JUŻ W KIOSKU

Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15 12:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.

fot. biblioteka Pawłów

Czekało na nich spotkanie z Iwoną Jaworską - autorką książki obyczajowej „Szklana forteca”.

- Jest to debiut literacki naszej czytelniczki i zarazem pierwszy tom cyklu EDYNBURG. Pani Iwona, nie zdradzając treści, wtajemniczyła zebranych w tematykę książki i historię jej powstania. Odpowiadała na pytania publiczności dotyczących powodów, dla których zaczęła pisać, jak długo trwało pisanie powieści, dlaczego taka tematyka?Na chętnych czekały egzemplarze powieści podpisane przez autorkę. Początkująca pisarka z naszej gminy pochwaliła się, że już za chwilę będzie wydany drugi tom powieści, a powstanie jeszcze jeden, trzeci - ostatni tom cykl - mówi Gazecie Ewa Czajkowska z pawłowskiej biblioteki. 

No i powiodło się - jak wpisał w kronice biblioteki pan Radosław Nowakowski, autor książek niekonwencjonalnych, których wystawę mieszkańcy Gminy Pawłów mogli oglądać na tegorocznej NOCY BIBLIOTEK. Architekt z wykształcenia, nie buduje domów, lecz książki. Są to książki całkiem inne niż te znane nam na co dzień , a jak mówi sam autor, są to książki wręcz nienormalne. 

Autor wykonuje je sam – projektuje, pisze, rysuje, tłumaczy (występują w trzech wersjach językowych: polskim , angielskim, esperanckim). Ponadto sam je drukuje i oprawia. Były na wielu wystawach, targach i festiwalach książek na całym świecie. Są w zbiorach m.in . Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Stanford British Library w Londynie, New York Public Library).

- Wszyscy z zainteresowaniem oglądali Ulicę Sienkiewicza w Kielcach czy TRAKTAT KARTKOGRAFICZNY czyli rzecz o liBeraturze a także inne ciekawe pozycje, zadziwiające swoją formą, wyglądem i budową. Noc Bibliotek inspiruje do niekonwencjonalnych działań, pokazujących wspierającą moc literatury oraz siłę lokalnej społeczności. Nocne wydarzenia promują nie tylko czytelnictwo ale także bibliotekę przedstawiając ją jako miejsce spotkań z bezpłatną ofertą kulturową sprzyjającą integracji - dodaje Ewa Czajkowska

- Wspaniałe spotkanie .Powiodło się oczywiście. Poszerzyliśmy horyzonty... - napisała na stronie biblioteki jedna z czytelniczek, pani Halina.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.