JUŻ W KIOSKU

Historia Wielkiej Wsi

2022-10-02 09:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Długoletnia i bogata działalność stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś zaowocowała wernisażem, na którym zgromadzeni licznie goście zobaczyć mogli zdjęcia, z których najstarsze pochodziło z 1925 roku. 

Kuratorem wystawy jest wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Wioletta Sobieraj. 

-  W ramach prac zebrano, opisano i zabezpieczono cyfrowo 222 obiekty (zdjęcia i dokumenty archiwalne), które obecnie stanowią archiwum społeczne Wielkiej Wsi. Ta wystawa to ogrom pracy wszystkich członków stowarzyszenia, którzy sumiennie i z nieustającym zapałem realizowali ten projekt. W przyszłości stowarzyszenie planuje wydać album z materiałów, dla których nie znalazło się miejsce na wystawie. Tu wykorzystaliśmy 23 zdjęcia - mówiła Wioletta Sobieraj. 

Przybyłych na wydarzenie gości witał prezes stowarzyszenia Zdzisław Przygoda, który dzielił się historiami długoletniej i bogatej działalności Stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś oraz opowiedział o realizowanym projekcie „Senior z historią i kulturą za pan brat”.

Zasadność projektu i jego efekt końcowy docenił burmistrz Gminy Wąchock Jarosław Samela, dostrzegając trwałość zawartego nim przekazu.

Nie zabrakło cześci artystycznej, fantastyczny program (opracowany przez Weronikę Śmiecikowską i Tadeusza Połcia) zaprezentował kabaret " Dwudziestolatki Plus" działający przy Stowarzyszeniu " Wielka Nasza Wieś", tematem były zwyczaje i obrzędy wsi. Cały program w sposób lekki i miejscami humorystyczny niezwykle przypadł do gustu publiczności, która podziękowała artystom głośnymi brawami.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowali tradycyjny polski stół, na którym gościły drożdżowe ciasta, pachnące racuchy, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. dla wielu było to piękne wspomnienie smaków dzieciństwa.

Wernisażem wystawy „Wielka Wieś – Nasza Historia” sfinalizowano projekt współfinansowany przez Gminę Wąchock.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Najlepsze w województwie

2023-09-28

Najlepsze w województwie

Drużyna koszykarska złożona z uczennic Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku zajęła pierwsze miejsce na Świętokrzyskiej Olimpiadzie Sportu w Kielcach, zorganizowanej przez Świętokrzyską Federację Sportu. 
Cykliczne planszówki

2023-09-21

Cykliczne planszówki

Stowarzyszenie Wielka Nasza Wieś oraz burmistrz Miasta i Gminy Wąchock zapraszają na "Cykliczne spotkania z grami planszowymi". Pierwsze z nich odbędzie się we wtorek 26 września.
Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

2023-09-19

Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

Gmina Wąchock pożegnała swojego zasłużonego mieszkańca Zygmunta Ziemkiewicza. Był żołnierzem Armii Krajowej, Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Wąchock od 2014 roku, orędownikiem przywrócenia Wąchockowi praw miejskich. Zmarł w wieku 102 lat.
Pulpity z wiedzą

2023-08-09

Pulpity z wiedzą

Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka jest w trakcie realizacji projektu promującego historyczno - kulturalne  dziedzictwo gminy. W jego ramach na terenie Wąchocka zostaną ustawione trzy obiekty w kształcie pulpitów, z informacjami na temat lokalnych pamiątek przeszłości.      
Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

2023-08-09

Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

Ważna zmiana w programie imprezy dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze Wąchock Bike Jam 2023. Organizatorzy skracają czas wydarzenia o jeden dzień. Odbędzie się ono tylko w najbliższą sobotę 12 sierpnia.    
Rowerowe akrobacje

2023-08-04

Rowerowe akrobacje

W przyszły weekend Wąchock zaprasza miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach na imprezę "Bike Jam". W ciągu dwóch dni będzie można spróbować swoich sił w tej widowiskowej konkurencji, lub  podziwiać umiejętności rowerzystów. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy, także muzycznej.   
Muzyka dawnych wieków

2023-08-04

Muzyka dawnych wieków

Do gminy Wąchock zawita ogólnopolskie wydarzenie kulturalne. W ramach Mid Europe Early Music Festival w niedzielę 13 sierpnia w opactwie zakonu cystersów melomani mogą przeżyć spotkanie z kompozycjami epoki renesansu i baroku. 
Polskie wojsko w Wąchocku

2023-07-20

Polskie wojsko w Wąchocku

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w całym kraju na kilka dni przed 15 sierpnia odbędą się pikniki pod hasłem "Silna Biało-Czerwona”, przygotowane m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W województwie świętokrzyskim zaledwie 4 miejscowości zostały wytypowane jako miejsca lokalizacji tych imprez, w tym z powiatu starachowickiego tylko Wąchock. Będzie okazja do spotkania z naszymi żołnierzami i poznania ich służby w atmosferze festynu rodzinnego.  
Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

2023-07-13

Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

Termin potwierdzony, a prognoza pogody zapowiada słońce i brak opadów. Już w niedzielę (16 lipca) nad Zalewem Wąchockim od strony ulicy Torowej odbędzie się jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń roku, czyli Holi Święto Kolorów, a także niebiański aeropiknik.
Na obradach i na wesoło

2023-06-27

Na obradach i na wesoło

Do dziś kojarzymy dowcipy o sołtysie Wąchocka. To była inspiracja do zorganizowania w tej miejscowości zawodów z konkurencjami, które dostarczają i uczestnikom i obserwatorom solidnej dawki humoru. Impreza silnie wrosła w lokalny kalendarz; tegoroczny Krajowy Turniej Sołtysów miał już 24- tą edycję. Towarzyszyło mu wydarzenie z jeszcze dłuższymi tradycjami - XXVIII Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego. A wszystko to w miniony weekend.