JUŻ W KIOSKU

Na otwarciu Gawry w Kierzu Niedźwiedzim

2022-06-26 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przypadkiem dotarłam, całkiem nieprzypadkowo o tym piszę. Bo po pierwsze sama miejscowość...

Kierz Niedźwiedzi to przełom XV i i XVI wieku. Musiała to być osada śródleśna, bo po pierwsze nieduża, po drugie l łan gruntów uprawnych w XVII wieku świadczyć będzie  lichości zamieszkania, że nie wspomnę o biedzie po prostu. Kierz to inaczej krzak, niedźwiedzi zaś... Lubię myśleć, że miśków tu swego czasu musiało być pod dostatkiem.

I wokół tego niedźwiedzia Kierz Niedźwiedzi buduje swoją historię. Mamy więc do czynienia z Małymi Niedźwiadkami, Wyleniałymi Niedźwiedziami - czyli ludowymi zespołami i dla nich między innymi w niedzielę, 19 czerwca, otworzono uroczyście scenę o wdzięcznej nazwie GAWRA.

– Pieniądze na budowę pochodzą z funduszu sołeckiego, o taką inwestycję prosili zarówno radni jak i sołtys. Scena plenerowa w Kierzu Niedźwiedzim kosztowała ponad 100 tys. zł. - mówił wójt Skarżyska Kościelnego Jacek Bryzik.

Obecni na otwarciu byli posłowie Ziemi Świętokrzyskiej Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec.

Posłowi Krzysztofowi Lipcowi Kierz Niedźwiedzi jest bliski ze względów osobistych.

– W tej miejscowości mój stryj, ks. Bogusław Lipiec, budował kościół. Posługiwał tu jako proboszcz i wbrew przeszkodom stawianym przez władze komunistyczne udało mu się wraz z mieszkańcami postawić świątynię.Pamiętam, że jako młody chłopiec przyjechałem tu z ojcem pod osłoną nocy. Służba Bezpieczeństwa siedziała tutaj bez małą każdego dnia, nękała ludzi, ale oni stanęli na wysokości zadania i w jakimś gospodarstwie rolnym założyli swoją kaplicę. Dzięki ich zaangażowaniu mamy tutaj dziś parafię. Zawsze chętnie tu przybywam, w każdej ważnej uroczystości, która ma tu miejsce, staram się brać aktywny udział. Tak było między innymi, gdy tutejszej szkole nadawano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Mieszkańcom Kierza Niedźwiedziego należy się wsparcie i uznanie, przykładem mogą być środki z Polskiego Ładu - powiedział w krótkiej rozmowie z mediami.

Z kolei poseł Agata Wojtyszek mówiła, że miejsce pozwoli na prezentację talentów pielęgnowanych w Kierzu Niedźwiedzim.

– Czas pandemii pokazał, jak potrzebne są spotkania mieszkańców, możliwość wspólnego spędzania czasu, zapraszania przyjaciół. Dziś, poza zespołami z Kierza, występują też zaproszone zespoły z Gadki w gminie Mirzec czy artyści z Bliżyna. To dowodzi, że inwestycja w miejsce spotkań jest bardzo potrzebna. Z rozmów z mieszkańcami wiem, że bardzo chcieliby mieć świetlicę wiejską, mam nadzieję, że działania wójta i rady gminy doprowadzą do jej wybudowania.

Na scenie Gawry wystąpił między innymi zespół z Gminy Mirzec.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.