JUŻ W KIOSKU

Iłżeckie spotkania

2022-11-28 12:47:49

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.

Przybyłych gości witała dyrektor Katarzyna Pomorska oraz burmistrz Iłży Przemysław Burek. Na spotkaniu obecna była dr hab. Katarzyna Smyk prof. UMCS w Lublinie, redaktor publikacji, która powiedziała o perypetiach związanych z wydaniem książki, podziękowała wszystkim osobom biorącym udział w projekcie za miłą współpracę. Recenzent dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK zaprezentowała się on-line przekazując wiele ciepłych słów o książce, o poezji Pana Czarneckiego oraz autorach książki.

Oczywiście nie zabrakło wystąpienia honorowego gościa czyli ana Czarneckiego i jego wierszy recytowanych przez pracowników biblioteki.

- Dziękujemy profesorowi Rochowi Sulimie za słowa skierowane do pana Jana oraz dziękujemy panu Janowi Orczykowskiemu za odczytanie wiersza „Mój profesor” i piękne słowa podziękowania dla nas bibliotekarzy - napisała dyrekcja biblioteki.

Nie zabrakło tortu, oraz poezji śpiewanej. Promocję książki, umilił zespół „Nie jest źle” w składzie dwu osobowym Marek i Sławomir Sępioł. Każdy z obecnych gości otrzymał bezpłatnie egzemplarz książki. Dziękujemy Wszystkim obecnym a w szczególności Panu Janowi Czarneckiemu za obecność na tak ważnej dla nas uroczystości.

Książka została wydana ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu ”Literatura 2022”.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. 
Wiosenne porządki w Wąchocku

2023-03-26

Wiosenne porządki w Wąchocku

Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta. 
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż.