JUŻ W KIOSKU

"Chcę zmian"

2024-04-26 18:50:06

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Po wielu latach na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Wąchock pojawia się nowa osoba. To 50 - letni Robert Janus, długoletni wąchocki radny, obecnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zapowiada zmiany i realizację oczekiwań społecznych. Czego mogą się spodziewać mieszkańcy? O tym w pierwszym powyborczym wywiadzie jakiego udzielił "Gazecie Starachowickiej".       

fot. FB Robert Janus 

-  Zdobył Pan w I turze wyborów samorządowych 39,83% głosów, pana rywal wiceburmistrz Wąchocka Sebastian Staniszewski - 28,43 %.  W II turze Pan miał 54,70 %, a kontrkandydat -  45,30 %. Różnica między Wami wyniosła więc najpierw 11,4 %, a potem spadła do 9,4 %. Reasumując: żaden z was nie miał spektakularnej przewagi. Co w takim razie zdecydowało o Pana zwycięstwie? Czym przekonał Pan wyborców? 

-  Myślę, że tym, że chcę zmian i na to też liczą mieszkańcy. Chcą powrotu dawnych elementów, które zostały zlikwidowane. Myślę, że także tym, że moja kampania była spokojna, kulturalna, bez ataków. Tak samo zachowywali się też radni z mojego komitetu wyborczego.      

-   "Zabieram się za pracę, która przyniesie korzyści całej naszej gminie"- napisał Pan na swoim profilu na FB. W jakich sferach mieszkańcy odczują te korzyści i w jakiej kolejności priorytetowej? Co jest najpilniejsze do realizacji w Mieście i Gminie Wąchock?

- Rozmawialiśmy z mieszkańcami wszystkich sołectw oraz samego miasta Wąchock. Główne elementy, jakie pojawiały się w trakcie tych spotkań to drogi. Dlatego chcemy szukać środków na ich remonty. Kolejny element to kultura. Tu mieszkańcy proszą o możliwość uczestnictwa w różnych wspólnych wydarzeniach. Na pewno będzie to, co obiecałem, czyli powrót odpustu św. Rocha na ulicę Kościelną. Będziemy się też starali pozyskać środki na działania społeczne: klub seniora, szkolenia dla wszystkich grup wiekowych: młodzieży, dorosłych i emerytów, porady prawne.                   

- "Nasza gmina stoi przed wielkimi wyzwaniami, szczególnie w kontekście pozyskiwania funduszy zewnętrznych, które umożliwią nam rozwój w kluczowych obszarach takich jak edukacja, infrastruktura, czy ekologia. Obiecuję, że zrobię wszystko, by ten proces przebiegał efektywnie i sprawnie" - pisze Pan w Internecie. Dodaje Pan także, że hasło Pana komitetu wyborczego to „Droga do Przyszłości, a nie Powrót do Przeszłości". Czy należy przez to rozumieć, że dotychczasowy burmistrz, a także jego zastępca działali mało skutecznie w zakresie ściągania pieniędzy do samorządowego budżetu?   

- Zamieszczaliśmy na ten temat sprawdzone dane. Dotyczą one środków z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego rozdzielanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. I tu w zakresie funduszy na działania społeczne od 2014 roku nie pozyskano żadnych środków. Chcemy się teraz skupić na tym, by z nowej perspektywy finansowej pozyskać ich więcej. Oczywiście na zadania inwestycyjne ze środków rządowych np. Funduszu Inwestycji Lokalnych pieniądze były pozyskiwane. My jednak chcemy wnioskować o wsparcie z różnych źródeł i nie tylko na typowe inwestycje, ale także na "działania miękkie", bo tego oczekują mieszkańcy. Wszystko jest w naszych rękach. Jeśli będą w końcu dobrze napisane wnioski to mają szansę być pozytywnie ocenione. Największym problemem do tej pory było to, że większość złożonych przez gminę wniosków była oceniona negatywnie.                         

- Chwali się Pan ponad 18-letnim doświadczeniem radnego, w tym przewodniczącego Rady Miejskiej w Wąchocku. Przedstawia się Pan też jako wieloletni działacz sportowy i profesjonalista w dziedzinie informatyki. Wykorzysta Pan te atuty? Będą inwestycje na polu kultury fizycznej i cyfryzacji? 

