JUŻ W KIOSKU

Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

2022-09-18 15:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już po raz piąty miasto Starachowice włącza się w organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską promująca zrównoważony transport. W tym roku działania edukacyjne i profilaktyczne będą skierowane przede wszystkim do dzieci z lokalnych przedszkoli.

fot. UM Starachowice

- Zawsze chętnie włączamy się w działania promujące edukację i ekologię. W tym przypadku łączymy te elementy w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Cieszę się, że oferta jest skierowana do dzieci, ponieważ od małego trzeba uczyć bezpieczeństwa i postaw proekologicznych – powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-20 września na terenie nowej bazy komunikacji miejskiej. Spotkanie i prelekcję z przedszkolakami poprowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Tematyka będzie dotyczyła m.in. korzyści wynikających z przemieszczania się komunikacją autobusową czy bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki będą też miały okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnej komunikacji miejskiej.

Starachowice przykładem dla innych

Warto podkreślić, że miasto Starachowice jest doskonałym przykładem dla innych samorządów jak nowocześnie i ekologicznie podchodzić do kwestii mobilności. Od 1 kwietnia 2022 roku funkcjonuje tutaj bezpłatna komunikacja autobusowa dla mieszkańców.

- Zdecydowaliśmy się na bardzo odważny krok i wprowadziliśmy dla mieszkańców darmową komunikację autobusową na terenie naszego miasta. Poza tym wybudowaliśmy nową bazę komunikacji miejskiej oraz kupiliśmy nowoczesne i ekologiczne autobusy. W czasach drożejącego paliwa i kryzysu gospodarczego to działanie wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców – wyjaśnił Prezydent Marek Materek.

Na potwierdzenie słów prezydenta warto przedstawić statystyki, które zebrała Spółka ZEC – Komunikacja. Wynika z nich, że wzrost osób korzystających z komunikacji miejskiej jest gigantyczny. Przed 1 kwietnia średnia miesięczna liczba przewiezionych pasażerów wynosiła 142 tys., a po tej dacie jest to aż 248 tys. osób. Liczba pasażerów jest nadal monitorowana i aby pozyskać jeszcze dokładniejsze dane, zamontowano we wszystkich autobusach bramki liczące.

Dzień bez samochodu już w czwartek

Komisja Europejska, która jest pomysłodawcą kampanii, prowadzi swoje działania na terenie całej Wspólnoty. Zwieńczeniem tej inicjatywy jest obchodzony 22 września „Dzień bez samochodu”. Do osobistego zaangażowania się w akcję zachęca Prezydent Marek Materek.

- Wszyscy możemy włączyć się w obchody Dnia bez samochodu. Zostawmy nasze auta w domach, a przesiądźmy się do komunikacji miejskiej lub na rower.

fot. UM Starachowice

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Młodzieżowa Rada Miasta ma nowego opiekuna

2022-10-04

Młodzieżowa Rada Miasta ma nowego opiekuna

Podczas ostatniej sesji radni podjęli decyzję o wyborze nowego opiekuna dla Młodzieżowej Rady Miasta. Został nim, rekomendowany na to stanowisko przez młodzieżowych radnych, pracownik Urzędu Miasta, Kamil Stanos. Decyzję podjęto jednogłośnie, a sama uchwała nie pociąga za sobą żadnych skutków finansowych.
ŚwiaTOsfera Nauki

2022-10-02

ŚwiaTOsfera Nauki

Gościnne mury starachowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki okazały się idealnym miejscem do organizacji drugiego dnia kolejnej edycji Festiwalu Nauki. Wtorkowe spotkania młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych oraz starachowickich liceów poświęcone były różnym dziedzinom nauk humanistycznych i społecznych.
O Starachowicach w Dzień Dobry TVN

2022-09-30

O Starachowicach w Dzień Dobry TVN

W Starachowicach gościła ekipa programu Dzień Dobry TVN, która prosto ze starachowickiego autobusu przeprowadziła wejście "na żywo" - oczywiście w temacie bezpłatnej komunikacji publicznej, która w naszym mieście funkcjonuje od 1 kwietnia br.
Podniosłe święto dostojnych Małżeństw

2022-09-30

Podniosłe święto dostojnych Małżeństw

Diamentowe i Złote Gody obchodziły dziś starachowickie małżeństwa z 60 i 50-letnim stażem. Medale za długoletnie pożycie wręczył Jubilatom Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, składając z tej okazji życzenia kolejnych, szczęśliwych i udanych lat w małżeństwie.
Sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Porządek obrad

2022-09-29

Sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Porządek obrad

W piątek (30 września) o godzinie 9.00 w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego odbędzie się sesja starachowickiej Rady Miejskiej. Obrady, można oglądać online, pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
Badanie zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu

2022-09-26

Badanie zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu

Gmina Starachowice serdecznie zaprasza do aktywnego udziału w badaniu zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu społeczności lokalnej Starachowic.
Młodzi rozmawiają o patriotyzmie

2022-09-25

Młodzi rozmawiają o patriotyzmie

Na zaproszenie Młodzieżowej Rady Miasta do Starachowic zawitała młodzież z kilku krajów Europy. Byli przedstawiciele Grecji, Macedonii Północnej, Włoch, Portugalii, Czech oraz Łotwy. Młodzi ludzie przyjechali, aby porozmawiać oraz wymienić się poglądami na temat kondycji patriotyzmu na Starym Kontynencie i zagrożeniach płynących z nacjonalizmu. Wydarzenie odbyło się w gościnnych murach Muzeum Przyrody i Techniki.
Nowe łazienki dla przedszkolaków z

2022-09-25

Nowe łazienki dla przedszkolaków z "czternastki"

Skrzaty i Biedronki z Przedszkola Miejskiego nr 14 doczekały się remontu łazienek w swoim ukochanym przedszkolu. Gmina Starachowice wyremontowała dwie łazienki w placówce. To kolejna inwestycja gminna służąca poprawie warunków w starachowickich przedszkolach.
Konsultacje dotyczące rozwoju mieszkalnictwa

2022-09-20

Konsultacje dotyczące rozwoju mieszkalnictwa

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zachęca do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących opracowania strategii gospodarowania i rozwoju mieszkalnictwa w Starachowicach, prowadzonych przez Politechnikę Warszawską w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
W Starachowicach o szlaku turystyki postindustrialnej „Żelazne doliny”

2022-09-17

W Starachowicach o szlaku turystyki postindustrialnej „Żelazne doliny”

W siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbyły się kolejne warsztaty diagnostyczne będące częścią przygotowań do opracowania „Planu działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miast i gmin – członków MOF-u oraz doradcy Związku Miast Polskich.