JUŻ W KIOSKU

Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20 15:06:24

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   

fot. CKiT w Iłży 

Iłżecki festiwal to wydarzenie, które zdołało wyrobić sobie dobrą markę wśród twórców, propagatorów i miłośników folkloru. W końcu w tym roku miało już 29 - tą edycję.  Tegoroczna odsłona, która została zorganizowana w niedzielę 16 lipca na Przystani Iłża dostarczyła publiczności okazji nie tylko do oglądania konkursowej rywalizacji solistów, zespołów wokalnych oraz kapel ludowych, ale także do zabawy tanecznej i udziału w koncercie gwiazdy wieczoru, którą był zespół ludowy Rokiczanka. Festiwal, zgodnie z wieloletnią tradycją, rozpoczął się od mszy świętej w iłżeckim kościele w intencji patrona imprezy Józefa Myszki, artysty ludowego, pieśniarza i tancerza urodzonego w Błazinach koło Iłży. Do festiwalowego rytuału należą też odwiedziny jego grobu na lokalnym cmentarzu oraz przemarsz uczestników ulicami miasta na miejsce konkursu, który tym razem przyciągnął ponad 400 uczestników. Najlepszych wyłoniono w trzech kategoriach. Wśród solistów pierwsze miejsce zajęła Joanna Tęcza z gminy Zwoleń, a wyróżnienie powędrowało do artystki z naszego powiatu Marty Zawłockiej, reprezentującej gminę Brody.  Wśród zespołów śpiewaczych wygrała grupa „ Zakukała Kukułeczka” z gminy Rusinów, a z kapel ludowych najlepsza okazała się Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc w gminie Szydłowiec. Swój udział zaznaczyła też Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka z gminy Pawłów, która odebrała wyróżnienie.

 

iwo

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

fot. CKiT w Iłży

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. 
Wiosenne porządki w Wąchocku

2023-03-26

Wiosenne porządki w Wąchocku

Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta. 
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami.