JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz laureatem festiwalu FreeCartonWeb w Chinach

2023-02-21 19:25:20

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kolejny raz spieszymy z gratulacjami. Marcin Bondarowicz z nagrodą w międzynarodowym konkursie. 

Konkurs18th FreeCartoonWeb International Cartoonet Festival został ogłoszony w 2019 a ze względu na pandemie Covid-19 został rozstrzygnięty dopiero w lutym tego roku.

Organizatorem festiwalu rysunkowego jest jeden z największych międzynarodowych portali internetowych dedykowanych rysunkowi FreeCartoonWeb. W tegorocznej edycji w kategorii rysunek pojawiły się dwa tematy główne: sztuczna inteligencja oraz Era 5G. I właśnie w tej kategorii rysunek Marcina Bondarowicza zdobył nagrodę Gold Prize. Na festiwal wpłynęło tysiące prac artystów profesjonalnych z całego świata.

- Czuję się zaszczycony. Praca mojego autorstwa została oceniona wyjątkowo wysoko. Co istotne wśród laureatów znalazły się same sławy rysunku co wynosi tą edycję na wyżyny międzynarodowej konkurencji - skomentował Marcin Bondarowicz - wszechobecność mediów i reklamy w związku z gwałtownym rozwojem wolnego rynku, spowodowały jak gdyby zawłaszczenie samej wizualności i obrazowania. Tworzenie obrazów przestało być domeną artystów, stało się produktem specjalistów od reklamy. Tym bardziej, indywidualne świadectwo artysty, manualne i rzemieślnicze zyskują dla mnie na  znaczeniu. Gest malarza - “cielesność sztuki” są dla mnie przeciwwagą dla wirtualnej rzeczywistości elektronicznych mediów. Ważne są dla mnie te podstawy i techniki dawnych mistrzów, którymi staram się zainteresować również swoich uczniów. Komputer jest tylko narzędziem ale by go wykorzystywać w pełni należy najpierw poznać podstawy rysunku oraz malarstwa czy rzeźby. Młody człowiek chłonie jak gąbka i tu olbrzymia odpowiedzialność w kształtowaniu młodych talentów. Dla młodego adepta sztuki ważne by jego nauczyciel był mistrzem, autorytetem w zakresie artystycznych poszukiwań, stawianych pytań i odkrywaniu odpowiedzi. Moje prace na pewno nie są komercyjne, są ambitne – do głębszych przemyśleń. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię, wciąż stawiam pytania w swojej twórczości'' – dodał autor nagrodzonej pracy.

To kolejny sukces Bondarowicza. Jest on laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy.

W ubiegłym roku otrzymał ''Nagrodę za doskonałość'' w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada oraz w Rumunii: 10th International Salon of Press Cartoons and Satirical Visual Arts 2022/Romania - Award of Excellence. Jest laureatem nagrody European Newspaper Award za najlepszą okładkę gazety codziennej 2022.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni.