JUŻ W KIOSKU

Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

2023-02-02 12:25:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Znaczącym wydarzeniem dla województwa świętokrzyskiego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy związana z obchodami 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do Bodzentyna, by wziąć udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej.

fot. UMiG Bodzentyn 

- Serdecznie witam w Bodzentynie, w sercu Gór Świętokrzyskich. W miejscowości krakowskich biskupów. W miejscu turystycznym o bogatej historii i silnych tradycjach patriotycznych. Witamy w grodzie założonym przez krakowskich biskupów w 1355 roku. W miejscu, gdzie 1410 roku na dworze biskupów krakowskich przebywał Król Polski Władysław Jagiełło. W miejscowości, która w 1413 roku z nadania Króla Władysława Jagiełły uzyskała prawa miejskie – witał prezydenta Burmistrz Dariusz Skiba na sesji. A była ona wyjątkowa, bowiem radni większością głosów podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 na terenie Gminy Bodzentyn – „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego".  Inicjatorami byli dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen – Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, Maria Domańska-Nogajczyk - kustosz-historyk oraz Witold Comber - Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego.

- Z całego serca Państwu dziękuję – wszystkim obecnym gościom dzisiejszej uroczystości, ale przede wszystkim jej organizatorom, władzom miejskim, panu burmistrzowi, pani przewodniczącej, państwu radnym. Dziękuję za to upamiętnienie tutaj, za pracę, którą dyrekcja i nauczyciele szkoły prowadzą z uczniami, mówiąc właśnie o tej historii, w której powstanie styczniowe jest częścią nie tylko dziejów Polski, nie tylko Rzeczypospolitej, ale także tego miasta, które wtedy straciło swoje prawa miejskie po ponad 400 latach. I które ponownie odzyskało je nie tak dawno, bo w 1994 roku.  Miasta, które jest dumne, bo w całej swojej historii absolutnie dłużej miastem było, niż nie było. Jeszcze raz z całego serca Państwu dziękuję. Cześć i chwała bohaterom Powstania Styczniowego - mówił podczas wystąpienia prezydent. 

Prezydentowi podczas wizyty w Bodzentynie towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Minister Wojciech Kolarski. Ponadto w posiedzeniu udział wzięli posłowie, senatorowie, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa, starostowie zarówno świętokrzyskich powiatów, jak i ościennych województw, przedstawiciele samorządów terytorialnych, jednostek samorządu terytorialnego. Licznie przybyli także mieszkańcy gminy Bodzentyn i okolic.

Podczas sesji na sali obecni byli obywatele Ukrainy, którzy z powodu wojny byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę. 

Prezydent RP Andrzej Duda oddając hołd bohaterom Powstania Styczniowego złożył wiązankę pod tablicami, które upamiętniają 150. i 160. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, a na zakończenie obchodów poświęcił czas na bezpośrednie spotkanie i rozmowę z mieszkańcami. 

mr. za UMiG Bodzentyn

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. 
Wiosenne porządki w Wąchocku

2023-03-26

Wiosenne porządki w Wąchocku

Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta. 
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami. 
Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

2023-02-25

Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

Od wtorku, 21 lutego br., nastą piła zmiana regionalizacji ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dotyczy 5 powiatów województwa świętokrzyskiego. 
Przedszkole oddane do użytku

2023-02-14

Przedszkole oddane do użytku

We wtorek, 13 lutego, najmłodsi mieszkańcy gminy Wąchock (i nie tylko) korzystają z oddanego do użytku przedszkola. Prace wykonano zgodnie z zadaniem pn.: „Adaptacja części parteru budynku ZPO w Wąchocku na przedszkole”. Co zostało wykonane?
Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

2023-02-12

Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

"Ludzie z pasją" to cykl spotkań, jakie odbywały się w czasie ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie im. Michała Basy. Na pierwszy rzut poszedł...
Pawłów z rekordem

2023-02-03

Pawłów z rekordem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, które idealnie pokazuje, jak niewiele nam trzeba by okazać serce. Dajemy się porwać świątecznej atmosferze dobra. Pawłów wiedzie w tym prym. W puszkach - rekordowa zbiórka. 
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku.