JUŻ W KIOSKU

Rekordowa ilość twórców

2014-09-08 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Atmosfera była wspaniała! Nic w tym dziwnego, wszak to jedyna w regionie tego typu impreza. Podczas XX jubileuszowego Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży swoje dzieła prezentowało ponad stu twórców przeróżnych dziedzin sztuki ludowej.


Na kramach można było zobaczyć tradycyjne cuda jak tkane kilimy, koronkowe serwety, laleczki, drewniane figurki czy obrazy. Nie brakowało też nowocześniejszych dzieł, prac w kamieniu, kwiatów z papieru i wielu innych. Tradycyjnie można było podpatrzeć jak one powstają. Paweł Winiarski, kowal z Błazin, kuł je na oczach publiczności. Genowefa Kargul z Wólki Modrzewiowej w tym roku nie zabrała ze sobą warsztatu tkackiego, ale pokazała prace, Rozalia Siwiec prezentowała swoje lalki, a Jadwiga Czubak tkała na swoim warsztacie.


Były też wyroby garncarskie, wiklinowe, hafciarskie, wiele obrazów i cudów z drewna. Sporym zainteresowaniem cieszyła się także publikacja dotycząca twórców ludowych. W katalogu twórców regionu mazowieckiego i świętokrzyskiego, opracowanego przez Teresę Niewczas, znalazły się informacje o 72 żyjących twórcach, którzy przez lata uczestniczyli w jarmarku. Pojawiły się także zdjęcia i biogramy 16 osób, którzy już zmarli.


Twórcy jak co roku brali udział w konkursie na najpiękniejsze dzieło. W kategorii malarstwo nagrody otrzymali: Andrzej Jamski, Dariusz Napora i Leokadia Styś, wśród rzeźbiarzy odebrali je: Kazimierz Kopeć i szkółka rzeźbiarska ze Starachowic oraz Zygmunt Żak. W garncarstwie nagrody odebrali: Władysław Kitowski, Czesław Seweryński, Andrzej Boberek i Jarosław Rodak, w tkactwie uhonorowano Genowefę Kargul, a w kowalstwie Pawła Winiarskiego. W kategorii haft i koronka nagrody trafiły do Władysławy Drachal, Marianny Kiepas i Stanisławy Głowackiej, w plastyce obrzędowej, jak co roku triumfowała Rozalia Siwiec. Jurorzy przyznali także wyróżnienia.


Podczas jarmarku scena amfiteatru tętniła życiem. Kapele ludowe zapewniły gościom i twórcom nie tylko wizualne i duchowe doznania, ale także wspaniałą zabawę. Wystąpił zespół Seredzanki, Jasieniec, iłżecki Klub Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich z Pakosławia, Kapela Ludowa z Małomierzyc „JASKÓŁKI”, Kapela Ludowa z Iłży i zespół „Nad Kamienną” z SCK w Starachowicach.


(az)


INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.