JUŻ W KIOSKU

Ptasi symbol mądrości

2014-08-11 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wiele gatunków zwierząt od wieków pełni w naszej tradycji kulturowej role pewnych stereotypów. Zaliczamy do nich również kilka ptaków. Szczygieł jest zawsze wesoły, bocian przynosi dzieci a sroka symbolizuje złodziejkę łasą na błyskotki. W tym kontekście trudno nie wspomnieć o sowach.

Już od dziecka, w czytanych nam przez rodziców bajkach, uczymy się, że jest to ptak mądry i rozważny. Niestety, nasza wiedza o sowach jest bardzo powierzchowna. Wiemy, że są to pożyteczne nocne drapieżniki, które żywią się gryzoniami wyrządzającymi duże szkody w uprawach. I to w zasadzie tyle! Sądzimy jednak, że spopularyzowanie wiedzy o nich pozwoli Państwu spojrzeć na nie inaczej, w trosce o ich przetrwanie.

W tym miejscu dwa słowa wyjaśnienia skąd lub dlaczego właśnie teraz publikacja poświęcona tym ptakom? W ostatnich dniach jedna z mieszkanek naszego miasta przyniosła do tut. Referatu Ochrony Środowiska młodego ptaka jak się okazało gat. sowa uszata znalezionego w lasach przy zbiorniku Chańcza (!). Wiąże się z tym cały łańcuch wydarzeń ale o tym później.

Wśród ludzi do dzisiaj pokutują zabobony, które mogą mieć dla tych ptaków przykre konsekwencje. Ich nocny tryb życia kojarzył się z "mocami ciemności". Dobiegające z cmentarnych parków, lasów czy ogrodów głosy tłumaczono w Niemczech na "komm mit", w Polsce na "pójdź", dopatrując się w tym złowieszczego wabienia do grobu.

Znacznie lepszą opinię miały sowy w starożytności: stanowiły symbol mądrości, czczono je jako ptaki bogini Ateny i do dziś jeden ich rodzaj nosi imię tej córki Zeusa (pójdźka). Wydaje się, że ta druga symbolika jest nam bliższa i powinna być popularyzowana. Załączona do tej publikacji fotografia przedstawiająca bohatera (-kę) ostatnich dni w tut. Urzędzie i obrazuje, że nie taki diabeł straszny jak go malują, a sam jego wygląd budzi ogólną sympatię.

Ubarwienie dorosłej uszatki utrzymane jest w tonacji płowo - brązowej z brązowymi paskami. Puch młodych jest dosyć cienki, krótki i miękki, według jednych biały, a zdaniem innych rudo - żółty. "Uszy" z piór u sowy uszatej są najczęściej wyraźne, choć czasami, zwłaszcza wtedy kiedy ptak jest w locie, są położone. Dziób i szpony są koloru czarnego."Twarz" jest niemal czarna. Dzięki obfitemu upierzeniu sowy wyglądają na znacznie większe niż są w rzeczywistości. Jest ono wyjątkowo miękkie co sprawia, że sowa leci bez najmniejszego szelestu. Na jej piórach istnieją specjalne "urządzenia" tłumiące szmery.

Uszatka znajdowana jest w lasach, na terenach leśnych i w zaroślach wszelkiego rodzaju, ale tylko na obrzeżach większych kompleksów leśnych. Najchętniej gniazduje w małych skrawkach lasów pośród otwartych terenów tj. łąk lub pól. Wybór środowiska na gniazdo może być zdeterminowany przez fakt obecności gniazd innych ptaków, ponieważ uszatka zwykle składa jaja w dużych, starych gniazdach opuszczonych przez nie lub w gniazdach wiewiórek. Choć uszatka woli wychowywać swoje młode w otwartym gnieździe, to czasami używa gałązek do konstrukcji rodzaju zadaszenia.

Jaja uszatek są krótkie, eliptyczne, białe, nieznacznie połyskujące. Wysiadywanie zajmuje zwykle 25 - 30 dni i jest dokonywane przez samicę, choć znane są przypadki krótkiego wysiadywania przez samca. Młode rosną bardzo szybko. Po kilku dniach są już bardzo charakterystyczne z wyraźnymi "wściekle pomarańczowymi" oczami. Młode sowy potrafią kłapać dziobem, gdy się do nich zbliżyć lub próbować dotknąć. Z tej umiejętności nasza podopieczna korzystała bardzo skwapliwie i przy każdej okazji.

A teraz przyczyna, dla której ten młody osobnik trafił w nasze ręce. Gdy młode mają 3 tygodnie opuszczają gniazdo, skacząc i wspinając się po krzakach i drzewach. Nie potrafią jednak latać nim nie ukończą 4. tygodnia życia, gdy lotki, pióra pokrywowe i na ogonie, rozwiną się, choć pokrycie piersi i głowy nie musi być kompletne. Najprawdopodobniej takiego właśnie osobnika na swojej drodze spotkała wspominana wyżej mieszkanka naszego miasta i w trosce o jego los "zaopiekowała się" nim tak naprawdę wyrządzając mu krzywdę i zabierając go z naturalnego środowiska.

