JUŻ W KIOSKU

Budowa domków nad Lubianką. Czy obawy mieszkańców są zasadne?

2023-12-14 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z wnioskiem do prezydenta miasta Marka Materka w sprawie zorganizowania spotkania konsultacyjnego dotyczącego inwestycji, która ma być realizowana w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego tj. budowy domków kempingowych nad Lubianką, wystąpił radny Sylwester Kwiecień. 

fot. Gazeta Starachowicka

„Uważam, że zorganizowanie spotkania konsultacyjnego w Szkole Podstawowej nr 6 pozwoliłoby mieszkańcom osiedla na zapoznanie się z planami miasta w tym zakresie, natomiast Pan Prezydent lub jego przedstawiciele mogliby wysłuchać stanowiska, opinii społeczności lokalnej, sąsiadów przyszłej inwestycji” – czytamy w piśmie radnego do włodarza miasta. 

W Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczona została odpowiedź prezydenta Starachowic Marka Materka.

„W odpowiedzi na wniosek Pana Radnego z dnia 27.11.2023 roku dot. zorganizowania spotkania konsultacyjnego dotyczącego budowy domków kempingowych nad Lubianką informuję: 

Pomysł inwestycji, przyczyniającej się do rozwoju turystycznego naszego miasta, pojawił się na etapie przygotowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. Wówczas jednym z kluczowych tematów konsultowanych z mieszkańcami był właśnie ten związany z zagospodarowaniem terenu Lubianki.

Pomysł ten jest uwzględniony również w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który także byt konsultowany z mieszkańcami, a w pracach nad jego powstaniem uczestniczyli również miejscy radni. Spotkania konsultacyjne odbywały się m.in. w Szkole Podstawowej nr 6 na osiedlu Lubianka.

Budowa domków nad Lubianką była również tematem listopadowych konsultacji społecznych związanych z pracami nad ostateczną wersją dokumentu Strategii Terytorialnej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy na lata 2023-2030 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Spotkanie konsultacyjne miało charakter otwarty i jego uczestnicy jednoznacznie wskazali, iż rozwijanie potencjału turystycznego Starachowic, to największa szansa na rozwój naszego miasta, a podejmowanie wszelkich działań związanych z tym aspektem przyczyni się do rozwoju nie tylko „miasta nad Kamienną”, ale również całego obszaru miast północy naszego województwa.

To właśnie w ramach MOF-u chcemy finansować miedzy innymi realizację tej inwestycji nad Lubianką. Pozyskanie finansowego wsparcia ze środków zewnętrznych umożliwi realizację tej ważnej inwestycji.

Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja związana z zagospodarowaniem terenu przy Zbiorniku Lubianka. Po zakończeniu przygotowania koncepcji zagospodarowania terenu zostanie publicznie zaprezentowana - czytamy w piśmie.

- To pismo zwrotne od prezydenta miasta Marka Materka na mój wniosek, by władze miasta Starachowice spotkały się z mieszkańcami ulicy Południowej i okolic, których chcą obdarować prezentem w postaci ośrodka wczasowego zaraz za ogrodzeniami ich posesji, trudno nazwać odpowiedzią, gdyż włodarz miasta nie zaproponował żadnego terminu – skomentował w mediach społecznościowych radny Sylwester Kwiecień. 

Przypomnijmy, że w 2019 roku mieszkańcy ulic nad Lubianką napisali petycję, zebrali podpisy i złożyli do prezydenta miasta Marka Materka. Dokument zawierał sprzeciw wobec planów władz miasta dotyczących wydzierżawienia terenów nad Lubianką na 40 lat pod budowę kompleksu domków letniskowych. Prezydent Materek podpisał się pod odpowiedzią przygotowaną przez komisję rozpatrującą petycję, że obawy mieszkańców są nieuzasadnione.

źródło: UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.