JUŻ W KIOSKU

Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

2022-09-18 15:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już po raz piąty miasto Starachowice włącza się w organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską promująca zrównoważony transport. W tym roku działania edukacyjne i profilaktyczne będą skierowane przede wszystkim do dzieci z lokalnych przedszkoli.

fot. UM Starachowice

- Zawsze chętnie włączamy się w działania promujące edukację i ekologię. W tym przypadku łączymy te elementy w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Cieszę się, że oferta jest skierowana do dzieci, ponieważ od małego trzeba uczyć bezpieczeństwa i postaw proekologicznych – powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-20 września na terenie nowej bazy komunikacji miejskiej. Spotkanie i prelekcję z przedszkolakami poprowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Tematyka będzie dotyczyła m.in. korzyści wynikających z przemieszczania się komunikacją autobusową czy bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki będą też miały okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnej komunikacji miejskiej.

Starachowice przykładem dla innych

Warto podkreślić, że miasto Starachowice jest doskonałym przykładem dla innych samorządów jak nowocześnie i ekologicznie podchodzić do kwestii mobilności. Od 1 kwietnia 2022 roku funkcjonuje tutaj bezpłatna komunikacja autobusowa dla mieszkańców.

- Zdecydowaliśmy się na bardzo odważny krok i wprowadziliśmy dla mieszkańców darmową komunikację autobusową na terenie naszego miasta. Poza tym wybudowaliśmy nową bazę komunikacji miejskiej oraz kupiliśmy nowoczesne i ekologiczne autobusy. W czasach drożejącego paliwa i kryzysu gospodarczego to działanie wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców – wyjaśnił Prezydent Marek Materek.

Na potwierdzenie słów prezydenta warto przedstawić statystyki, które zebrała Spółka ZEC – Komunikacja. Wynika z nich, że wzrost osób korzystających z komunikacji miejskiej jest gigantyczny. Przed 1 kwietnia średnia miesięczna liczba przewiezionych pasażerów wynosiła 142 tys., a po tej dacie jest to aż 248 tys. osób. Liczba pasażerów jest nadal monitorowana i aby pozyskać jeszcze dokładniejsze dane, zamontowano we wszystkich autobusach bramki liczące.

Dzień bez samochodu już w czwartek

Komisja Europejska, która jest pomysłodawcą kampanii, prowadzi swoje działania na terenie całej Wspólnoty. Zwieńczeniem tej inicjatywy jest obchodzony 22 września „Dzień bez samochodu”. Do osobistego zaangażowania się w akcję zachęca Prezydent Marek Materek.

- Wszyscy możemy włączyć się w obchody Dnia bez samochodu. Zostawmy nasze auta w domach, a przesiądźmy się do komunikacji miejskiej lub na rower.

fot. UM Starachowice

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wykorzystajmy potencjał turystyczny Starachowic

2023-06-09

Wykorzystajmy potencjał turystyczny Starachowic

- Budujemy pozytywny wizerunek miasta po to, aby ludzie mieli świadomość, że jesteśmy miastem, które warto wybrać i tu zamieszkać. Starachowice mogą być idealnym miejscem do życia, ale również aktywnego wypoczynku turystycznego. Jesteśmy gotowi do kolejnych zmian, by stać się świętokrzyską perełką – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po zakończeniu pierwszego z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o turystyce”, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz branży hotelarskiej i usługowej.
Świętujemy 400-lecie

2023-06-07

Świętujemy 400-lecie

Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.