Po wielu perypetiach ptak ten trafił do "Ptasiego azylu" w gminie Chęciny, a nasza gmina pokryła koszty jego transportu oraz koszty umieszczenia go i jego pobytu w tym ośrodku. Sądząc po tym, że apetyt mu dopisywał i ogólnie był w bardzo dobrej kondycji mamy nadzieję, że już niedługo trafi on na wolność.

Pozostaje jednak kwestia, czy zasadne było zabieranie go i narażanie na stres, jaki musiał przeżywać. Nieznajomość przez ludzi biologii wielu gatunków zwierząt często powoduje takie sytuacje jak przedstawiona powyżej. Warto czasami stłumić tzw. odruchy serca a kierować się trzeźwą oceną sytuacji i rozsądkiem przy podejmowaniu takich decyzji. Przyjmując założenie, że przyroda najlepiej radzi sobie sama, starajmy się ograniczać naszą ingerencję do minimum - tzn, do tych przypadków, w których mamy pewność, że jest ona absolutnie konieczna.

Marcin Góźdź

naczelnik Wydziału Gospodarki

Komunalnej i Ochrony Środowiska

Urzędu Miejskiego

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czas na rower miejski w Starachowicach

2024-04-30

Czas na rower miejski w Starachowicach

Już w środę (1 maja) oficjalnie rusza starachowicki System Roweru Miejskiego STAR BIKE. 145 rowerów, w tym 90 rowerów z napędem elektrycznym czeka na pierwszych użytkowników. Miłośników rowerowego szaleństwa zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z jednośladów i pobrania dedykowanej aplikacji Roovee.
Lubianek będzie promował miasto

2024-04-25

Lubianek będzie promował miasto

Do Sandry Hoffmann trafił specjalny voucher za zwycięstwo w konkursie na „Maskotkę Starachowic” organizowanego w ramach obchodów 400-lecia miasta. Lubianek, bo takie imię nosi maskotka, najbardziej przypadł jurorom do gustu. Składa się on z wielu elementów, które nawiązują zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Starachowic.
Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

2024-04-25

Energooszczędny sprzęt AGD dla Starachowic

Za nami 14. edycja plebiscytu „Świeć się z Energą”, w którym Starachowice kolejny raz okazały się najlepiej oświetlonym miastem w województwie świętokrzyskim. W nagrodę za swój sukces miasto otrzymało czek na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który już trafił do starachowickich organizacji oraz instytucji.
Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

2024-04-23

Poprawa dostępności w Urzędzie Miejskim

Starachowicki Urząd Miejski dostosowuje swoją przestrzeń do obsługi osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu finansowanego ze środków norweskich wykonano nowe tabliczki informacyjne, postawiono specjalne plany typograficzne, a także zamontowano nakładki kierunkowe na poręcze schodów. Wszystko po to, aby dostęp do urzędowych spraw był prostszy i łatwiejszy.
Starachowicka Strzała

2024-04-21

Starachowicka Strzała

Rozpoczynamy odliczanie do ósmej edycji rowerowego święta w naszym mieście. Wszyscy miłośnicy „dwóch kółek” powinni rezerwować sobie już czas na udział w kolejnej odsłonie „Starachowickiej Strzały”, a także kibicowaniu zawodników, którzy przejadą przez malowniczy powiat starachowicki. Honorowy patronat nad rowerowym weekendem w Starachowicach (25-26 maja) objął Prezydent Miasta Marek Materek.
Zmiany w zarządzie MRM

2024-04-18

Zmiany w zarządzie MRM

Młodzieżowa Rada Miasta w Starachowicach ma nowego przewodniczącego. Podczas nocnych wyborów odbywających się w Pałacyku szefem rady został wybrany Bartosz Gawlik, który zastąpił Klaudię Chamerę.
„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik

2024-04-17

„Zostań Twarzą 400-lecia Starachowice-Wierzbnik". Wernisaż fotografii

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „400 twarzy”, 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. 
Kwietniowa sesja na koniec kadencji

2024-04-15

Kwietniowa sesja na koniec kadencji

W piątek (19 kwietnia) odbędą się kolejne w tym roku obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. Kwietniowa sesja rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie ostatnią sesją obecnej kadencji starachowickich radnych.
Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

2024-04-12

Starachowicki „Kierunek Przyszłość”. Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To szansa, żeby przyciągać do takich miejsc jak Pałacyk zarówno młode osoby jak i młodych przedsiębiorców, którzy w Starachowicach mogą zakładać działalności gospodarcze i je rozwijać. Cele, które osiągnęliśmy, są długotrwałe i efektywność tych zadań będzie plonem, który będziemy zbierać w kolejnych latach. Stawiamy na rozwój miasta, na nowoczesną edukację i działania partycypacyjne – podsumował starachowicki projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.
Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

2024-04-11

Norweskie zagadki. Zwycięstwo uczniów z SP nr 11

Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.