JUŻ W KIOSKU

Historia Wielkiej Wsi

2022-10-02 09:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Długoletnia i bogata działalność stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś zaowocowała wernisażem, na którym zgromadzeni licznie goście zobaczyć mogli zdjęcia, z których najstarsze pochodziło z 1925 roku. 

Kuratorem wystawy jest wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Wioletta Sobieraj. 

-  W ramach prac zebrano, opisano i zabezpieczono cyfrowo 222 obiekty (zdjęcia i dokumenty archiwalne), które obecnie stanowią archiwum społeczne Wielkiej Wsi. Ta wystawa to ogrom pracy wszystkich członków stowarzyszenia, którzy sumiennie i z nieustającym zapałem realizowali ten projekt. W przyszłości stowarzyszenie planuje wydać album z materiałów, dla których nie znalazło się miejsce na wystawie. Tu wykorzystaliśmy 23 zdjęcia - mówiła Wioletta Sobieraj. 

Przybyłych na wydarzenie gości witał prezes stowarzyszenia Zdzisław Przygoda, który dzielił się historiami długoletniej i bogatej działalności Stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś oraz opowiedział o realizowanym projekcie „Senior z historią i kulturą za pan brat”.

Zasadność projektu i jego efekt końcowy docenił burmistrz Gminy Wąchock Jarosław Samela, dostrzegając trwałość zawartego nim przekazu.

Nie zabrakło cześci artystycznej, fantastyczny program (opracowany przez Weronikę Śmiecikowską i Tadeusza Połcia) zaprezentował kabaret " Dwudziestolatki Plus" działający przy Stowarzyszeniu " Wielka Nasza Wieś", tematem były zwyczaje i obrzędy wsi. Cały program w sposób lekki i miejscami humorystyczny niezwykle przypadł do gustu publiczności, która podziękowała artystom głośnymi brawami.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowali tradycyjny polski stół, na którym gościły drożdżowe ciasta, pachnące racuchy, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. dla wielu było to piękne wspomnienie smaków dzieciństwa.

Wernisażem wystawy „Wielka Wieś – Nasza Historia” sfinalizowano projekt współfinansowany przez Gminę Wąchock.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kapliczka - ocalona pamiątka

2023-04-22

Kapliczka - ocalona pamiątka

Wąchockie wzgórze, miejsce zwane Starym Dworem położone na pograniczu trzech miejscowości: Rataj, Wąchocka i Starachowic. Pewnie długo by było niezauważone, gdyby nie budowa obwodnicy.
Jak poszczą zakonnicy

2023-02-26

Jak poszczą zakonnicy

Co prawda do świąt Wielkiej Nocy jeszcze trochę czasu, ale nikt nie zabrania nam zajrzeć na zakonne stoły. A, że najbliżej do cystersów...
Pamięci żołnierzy Armii Krajowej

2023-02-20

Pamięci żołnierzy Armii Krajowej

Był 14 luty 1942 r., gdy Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jej pierwszym dowódcą został Komendant Główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. W ten sposób podniesiono rangę sił zbrojnych w okupowanym Kraju, stawiając symboliczny znak równości pomiędzy nimi a regularnymi oddziałami Wojska Polskiego walczącymi u boku sojuszników.
LEGO w Parszowie

2023-02-04

LEGO w Parszowie

Uczniowie Szkoły w Parszowie w niecodzienny sposób postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień LEGO.  Z okazji tego święta zamiast tradycyjnych lekcji, uczyli się z wykorzystaniem LEGO i nowoczesnych technologii.
To było huczne święto

2023-01-26

To było huczne święto

Moc wzruszeń, tłumy babć i dziadków i dzieciaki, które pokazały, że talentów i chęci do zabawy im nie brak. To wszystko w Wielkiej Wsi. 
Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą

2022-12-17

Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą

Mówimy o konkursie KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I-III z województwa świętokrzyskiego, a udział w konkursie polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej ten krajobraz, który przykuł uwagę dziecka i najbardziej mu się spodobał oraz na wykonaniu trzech zdjęć na tle różnych krajobrazów województwa świętokrzyskiego. 
Pamięci wąchockich Żydów

2022-10-26

Pamięci wąchockich Żydów

Jedna społeczność, w której nikt nie pytał o narodowość, religię czy poglądy - tak wyglądał Wąchock przed drugą wojną światową. 22 października 1942 zniknęła część wąchockiej społeczności.  - Jesteśmy tu po to, aby uczcić pamięć o naszych wspólnych przodkach, aby nieść ją dalej w przyszłość – mówił Sebastian Staniszewski. 
Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

2022-10-20

Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

Tym razem zapraszamy na wycieczki do Gminy Wąchock. Jesień sprzyja leśnym wędrówkom, a zatem możecie sprawdzić, co też nowego na terenie Rataje. 
Dzień Pamięci żydów Wąchockich

2022-10-20

Dzień Pamięci żydów Wąchockich

Dziś wyjątkowy dzień w Wąchocku. Społeczność Miasta i Gminy przypomni świat, kórego już nie ma.
Opowieści o wąchockim kirkucie

2022-10-03

Opowieści o wąchockim kirkucie

To będzie wieczór pełen pięknyh historii. Zapraszamy razem z Gminą Wąchock.