JUŻ W KIOSKU

Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15 12:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.

fot. biblioteka Pawłów

Czekało na nich spotkanie z Iwoną Jaworską - autorką książki obyczajowej „Szklana forteca”.

- Jest to debiut literacki naszej czytelniczki i zarazem pierwszy tom cyklu EDYNBURG. Pani Iwona, nie zdradzając treści, wtajemniczyła zebranych w tematykę książki i historię jej powstania. Odpowiadała na pytania publiczności dotyczących powodów, dla których zaczęła pisać, jak długo trwało pisanie powieści, dlaczego taka tematyka?Na chętnych czekały egzemplarze powieści podpisane przez autorkę. Początkująca pisarka z naszej gminy pochwaliła się, że już za chwilę będzie wydany drugi tom powieści, a powstanie jeszcze jeden, trzeci - ostatni tom cykl - mówi Gazecie Ewa Czajkowska z pawłowskiej biblioteki. 

No i powiodło się - jak wpisał w kronice biblioteki pan Radosław Nowakowski, autor książek niekonwencjonalnych, których wystawę mieszkańcy Gminy Pawłów mogli oglądać na tegorocznej NOCY BIBLIOTEK. Architekt z wykształcenia, nie buduje domów, lecz książki. Są to książki całkiem inne niż te znane nam na co dzień , a jak mówi sam autor, są to książki wręcz nienormalne. 

Autor wykonuje je sam – projektuje, pisze, rysuje, tłumaczy (występują w trzech wersjach językowych: polskim , angielskim, esperanckim). Ponadto sam je drukuje i oprawia. Były na wielu wystawach, targach i festiwalach książek na całym świecie. Są w zbiorach m.in . Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Stanford British Library w Londynie, New York Public Library).

- Wszyscy z zainteresowaniem oglądali Ulicę Sienkiewicza w Kielcach czy TRAKTAT KARTKOGRAFICZNY czyli rzecz o liBeraturze a także inne ciekawe pozycje, zadziwiające swoją formą, wyglądem i budową. Noc Bibliotek inspiruje do niekonwencjonalnych działań, pokazujących wspierającą moc literatury oraz siłę lokalnej społeczności. Nocne wydarzenia promują nie tylko czytelnictwo ale także bibliotekę przedstawiając ją jako miejsce spotkań z bezpłatną ofertą kulturową sprzyjającą integracji - dodaje Ewa Czajkowska

- Wspaniałe spotkanie .Powiodło się oczywiście. Poszerzyliśmy horyzonty... - napisała na stronie biblioteki jedna z czytelniczek, pani Halina.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami. 
Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

2023-02-25

Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

Od wtorku, 21 lutego br., nastą piła zmiana regionalizacji ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dotyczy 5 powiatów województwa świętokrzyskiego. 
Przedszkole oddane do użytku

2023-02-14

Przedszkole oddane do użytku

We wtorek, 13 lutego, najmłodsi mieszkańcy gminy Wąchock (i nie tylko) korzystają z oddanego do użytku przedszkola. Prace wykonano zgodnie z zadaniem pn.: „Adaptacja części parteru budynku ZPO w Wąchocku na przedszkole”. Co zostało wykonane?
Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

2023-02-12

Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

"Ludzie z pasją" to cykl spotkań, jakie odbywały się w czasie ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie im. Michała Basy. Na pierwszy rzut poszedł...
Pawłów z rekordem

2023-02-03

Pawłów z rekordem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, które idealnie pokazuje, jak niewiele nam trzeba by okazać serce. Dajemy się porwać świątecznej atmosferze dobra. Pawłów wiedzie w tym prym. W puszkach - rekordowa zbiórka. 
Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

2023-02-02

Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

Znaczącym wydarzeniem dla województwa świętokrzyskiego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy związana z obchodami 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do Bodzentyna, by wziąć udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej.
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

2022-12-10

"Sołtyski" z Pawłowa z nagrodą

Ogrom gratulacji i słowa uznania - to wszystko dla folklorystyczno - obrzędowego  "Sołtyski", który sięgnął po najwyższe podium w województwie prezentując na Przeglądzie Teatrów Wiejskich obrzęd „Swaty”.