JUŻ W KIOSKU

Historia Wielkiej Wsi

2022-10-02 09:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Długoletnia i bogata działalność stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś zaowocowała wernisażem, na którym zgromadzeni licznie goście zobaczyć mogli zdjęcia, z których najstarsze pochodziło z 1925 roku. 

Kuratorem wystawy jest wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Wioletta Sobieraj. 

-  W ramach prac zebrano, opisano i zabezpieczono cyfrowo 222 obiekty (zdjęcia i dokumenty archiwalne), które obecnie stanowią archiwum społeczne Wielkiej Wsi. Ta wystawa to ogrom pracy wszystkich członków stowarzyszenia, którzy sumiennie i z nieustającym zapałem realizowali ten projekt. W przyszłości stowarzyszenie planuje wydać album z materiałów, dla których nie znalazło się miejsce na wystawie. Tu wykorzystaliśmy 23 zdjęcia - mówiła Wioletta Sobieraj. 

Przybyłych na wydarzenie gości witał prezes stowarzyszenia Zdzisław Przygoda, który dzielił się historiami długoletniej i bogatej działalności Stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś oraz opowiedział o realizowanym projekcie „Senior z historią i kulturą za pan brat”.

Zasadność projektu i jego efekt końcowy docenił burmistrz Gminy Wąchock Jarosław Samela, dostrzegając trwałość zawartego nim przekazu.

Nie zabrakło cześci artystycznej, fantastyczny program (opracowany przez Weronikę Śmiecikowską i Tadeusza Połcia) zaprezentował kabaret " Dwudziestolatki Plus" działający przy Stowarzyszeniu " Wielka Nasza Wieś", tematem były zwyczaje i obrzędy wsi. Cały program w sposób lekki i miejscami humorystyczny niezwykle przypadł do gustu publiczności, która podziękowała artystom głośnymi brawami.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowali tradycyjny polski stół, na którym gościły drożdżowe ciasta, pachnące racuchy, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. dla wielu było to piękne wspomnienie smaków dzieciństwa.

Wernisażem wystawy „Wielka Wieś – Nasza Historia” sfinalizowano projekt współfinansowany przez Gminę Wąchock.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
To było huczne święto

2023-01-26

To było huczne święto

Moc wzruszeń, tłumy babć i dziadków i dzieciaki, które pokazały, że talentów i chęci do zabawy im nie brak. To wszystko w Wielkiej Wsi. 
Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą

2022-12-17

Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą

Mówimy o konkursie KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I-III z województwa świętokrzyskiego, a udział w konkursie polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej ten krajobraz, który przykuł uwagę dziecka i najbardziej mu się spodobał oraz na wykonaniu trzech zdjęć na tle różnych krajobrazów województwa świętokrzyskiego. 
Pamięci wąchockich Żydów

2022-10-26

Pamięci wąchockich Żydów

Jedna społeczność, w której nikt nie pytał o narodowość, religię czy poglądy - tak wyglądał Wąchock przed drugą wojną światową. 22 października 1942 zniknęła część wąchockiej społeczności.  - Jesteśmy tu po to, aby uczcić pamięć o naszych wspólnych przodkach, aby nieść ją dalej w przyszłość – mówił Sebastian Staniszewski. 
Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

2022-10-20

Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

Tym razem zapraszamy na wycieczki do Gminy Wąchock. Jesień sprzyja leśnym wędrówkom, a zatem możecie sprawdzić, co też nowego na terenie Rataje. 
Dzień Pamięci żydów Wąchockich

2022-10-20

Dzień Pamięci żydów Wąchockich

Dziś wyjątkowy dzień w Wąchocku. Społeczność Miasta i Gminy przypomni świat, kórego już nie ma.
Opowieści o wąchockim kirkucie

2022-10-03

Opowieści o wąchockim kirkucie

To będzie wieczór pełen pięknyh historii. Zapraszamy razem z Gminą Wąchock.
Wyksusowe spotkania dzieci i młodzieży 

2022-09-27

Wyksusowe spotkania dzieci i młodzieży 

Na polanie Wykus w czwartek (29 września br.) odbędą się XX Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży, organizowane przez Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Starachowicach, pod patronatem starosty Piotra Ambroszczyka oraz Opactwa Cysterskiego w Wąchocku.
Wąchock zaprasza na wystawę

2022-09-24

Wąchock zaprasza na wystawę

A konkretnie to Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W jego wnętrzach odbędzie się wernisaż wystawy pn. „Spójrz na mnie”. Start 25 września (niedziela) o godz. 18:00
Muzycznie w Wąchocku

2022-09-03

Muzycznie w Wąchocku

To już jutro - w niedzielę (4 września)  niezwykłe muzyczne wydarzenie zagości w murach opactwa. 
Wąchockie serwituty w drewnie

2022-09-04

Wąchockie serwituty w drewnie

Serwitut to jeden z przywilejów, który do tej pory obowiązuje w Polsce. Wąchocczanie korzystają z niego już od 568 lat.