JUŻ W KIOSKU

Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 

fot. GOK Pawłów 

Wystawa ma za zadanie przywołać wspomnienia, jest też żywym obrazem tego, jakie wartości były wyznawane i w co wierzono. Kiedyś wystarczyło przekroczyć próg domu i niemal od razu rzucały się w oczy obrazy z wizerunkami Pana Jezusa i Maryi, albo świętych. Można było zobaczyć  scenki  z życia Pana Jezusa będącego jeszcze dzieckiem, były przedstawienia Świętej Rodziny. Można było zaobserwować ogromną różnorodność przedstawień Maryi czy to z Panem Jezusem, czy Jej samej, np.  jako „Matkę Bożą Bolesną”, „Matkę Bożą Nieustającej Pomocy”. Bardzo popularny był wizerunek „Matki Bożej Karmiącej”, którym obdarowywane były młode małżeństwa, co miało im zapewnić dostatek.  Innym obrazem, który stawał się podarunkiem na chrzcie dziecka był „Anioł Stróż” widoczny jako opiekun czuwający nad bawiącymi się dziećmi. Prawie w każdym domu można było zobaczyć „Św. Agatę”, której wizerunek chronił domostwa przed piorunami i pożarami.  

Dziś w wielu domach tego brakuje. święte obrazy zastąpiliśmy współczesnymi grafikami lub zdjęciami, ale są (szczególnie na wsiach) domy, w których czar tamtych obrazów wciąż trwa. Właśnie na tej tradycji bazował sołtys Pokrzywnicy i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki Jerzy Chamera, który jest pomysłodawcą wystawy. 

- To chyba z racji mojej funkcji łatwiej mi było dotrzeć do tych obrazów i je wypożyczyć. Ludzie mi zaufali i pozwolili zabrać obrazy do Spichlerza, by inni mogli je zobaczyć. Wszystkim za to gorąco dziękuję. Pomysł zrodził się przypadkiem, gdy gościłem w jednym z gminnych domów, u pana liczącego sobie ponad 70 lat. Na ścianach zauważyłem obrazy, które pamiętały rodziców tego człowieka, a kto wie może nawet i dziadków. No nie mogłem tego tak zostawić. Postanowiłem pokazać te, a do nich dołączyły kolejne - mówi sołtys Pokrzywnicy. 

- To nie są dzieła sztuki, ale mają ogromną wartość sentymentalną. One są po prostu ważne dla każdej rodziny, która jest w ich posiadaniu. Cieszę się, że mogliśmy je pokazać i cieszę się, że wystawiliśmy je w Spichlerzu, bo to perełka naszej gminy - dodał Maciej Bidziński - dyrektor GOKSiR ( Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie)

 

Dopełnieniem wyjątkowego spotkania był koncert pieśni religijnych w wykonaniu solistek ZWE NUTA GOKSiR . Podczas oglądania wystawy powróciły wspomnienia, którymi dzielili się ze sobą zwiedzający i właściciele eksponowanych obrazów. Spotkanie zakończył poczęstunek.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie.

...

Historia Pokrzywnicy sięga XV wieku, była to to własność szlachecka należąca do pawłowskiej parafii. Dzisiejsza Pokrzywnica to spokojna miejscowość położona z dala od ruchliwych tras i przemysłowych ośrodków, największą atrakcją Pokrzywnicy jest, znajdujący się w centrum miejscowości, zespół podworski, z którego zachował się XVIII-wieczny park dworski, przebudowany po 1918 roku, wpisany zresztą jest do rejestru zabytków nieruchomych. W samym  parku nadal można podziwiać wiele starych pomnikowych drzew, między innymi lipy, klony, kasztanowce oraz modrzewie.

Najefektowniej prezentuje się jednak, usytuowany na skraju parku, dawny spichlerz. To murowany, dwukondygnacyjny obiekt wybudowany w 1866 roku. 

Spichlerz dawniej był jednym z zabudowań folwarcznych zespołu dworskiego, po II wojnie światowej budynek dawnego spichlerza przez wiele lat należał do Ochotniczej Straży Pożarnej, pełnił funkcję remizy strażackiej, w pewnym sensie służąc jako magazyn. Częściowo obiekt wykorzystywany był jako kaplica, gdzie w niedziele oraz święta odbywały się nabożeństwa. W ostatnich kilkunastu latach dawny spichlerz był poważnie zagrożony, a mijający czas niekorzystnie wpływał na stan budowli. Obiekt wymagał jak najszybszego remontu. Na szczęście los uśmiechnął się do pokrzywnickiego zabytku i pokrzywnicki staruszek został kompleksowo wyremontowany, odzyskując swój dawny blask.

Po remoncie spichlerz zmienił swoje przeznaczenie, obecnie służy mieszkańcom Pokrzywnicy oraz gminy Pawłów jako obiekt kulturalny. Stanowi również filię Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. W swoich zamierzeniach obiekt miał przede wszystkim promować sztukę ludową lokalnych artystów, między innymi rękodzielnictwo, malarstwo, fotografię oraz muzykę.

Jak się okazało, nie były to czcze obietnice. 

Tuż przy spichlerzu stoi kilkumetrowy biały, betonowy krzyż z 1906 roku, o czym informuje napis umieszczony na cokole: „Na cześć i chwałę Panu Bogu 1906r.”

Do Pokrzywnicy najłatwiej dotrzeć z drogi wojewódzkiej nr 756 „Starachowice-Stopnica”. Jadąc od Pawłowa w kierunku Nowej Słupi należy tuż za Pawłowem skręcić w lewo, za znakami na Zbrzę i Pokrzywnicę, a następnie w prawo na Pokrzywnicę. Można także dojść pieszo znakowanym niebieskim pieszym szlakiem turystycznym z Kałkowa lub Pawłowa albo z przeciwnej strony z Nowej Słupi lub Grzegorzowic.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami. 
Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

2023-02-25

Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

Od wtorku, 21 lutego br., nastą piła zmiana regionalizacji ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dotyczy 5 powiatów województwa świętokrzyskiego. 
Przedszkole oddane do użytku

2023-02-14

Przedszkole oddane do użytku

We wtorek, 13 lutego, najmłodsi mieszkańcy gminy Wąchock (i nie tylko) korzystają z oddanego do użytku przedszkola. Prace wykonano zgodnie z zadaniem pn.: „Adaptacja części parteru budynku ZPO w Wąchocku na przedszkole”. Co zostało wykonane?
Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

2023-02-12

Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

"Ludzie z pasją" to cykl spotkań, jakie odbywały się w czasie ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie im. Michała Basy. Na pierwszy rzut poszedł...
Pawłów z rekordem

2023-02-03

Pawłów z rekordem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, które idealnie pokazuje, jak niewiele nam trzeba by okazać serce. Dajemy się porwać świątecznej atmosferze dobra. Pawłów wiedzie w tym prym. W puszkach - rekordowa zbiórka. 
Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

2023-02-02

Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

Znaczącym wydarzeniem dla województwa świętokrzyskiego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy związana z obchodami 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do Bodzentyna, by wziąć udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej.
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

2022-12-10

"Sołtyski" z Pawłowa z nagrodą

Ogrom gratulacji i słowa uznania - to wszystko dla folklorystyczno - obrzędowego  "Sołtyski", który sięgnął po najwyższe podium w województwie prezentując na Przeglądzie Teatrów Wiejskich obrzęd „Swaty”. 
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.