-17

III Forum Gospodarcze w Starachowicach

O nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, podczas III Forum Gospodarczego w Starachowicach, rozmawiali w czwartek (14 października br.) przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, biznesu, administracji rządowej, organizacji pozarządowych i instytucji finansujących.
I Kongres Centrów Usług Społecznych w Starachowicach

2021-10-10

I Kongres Centrów Usług Społecznych w Starachowicach

W dniach 5-6 października w Starachowicach odbywał się I Kongres Centrów Usług Społecznych. Goście z całego kraju uczestniczyli w wykładach i debatach dotyczących usług społecznych. Inicjatorem wydarzenia był Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek. W wydarzeniu udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich i Wojewódzkich, dyrektorzy i pracownicy Centrów Usług Społecznych oraz Ośrodków Pomocy Społecznej.
Międzynarodowe spotkanie z uczniami klasy dwujęzycznej

2021-10-08

Międzynarodowe spotkanie z uczniami klasy dwujęzycznej

Szkoła Podstawowa nr 11 im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Starachowicach, dzięki współczesnej technologii, gościła specjalnego gościa.
Europejski Klub Starachowice

2021-10-06

Europejski Klub Starachowice

Pięciu młodych, aktywnych liderów ze Starachowic i okolic założyło ,,Europejski Klub Starachowice''. Wszystko to za sprawą Europejskiej Akademii Młodych Liderów, która w dniach od 30 września do 3 października odbywała się w Klasztorze na Karczówce w Kielcach. Wydarzenie wspiera europoseł Adam Jarubas. 
Setny jubileusz urodzin Pani Anny Rędziak

2021-10-06

Setny jubileusz urodzin Pani Anny Rędziak

Piękny, setny jubileusz urodzin obchodziła pani Anna Rędziak ze Starachowic. Jubilatkę, z koszem słodkości, odwiedził Prezydent Miasta Marek Materek, który złożył na ręce pani Anny gratulacje i wyrazy najwyższego szacunku.
Stanowisko Urzędu Miejskiego w Starachowicach w sprawie wydatków na artykuły spożywcze w latach 2015-2020

2021-10-01

Stanowisko Urzędu Miejskiego w Starachowicach w sprawie wydatków na artykuły spożywcze w latach 2015-2020

Gmina Starachowice jako jedna z nielicznych gmin w Polsce, od kilku lat w ramach polityki otwartości publikuje na stronie internetowej: starachowice.eu wszystkie faktury pokazując na co wydatkowane są pieniądze z budżetu gminy. Każdy z mieszkańców na bieżąco może przeglądać wydatki miasta.
Kolonia robotnicza – serce starachowickiej rewitalizacji

2021-10-01

Kolonia robotnicza – serce starachowickiej rewitalizacji

Prezydent Miasta Marek Materek, na kolejny wspólny spacer zaprosił mieszkańców do serca starachowickiej rewitalizacji, którym jest teren dawnej kolonii robotniczej, na osiedlu Wzgórze. - Od tego osiedla rozpoczęła się rewitalizacja, ale wokół osiedla Wzgórze mamy mnóstwo terenów, które na naszych oczach będą się zmieniały w kolejnych latach – zapowiada prezydent.
Przeżyli ze sobą pół wieku

2021-09-30

Przeżyli ze sobą pół wieku

Trzy pary małżeńskie ze Starachowic świętowały jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale przyznane za długoletnie pożycie małżeńskie wręczył jubilatom Prezydent Miasta Marek Materek podczas kameralnego spotkania zorganizowanego w Urzędzie Stanu Cywilnego.