JUŻ W KIOSKU

Śpiewaniem przez życie

2014-09-15 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

"Nie gonił za przygodami, nie pchał się na pierwsze strony gazet, nie wciskał na salony władzy. Nie był idolem. Żył skromnie. W pokoju, w domu siostry, gdzie mieszkał i gromadził pamiątki - świadectwa swego... życia" - tak o Józefie Myszce pisze w swojej książce Józef Wierzba, wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej. Zgromadził w niej różne wspomnienia ludzi, którzy go znali , bywali na jego występach i tych, którzy zachwycali się jego głosem, płynącym później już tylko z płyt. Warto więc do niej zajrzeć!


Jest to niezwykle poruszająca lektura o życiu tego wspaniałego artysty, pieśniarza oraz tancerza, który 10 lipca 1964 r. został zabity w Warszawie, gdzie przygotowywał się do koncertu na Stadionie Dziesięciolecia.


"Wprawdzie nie ma już jego zespołów, ale pozostała jeszcze nadzieja, że może...", jak pisze we wstępie jej autor. Jej niewątpliwym walorem są właśnie wspomnienia ludzi, którzy go znali, jak choćby Marianny Pawelec (z jego rodziny), Jana Truchlewskiego, byłego akordeonisty z jego zespołu czy Janusza Abramczyka, byłego przewodniczącego Zarządu Powiatu ZMW Starachowicach, ale też styl opowieści, zgodny z oryginalnym. Na blisko 200 stronicach można odnaleźć bardzo ciekawą dokumentację, w tym również fotograficzną, pochodzącą ze zbiorów prywatnych, w większości nigdzie jeszcze nie publikowaną, co było możliwe dzięki pomocy wielu osób z rejonu iłżeckiego, radomskiego i kieleckiego, które włączyły się w przedsięwzięcie.


"Józef Myszka na zawsze i na stałe wpisał się w dzieje regionalnej i polskiej kultury ludowej (...) od zapomnienia ocalił śpiewy i tańce rejonu iłżeckiego i regionu świętokrzyskiego, rozsławił je i spopularyzował w Polsce. Wyniósł na piedestał naszej narodowej sztuki. Miejmy nadzieję, że jego gwarowny trud śpiewaczy, tańce i obrzędy weselne się odrodzą. A książka: Józef Myszka - śpiewaniem przez życie niech będzie naszym znakiem pamięci o nim. Jego prześwietnych zespołach i ludziach , którzy je wspólnie tworzyli (...). Niech ten twórczy duch Józefa Myszki rozpali na nowo młode pokolenia. Niech się wskrzesi" - napisał autor, który promował książkę na Festiwal Folkloru imienia Józefa Myszki, który po raz dwudziesty odbył się w Iłży. Cieszyła się dużym zainteresowaniem, w ciągu godziny sprzedano prawie 200 egzemplarzy. W planach jest więc dodruk z rozszerzeniem o nowe fakty z życia pieśniarza. O wielu ciekawych wątkach autor dowiedział się bowiem podczas podpisywania książki. Czekamy więc na następną!


(An)


INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.