JUŻ W KIOSKU

Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 

fot. GOK Pawłów 

Wystawa ma za zadanie przywołać wspomnienia, jest też żywym obrazem tego, jakie wartości były wyznawane i w co wierzono. Kiedyś wystarczyło przekroczyć próg domu i niemal od razu rzucały się w oczy obrazy z wizerunkami Pana Jezusa i Maryi, albo świętych. Można było zobaczyć  scenki  z życia Pana Jezusa będącego jeszcze dzieckiem, były przedstawienia Świętej Rodziny. Można było zaobserwować ogromną różnorodność przedstawień Maryi czy to z Panem Jezusem, czy Jej samej, np.  jako „Matkę Bożą Bolesną”, „Matkę Bożą Nieustającej Pomocy”. Bardzo popularny był wizerunek „Matki Bożej Karmiącej”, którym obdarowywane były młode małżeństwa, co miało im zapewnić dostatek.  Innym obrazem, który stawał się podarunkiem na chrzcie dziecka był „Anioł Stróż” widoczny jako opiekun czuwający nad bawiącymi się dziećmi. Prawie w każdym domu można było zobaczyć „Św. Agatę”, której wizerunek chronił domostwa przed piorunami i pożarami.  

Dziś w wielu domach tego brakuje. święte obrazy zastąpiliśmy współczesnymi grafikami lub zdjęciami, ale są (szczególnie na wsiach) domy, w których czar tamtych obrazów wciąż trwa. Właśnie na tej tradycji bazował sołtys Pokrzywnicy i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki Jerzy Chamera, który jest pomysłodawcą wystawy. 

- To chyba z racji mojej funkcji łatwiej mi było dotrzeć do tych obrazów i je wypożyczyć. Ludzie mi zaufali i pozwolili zabrać obrazy do Spichlerza, by inni mogli je zobaczyć. Wszystkim za to gorąco dziękuję. Pomysł zrodził się przypadkiem, gdy gościłem w jednym z gminnych domów, u pana liczącego sobie ponad 70 lat. Na ścianach zauważyłem obrazy, które pamiętały rodziców tego człowieka, a kto wie może nawet i dziadków. No nie mogłem tego tak zostawić. Postanowiłem pokazać te, a do nich dołączyły kolejne - mówi sołtys Pokrzywnicy. 

- To nie są dzieła sztuki, ale mają ogromną wartość sentymentalną. One są po prostu ważne dla każdej rodziny, która jest w ich posiadaniu. Cieszę się, że mogliśmy je pokazać i cieszę się, że wystawiliśmy je w Spichlerzu, bo to perełka naszej gminy - dodał Maciej Bidziński - dyrektor GOKSiR ( Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie)

 

Dopełnieniem wyjątkowego spotkania był koncert pieśni religijnych w wykonaniu solistek ZWE NUTA GOKSiR . Podczas oglądania wystawy powróciły wspomnienia, którymi dzielili się ze sobą zwiedzający i właściciele eksponowanych obrazów. Spotkanie zakończył poczęstunek.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie.

...

Historia Pokrzywnicy sięga XV wieku, była to to własność szlachecka należąca do pawłowskiej parafii. Dzisiejsza Pokrzywnica to spokojna miejscowość położona z dala od ruchliwych tras i przemysłowych ośrodków, największą atrakcją Pokrzywnicy jest, znajdujący się w centrum miejscowości, zespół podworski, z którego zachował się XVIII-wieczny park dworski, przebudowany po 1918 roku, wpisany zresztą jest do rejestru zabytków nieruchomych. W samym  parku nadal można podziwiać wiele starych pomnikowych drzew, między innymi lipy, klony, kasztanowce oraz modrzewie.

Najefektowniej prezentuje się jednak, usytuowany na skraju parku, dawny spichlerz. To murowany, dwukondygnacyjny obiekt wybudowany w 1866 roku. 

Spichlerz dawniej był jednym z zabudowań folwarcznych zespołu dworskiego, po II wojnie światowej budynek dawnego spichlerza przez wiele lat należał do Ochotniczej Straży Pożarnej, pełnił funkcję remizy strażackiej, w pewnym sensie służąc jako magazyn. Częściowo obiekt wykorzystywany był jako kaplica, gdzie w niedziele oraz święta odbywały się nabożeństwa. W ostatnich kilkunastu latach dawny spichlerz był poważnie zagrożony, a mijający czas niekorzystnie wpływał na stan budowli. Obiekt wymagał jak najszybszego remontu. Na szczęście los uśmiechnął się do pokrzywnickiego zabytku i pokrzywnicki staruszek został kompleksowo wyremontowany, odzyskując swój dawny blask.

Po remoncie spichlerz zmienił swoje przeznaczenie, obecnie służy mieszkańcom Pokrzywnicy oraz gminy Pawłów jako obiekt kulturalny. Stanowi również filię Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. W swoich zamierzeniach obiekt miał przede wszystkim promować sztukę ludową lokalnych artystów, między innymi rękodzielnictwo, malarstwo, fotografię oraz muzykę.

Jak się okazało, nie były to czcze obietnice. 

Tuż przy spichlerzu stoi kilkumetrowy biały, betonowy krzyż z 1906 roku, o czym informuje napis umieszczony na cokole: „Na cześć i chwałę Panu Bogu 1906r.”

Do Pokrzywnicy najłatwiej dotrzeć z drogi wojewódzkiej nr 756 „Starachowice-Stopnica”. Jadąc od Pawłowa w kierunku Nowej Słupi należy tuż za Pawłowem skręcić w lewo, za znakami na Zbrzę i Pokrzywnicę, a następnie w prawo na Pokrzywnicę. Można także dojść pieszo znakowanym niebieskim pieszym szlakiem turystycznym z Kałkowa lub Pawłowa albo z przeciwnej strony z Nowej Słupi lub Grzegorzowic.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dotychczasowy wójt i jego współpracownicy

2024-05-11

Dotychczasowy wójt i jego współpracownicy

Nowe władze samorządowe gminy Pawłów oficjalnie rozpoczęły działalność.
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.