JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Będzie nowa siedziba urzędu

2024-01-24 15:23:48

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Władze gminy Wąchock podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Obiekt o powierzchni około 1300 m² miałby powstać w 2026 lub 2027 roku. Samorząd ma do dyspozycji około 11 mln zł na ten cel.   

fot. FB UMiG Wąchock 

Faktem jest, że obecna siedziba samorządu Miasta i Gminy Wąchock jest ciasna i przestarzała.   

-   Istniejący budynek, przebudowany do obecnego kształtu w latach 70-tych nie spełnia podstawowych kryteriów zarówno w zakresie obsługi interesantów jak i komfortu pracy urzędników.  Nie ma możliwości dostosowania obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych. W małych, ciasnych pokojach pracuje niejednokrotnie po trzech urzędników. Niewystarczające pomieszczenia archiwum mieszczą się z konieczności w zawilgoconych piwnicach budynku. Stary budynek jest pozbawiony własnego źródła ciepła oraz nowoczesnych instalacji. Brak jest miejsc parkingowych zarówno dla pracowników jak i interesantów - takie mankamenty dotychczasowej lokalizacji wylicza gmina na swoim profilu na FB.  

Ale przyszłość rysuje się optymistycznie. 22 stycznia br. burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela podpisał umowę z firmą Usługi Instalacyjno-Budowlane „Kompens” z Kielc na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby nazywanej gminnym centrum administracyjnym, która ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy. Pieniądze na inwestycję  w większości pozyskano z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Wsparcie wynosi 9 mln 990 tys. zł. Sumę 1 mln 110 tys. zł dokłada gmina Wąchock. Jak szacuje samorząd w tym roku wykonawca miałby czas na zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, w tym opracowanie projektu budowlanego. Prace w terenie mogłyby ruszyć wiosną 2025 roku, a oddanie budynku do użytkowania powinno mieć miejsce na przełomie 2026 i 2027 roku. Jak będzie wyglądała nowa siedziba lokalnych władz? Ma to być budynek o powierzchni około 1300 m² wyposażony w odnawialne źródła energii. W głównej części obiektu będzie się mieścił Urząd Miasta i Gminy Wąchock. Pozostałe pomieszczenia zajmie rada miejska, będzie też sala konferencyjna. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Udany debiut

2024-05-23

Udany debiut "Świetlików"

Grupa folklorystyczna "Świetliki" z gminy Wąchock zaliczyła udany występ na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego, który odbył się w gminie Kurów (województwo lubelskie).   
Odbyła się pierwsza sesja

2024-05-11

Odbyła się pierwsza sesja

6 maja br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyła się inauguracyjna sesja, od której rozpoczęło się oficjalne urzędowanie nowych władz Miasta i Gminy Wąchock.     
Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

2024-05-05

Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

Władze Miasta i Gminy Wąchock postanowiły skorzystać z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i zapewnić mieszkańcom przejazdy na trasie Rataje – Węglów - Rataje.   

2024-04-26

"Chcę zmian"

Po wielu latach na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Wąchock pojawia się nowa osoba. To 50 - letni Robert Janus, długoletni wąchocki radny, obecnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zapowiada zmiany i realizację oczekiwań społecznych. Czego mogą się spodziewać mieszkańcy? O tym w pierwszym powyborczym wywiadzie jakiego udzielił "Gazecie Starachowickiej".       
Z poparciem prezydenta Starachowic

2024-04-16

Z poparciem prezydenta Starachowic

Sebastian Staniszewski, który w najbliższą niedzielę 21 kwietnia br. będzie się ubiegał o urząd burmistrza Wąchocka zyskał poparcie zwycięskiego prezydenta Starachowic Marka Materka. Panowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej zapowiadając potencjalną współpracę między naszym miastem a pobliską gminą. 
Dorównać strażakom

2024-03-15

Dorównać strażakom

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Wąchock wzięli udział w lokalnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

2024-03-08

Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

Urząd Miasta i Gminy Wąchock planuje w tym roku wyremontować wspomnianą drogę. Na razie szuka wykonawcy tej inwestycji.     

2024-03-02

"Oni też mieli swoje Golgoty"

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” po raz czwarty zorganizował Drogę Krzyżową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiona została w krużgankach opactwa cystersów w Wąchocku 1 marca br., czyli w dniu narodowego wspomnienia bohaterów walki z komunistycznym zniewoleniem Polski.   
Nowy ciągnik do prac w gminie  

2024-01-04

Nowy ciągnik do prac w gminie  

Gmina Wąchock zakupiła nowy sprzęt do prac porządkowych i celów transportowych. To ciągnik wraz z przyczepą, kosiarką i pługiem śnieżnym wartości około 350 tys. zł.      
Miłość jak szlachetny kruszec

2023-12-27

Miłość jak szlachetny kruszec

Dwadzieścia trzy pary z gminy Wąchock odebrały państwowe odznaczenia za dochowanie wierności małżeńskiej przysiędze przez 50 lat, czyli Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta RP.