-Moje doświadczenie w samorządzie to: 4 kadencje jako radny Wąchocka i jedna jako przewodniczący rady. Jeszcze wtedy wspólnie z burmistrzem Samelą, potem nasze drogi się rozeszły. Aktualnie zajmuję się dużymi projektami informatycznymi, jako, do czasu złożenia przeze mnie ślubowania burmistrza, dyrektor Departamentu IT w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Być może niewiele osób o tym wie, ale informatyzuję także szpital w Starachowicach. Są to więc zagadnienia dobrze mi znane i na pewno będę je chciał wykorzystać na rzecz gminy Wąchock. Np. zrobić porządny portal samorządowy dla interesantów. A także pozyskać środki na budowę pełnowymiarowego boiska. Nie musi być za grube miliony, chodzi o to, by w ogóle było, bo o to prosi młodzież, a takiego obiektu nie ma nigdzie w gminie Wąchock.                   

 Robert Janus prywatnie to...? 

-  W tym roku dokładnie 15 marca obchodziłem 50. urodziny.  Mam wspaniałą żonę i dwójkę wspaniałych dzieci: Zuzię i Filipa. Moje hobby to tenis stołowy i ogólnie sport. Działam w wielu organizacjach jestem m.in. prezesem Świętokrzyskiej Federacji Sportu, przewodniczącym komisji rewizyjnej Polskiego Związku Tenisa Stołowego, prezesem Świętokrzyskiego Związku Tenisa Stołowego. Prowadzę z moimi przyjaciółmi Klub Sportowy Campeones Wąchock. Staramy się pozyskiwać środki na stworzenie jak największej ilości młodzieży warunków do sprawdzenia swoich możliwości w różnych dyscyplinach sportu. W ostatnim roku prowadziliśmy zajęcia nie tylko w Wąchocku, ale także w świetlicy na Łazach w Starachowicach.          

Rozmawiała Iwona Bryła

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Odbyła się pierwsza sesja

2024-05-11

Odbyła się pierwsza sesja

6 maja br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyła się inauguracyjna sesja, od której rozpoczęło się oficjalne urzędowanie nowych władz Miasta i Gminy Wąchock.     
Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

2024-05-05

Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

Władze Miasta i Gminy Wąchock postanowiły skorzystać z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i zapewnić mieszkańcom przejazdy na trasie Rataje – Węglów - Rataje.   
Z poparciem prezydenta Starachowic

2024-04-16

Z poparciem prezydenta Starachowic

Sebastian Staniszewski, który w najbliższą niedzielę 21 kwietnia br. będzie się ubiegał o urząd burmistrza Wąchocka zyskał poparcie zwycięskiego prezydenta Starachowic Marka Materka. Panowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej zapowiadając potencjalną współpracę między naszym miastem a pobliską gminą. 
Dorównać strażakom

2024-03-15

Dorównać strażakom

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Wąchock wzięli udział w lokalnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

2024-03-08

Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

Urząd Miasta i Gminy Wąchock planuje w tym roku wyremontować wspomnianą drogę. Na razie szuka wykonawcy tej inwestycji.     

2024-03-02

"Oni też mieli swoje Golgoty"

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” po raz czwarty zorganizował Drogę Krzyżową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiona została w krużgankach opactwa cystersów w Wąchocku 1 marca br., czyli w dniu narodowego wspomnienia bohaterów walki z komunistycznym zniewoleniem Polski.   
Będzie nowa siedziba urzędu

2024-01-24

Będzie nowa siedziba urzędu

Władze gminy Wąchock podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Obiekt o powierzchni około 1300 m² miałby powstać w 2026 lub 2027 roku. Samorząd ma do dyspozycji około 11 mln zł na ten cel.   
Nowy ciągnik do prac w gminie  

2024-01-04

Nowy ciągnik do prac w gminie  

Gmina Wąchock zakupiła nowy sprzęt do prac porządkowych i celów transportowych. To ciągnik wraz z przyczepą, kosiarką i pługiem śnieżnym wartości około 350 tys. zł.      
Miłość jak szlachetny kruszec

2023-12-27

Miłość jak szlachetny kruszec

Dwadzieścia trzy pary z gminy Wąchock odebrały państwowe odznaczenia za dochowanie wierności małżeńskiej przysiędze przez 50 lat, czyli Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta RP. 
Świąteczna wizyta u pensjonariuszy

2023-12-22

Świąteczna wizyta u pensjonariuszy

Z życzeniami i upominkami do Domu Pomocy Społecznej w Parszowie pojechali: Weronika Śmiecikowska ze stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś oraz zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Sebastian Staniszewski.