JUŻ W KIOSKU

Kapliczka - ocalona pamiątka

2023-04-22 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wąchockie wzgórze, miejsce zwane Starym Dworem położone na pograniczu trzech miejscowości: Rataj, Wąchocka i Starachowic. Pewnie długo by było niezauważone, gdyby nie budowa obwodnicy.

Rozpoczęte prace odsłoniły kapliczkę, co do przyszłości której wielu miało wątpliwości. Wielu też chciało poznać jej przeszłość. 

W XVI wieku, w miejscu gdzie dziś stoi wąchocka szkoła wznosiły się mury gotyckiego kościoła pod wezwaniem Świętej Elżbiety fundacji opata Spotha. Wiadomym jest, że w latach dwudziestych XIX wieku tenże kościół  znacząco ulegał zniszczeniu i w roku 1844 podjęto decyzję, że zostanie rozebrany. Stało się to najprawdopodobniej rok później - w roku 1845, gdy gospodarzem Wąchocka był burmistrz Maciej Sławęcki. To właśnie on w znacznym stopniu przyczynił się do decyzji o rozbiórce kościoła i to z jego polecenia znaczna część materiałów po rozebranym kościele trafiła na wspomniane na początku wzgórze. Istniejąca do dziś kapliczka w kształcie kolumny z żelaznym krzyżem ma być zbudowana właśnie z murów tamtego kościoła. Sam żelazny krzyż ma pochodzić także z elżbietańskiej wieży. 

Z budową kapliczki i postacią burmistrza związana jest legenda. Włodarz decydując, że z materiałów po byłej świątyni mają być zbudowane inne obiekty, m.in czworaki, dwór i karczma miał świadomość, że nastroje panujące wśród mieszkańców nie są sprzyjające. Poza tym bał się konsekwencji z niebios, zdecydował zatem o postawieniu z kościelnej cegły kolumny z krzyżem z wąchockiego kościoła, licząc na zrozumienie boskie i ludzkie. 

Co z kapliczką, skoro stoi na trasie obwodnicy?.

- Zgodnie z oczekiwaniami miejscowej społeczności wykonawca przeniósł ją w nowe miejsce. Pamiątka po dawnym średniowiecznym gotyckim kościele została w ubiegłym roku zdemontowana i odresturowana zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Wiosną br. umieszczono ją w nowym miejscu po prawej stronie budowanej trasy przy jej końcowym odcinku - czytamy w komunikacie Geberalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Cykliczne planszówki

2023-09-21

Cykliczne planszówki

Stowarzyszenie Wielka Nasza Wieś oraz burmistrz Miasta i Gminy Wąchock zapraszają na "Cykliczne spotkania z grami planszowymi". Pierwsze z nich odbędzie się we wtorek 26 września.
Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

2023-09-19

Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

Gmina Wąchock pożegnała swojego zasłużonego mieszkańca Zygmunta Ziemkiewicza. Był żołnierzem Armii Krajowej, Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Wąchock od 2014 roku, orędownikiem przywrócenia Wąchockowi praw miejskich. Zmarł w wieku 102 lat.
Pulpity z wiedzą

2023-08-09

Pulpity z wiedzą

Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka jest w trakcie realizacji projektu promującego historyczno - kulturalne  dziedzictwo gminy. W jego ramach na terenie Wąchocka zostaną ustawione trzy obiekty w kształcie pulpitów, z informacjami na temat lokalnych pamiątek przeszłości.      
Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

2023-08-09

Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

Ważna zmiana w programie imprezy dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze Wąchock Bike Jam 2023. Organizatorzy skracają czas wydarzenia o jeden dzień. Odbędzie się ono tylko w najbliższą sobotę 12 sierpnia.    
Rowerowe akrobacje

2023-08-04

Rowerowe akrobacje

W przyszły weekend Wąchock zaprasza miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach na imprezę "Bike Jam". W ciągu dwóch dni będzie można spróbować swoich sił w tej widowiskowej konkurencji, lub  podziwiać umiejętności rowerzystów. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy, także muzycznej.   
Muzyka dawnych wieków

2023-08-04

Muzyka dawnych wieków

Do gminy Wąchock zawita ogólnopolskie wydarzenie kulturalne. W ramach Mid Europe Early Music Festival w niedzielę 13 sierpnia w opactwie zakonu cystersów melomani mogą przeżyć spotkanie z kompozycjami epoki renesansu i baroku. 
Polskie wojsko w Wąchocku

2023-07-20

Polskie wojsko w Wąchocku

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w całym kraju na kilka dni przed 15 sierpnia odbędą się pikniki pod hasłem "Silna Biało-Czerwona”, przygotowane m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W województwie świętokrzyskim zaledwie 4 miejscowości zostały wytypowane jako miejsca lokalizacji tych imprez, w tym z powiatu starachowickiego tylko Wąchock. Będzie okazja do spotkania z naszymi żołnierzami i poznania ich służby w atmosferze festynu rodzinnego.  
Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

2023-07-13

Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

Termin potwierdzony, a prognoza pogody zapowiada słońce i brak opadów. Już w niedzielę (16 lipca) nad Zalewem Wąchockim od strony ulicy Torowej odbędzie się jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń roku, czyli Holi Święto Kolorów, a także niebiański aeropiknik.
Na obradach i na wesoło

2023-06-27

Na obradach i na wesoło

Do dziś kojarzymy dowcipy o sołtysie Wąchocka. To była inspiracja do zorganizowania w tej miejscowości zawodów z konkurencjami, które dostarczają i uczestnikom i obserwatorom solidnej dawki humoru. Impreza silnie wrosła w lokalny kalendarz; tegoroczny Krajowy Turniej Sołtysów miał już 24- tą edycję. Towarzyszyło mu wydarzenie z jeszcze dłuższymi tradycjami - XXVIII Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego. A wszystko to w miniony weekend.            
Jak poszczą zakonnicy

2023-02-26

Jak poszczą zakonnicy

Co prawda do świąt Wielkiej Nocy jeszcze trochę czasu, ale nikt nie zabrania nam zajrzeć na zakonne stoły. A, że najbliżej do cystersów...