JUŻ W KIOSKU

Na otwarciu Gawry w Kierzu Niedźwiedzim

2022-06-26 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przypadkiem dotarłam, całkiem nieprzypadkowo o tym piszę. Bo po pierwsze sama miejscowość...

Kierz Niedźwiedzi to przełom XV i i XVI wieku. Musiała to być osada śródleśna, bo po pierwsze nieduża, po drugie l łan gruntów uprawnych w XVII wieku świadczyć będzie  lichości zamieszkania, że nie wspomnę o biedzie po prostu. Kierz to inaczej krzak, niedźwiedzi zaś... Lubię myśleć, że miśków tu swego czasu musiało być pod dostatkiem.

I wokół tego niedźwiedzia Kierz Niedźwiedzi buduje swoją historię. Mamy więc do czynienia z Małymi Niedźwiadkami, Wyleniałymi Niedźwiedziami - czyli ludowymi zespołami i dla nich między innymi w niedzielę, 19 czerwca, otworzono uroczyście scenę o wdzięcznej nazwie GAWRA.

– Pieniądze na budowę pochodzą z funduszu sołeckiego, o taką inwestycję prosili zarówno radni jak i sołtys. Scena plenerowa w Kierzu Niedźwiedzim kosztowała ponad 100 tys. zł. - mówił wójt Skarżyska Kościelnego Jacek Bryzik.

Obecni na otwarciu byli posłowie Ziemi Świętokrzyskiej Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec.

Posłowi Krzysztofowi Lipcowi Kierz Niedźwiedzi jest bliski ze względów osobistych.

– W tej miejscowości mój stryj, ks. Bogusław Lipiec, budował kościół. Posługiwał tu jako proboszcz i wbrew przeszkodom stawianym przez władze komunistyczne udało mu się wraz z mieszkańcami postawić świątynię.Pamiętam, że jako młody chłopiec przyjechałem tu z ojcem pod osłoną nocy. Służba Bezpieczeństwa siedziała tutaj bez małą każdego dnia, nękała ludzi, ale oni stanęli na wysokości zadania i w jakimś gospodarstwie rolnym założyli swoją kaplicę. Dzięki ich zaangażowaniu mamy tutaj dziś parafię. Zawsze chętnie tu przybywam, w każdej ważnej uroczystości, która ma tu miejsce, staram się brać aktywny udział. Tak było między innymi, gdy tutejszej szkole nadawano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Mieszkańcom Kierza Niedźwiedziego należy się wsparcie i uznanie, przykładem mogą być środki z Polskiego Ładu - powiedział w krótkiej rozmowie z mediami.

Z kolei poseł Agata Wojtyszek mówiła, że miejsce pozwoli na prezentację talentów pielęgnowanych w Kierzu Niedźwiedzim.

– Czas pandemii pokazał, jak potrzebne są spotkania mieszkańców, możliwość wspólnego spędzania czasu, zapraszania przyjaciół. Dziś, poza zespołami z Kierza, występują też zaproszone zespoły z Gadki w gminie Mirzec czy artyści z Bliżyna. To dowodzi, że inwestycja w miejsce spotkań jest bardzo potrzebna. Z rozmów z mieszkańcami wiem, że bardzo chcieliby mieć świetlicę wiejską, mam nadzieję, że działania wójta i rady gminy doprowadzą do jej wybudowania.

Na scenie Gawry wystąpił między innymi zespół z Gminy Mirzec.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.
Z miłości do rodzinnej ziemi

2022-11-26

Z miłości do rodzinnej ziemi

Franciszek Dobrucki to emerytowany inżynier budownictwa i zdawać by się mogło, że w tym ścisłym umyśle nie ma miejsca na poetyckie strofy. Nic jednak bardziej mylnego.

2022-11-12

"Strofy jesieni" wybrzmiały w Iłży

W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży odbyła się XV edycja konkursu recytatorskiego i XVI edycja konkursu literackiego pod wdzięczną nazwą "Strofy jesieni".
Bo Żeromski pochodził z tych stron

2022-11-05

Bo Żeromski pochodził z tych stron

Każdy przeczytał przynajmniej jedną jego książkę, jedni go lubią, inni nienawidzą, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętnym. Stefan Żeromski - człowiek, który urodził się w Strawczynie, mieszkał w Ciekotach i pokochał Łysogóry.
Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15

Noc bibliotek w Pawłowie

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.

2022-10-08

"To się musi powieść"

Pod takim hasłem odbyła się już VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.
Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

2022-09-25

Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów). 
Szeptucha na Dymarkach

2022-09-13

Szeptucha na Dymarkach

Powspominajmy jeszcze przez chwilę wakacyjny czas i przenieśmy się w czasie. Mniej więcej w połowie sierpnia w pobliskiej Nowej Słupi odbyły się 54. Dymarki - impreza, który połączyła przeszłość z teraźniejszością. Starachowice miały tam swoją przedstawicielkę.

2022-09-06

"Sołtyski" z nagrodą

Każda nagroda dla tych propagują lokalne tradycje bardzo cieszy, palmę pierwszeństwa dzierży w tym temacie Gmina Pawłów.
Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

2022-09-05

Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

Sierpień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie upłynął pod znakiem  wtorkowych spotkań przy grach planszowych, zajęciach z robotem PHOTON oraz czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami ciekawych zawodów. Był one połączone z czytaniem książeczek z serii MĄDRA MYSZ, co bardzo przypadło do gustu najmłodszym mieszkańcom gminy. Co czekało na milusińskich?