Ocena:
2.5/5 | 2 głosów
Był 14 luty 1942 r., gdy Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jej pierwszym dowódcą został Komendant Główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. W ten sposób podniesiono rangę sił zbrojnych w okupowanym Kraju, stawiając symboliczny znak równości pomiędzy nimi a regularnymi oddziałami Wojska Polskiego walczącymi u boku sojuszników.
Powiat uczcił 81. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową – największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej Europie, ale także 80 rocznicę powstania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". W uroczystościach, jakie odbyły się 14 lutego br. w Opactwie ojców Cystersów w Wąchocku, uczestniczył członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, wiceprezydent Marcin Gołębiowski i poseł Agata Wojtyszek.
Obchody rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele przy klasztorze ojców Cystersów w Wąchocku. Uroczysty charakter podkreślała obecność Kompanii Reprezentacyjnej Technikum ZDZ w Starachowicach, a także licznie przybyłych pocztów sztandarowych, w tym również pocztu Powiatu Starachowickiego.
Po nabożeństwie odbył się mini koncert w wykonaniu Artura Bińka z pięknym akompaniamentem skrzypcowym Oliwii Biniek, którzy wykonali m.in. pieśń "Moja mała dziewczynka z AK".
Uroczystość odbyła się bez przemówień. Jedynymi przemawiającymi, mieli być tego dnia bohaterowie uroczystości czyli żołnierze zgrupowań partyzanckich AK „Ponury”. Harcmistrz Anna Skibińska przypomniała jedynie zapomnianą historię jednej z akcji „Ponurego”, która miała na celu przejęcie świeżo wypieczonego chleba z dwóch wąchockich piekarni. Najbardziej dojmującym problemem dnia codziennego było bowiem zapewnienie wyżywienia dla blisko 400 zgrupowanych tu partyzantów.
Pamięć o bohaterskim dowódcy uczczono Pieśnią o mjr Ponurym.
a. za Powiat Starachowicki

2023-04-22
Kapliczka - ocalona pamiątka
Wąchockie wzgórze, miejsce zwane Starym Dworem położone na pograniczu trzech miejscowości: Rataj, Wąchocka i Starachowic. Pewnie długo by było niezauważone, gdyby nie budowa obwodnicy.
2023-02-26
Jak poszczą zakonnicy
Co prawda do świąt Wielkiej Nocy jeszcze trochę czasu, ale nikt nie zabrania nam zajrzeć na zakonne stoły. A, że najbliżej do cystersów...
2023-02-04
LEGO w Parszowie
Uczniowie Szkoły w Parszowie w niecodzienny sposób postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień LEGO. Z okazji tego święta zamiast tradycyjnych lekcji, uczyli się z wykorzystaniem LEGO i nowoczesnych technologii.
2023-01-26
To było huczne święto
Moc wzruszeń, tłumy babć i dziadków i dzieciaki, które pokazały, że talentów i chęci do zabawy im nie brak. To wszystko w Wielkiej Wsi.
2022-12-17
Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą
Mówimy o konkursie KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I-III z województwa świętokrzyskiego, a udział w konkursie polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej ten krajobraz, który przykuł uwagę dziecka i najbardziej mu się spodobał oraz na wykonaniu trzech zdjęć na tle różnych krajobrazów województwa świętokrzyskiego.
2022-10-26
Pamięci wąchockich Żydów
Jedna społeczność, w której nikt nie pytał o narodowość, religię czy poglądy - tak wyglądał Wąchock przed drugą wojną światową. 22 października 1942 zniknęła część wąchockiej społeczności. - Jesteśmy tu po to, aby uczcić pamięć o naszych wspólnych przodkach, aby nieść ją dalej w przyszłość – mówił Sebastian Staniszewski.
2022-10-20
Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim
Tym razem zapraszamy na wycieczki do Gminy Wąchock. Jesień sprzyja leśnym wędrówkom, a zatem możecie sprawdzić, co też nowego na terenie Rataje.
2022-10-20
Dzień Pamięci żydów Wąchockich
Dziś wyjątkowy dzień w Wąchocku. Społeczność Miasta i Gminy przypomni świat, kórego już nie ma.
2022-10-02
Historia Wielkiej Wsi
Długoletnia i bogata działalność stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś zaowocowała wernisażem, na którym zgromadzeni licznie goście zobaczyć mogli zdjęcia, z których najstarsze pochodziło z 1925 roku.
2022-10-03