JUŻ W KIOSKU

Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

2023-02-02 12:25:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Znaczącym wydarzeniem dla województwa świętokrzyskiego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy związana z obchodami 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do Bodzentyna, by wziąć udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej.

fot. UMiG Bodzentyn 

- Serdecznie witam w Bodzentynie, w sercu Gór Świętokrzyskich. W miejscowości krakowskich biskupów. W miejscu turystycznym o bogatej historii i silnych tradycjach patriotycznych. Witamy w grodzie założonym przez krakowskich biskupów w 1355 roku. W miejscu, gdzie 1410 roku na dworze biskupów krakowskich przebywał Król Polski Władysław Jagiełło. W miejscowości, która w 1413 roku z nadania Króla Władysława Jagiełły uzyskała prawa miejskie – witał prezydenta Burmistrz Dariusz Skiba na sesji. A była ona wyjątkowa, bowiem radni większością głosów podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 na terenie Gminy Bodzentyn – „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego".  Inicjatorami byli dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen – Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, Maria Domańska-Nogajczyk - kustosz-historyk oraz Witold Comber - Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego.

- Z całego serca Państwu dziękuję – wszystkim obecnym gościom dzisiejszej uroczystości, ale przede wszystkim jej organizatorom, władzom miejskim, panu burmistrzowi, pani przewodniczącej, państwu radnym. Dziękuję za to upamiętnienie tutaj, za pracę, którą dyrekcja i nauczyciele szkoły prowadzą z uczniami, mówiąc właśnie o tej historii, w której powstanie styczniowe jest częścią nie tylko dziejów Polski, nie tylko Rzeczypospolitej, ale także tego miasta, które wtedy straciło swoje prawa miejskie po ponad 400 latach. I które ponownie odzyskało je nie tak dawno, bo w 1994 roku.  Miasta, które jest dumne, bo w całej swojej historii absolutnie dłużej miastem było, niż nie było. Jeszcze raz z całego serca Państwu dziękuję. Cześć i chwała bohaterom Powstania Styczniowego - mówił podczas wystąpienia prezydent. 

Prezydentowi podczas wizyty w Bodzentynie towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Minister Wojciech Kolarski. Ponadto w posiedzeniu udział wzięli posłowie, senatorowie, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa, starostowie zarówno świętokrzyskich powiatów, jak i ościennych województw, przedstawiciele samorządów terytorialnych, jednostek samorządu terytorialnego. Licznie przybyli także mieszkańcy gminy Bodzentyn i okolic.

Podczas sesji na sali obecni byli obywatele Ukrainy, którzy z powodu wojny byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę. 

Prezydent RP Andrzej Duda oddając hołd bohaterom Powstania Styczniowego złożył wiązankę pod tablicami, które upamiętniają 150. i 160. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, a na zakończenie obchodów poświęcił czas na bezpośrednie spotkanie i rozmowę z mieszkańcami. 

mr. za UMiG Bodzentyn

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Okazja, by zagrać w serialu

2024-02-21

Okazja, by zagrać w serialu

Od 5 do 25 marca br.  w Bodzentynie kręcone będą sceny do drugiego sezonu serialu "Minuta ciszy", w którym główną rolę gra Robert Więckiewicz. Zwykli mieszkańcy także mają szansę wystąpić w tej produkcji. Agencja aktorska Studio ABM zaprasza ich na casting.        
Złote medale z Rumunii

2024-01-24

Złote medale z Rumunii

Trzy zwycięstwa i dwa tytuły wicemistrzowskie - to bilans udziału Zapaśniczego Klubu Sportowego Champions Academy z Bodzentyna na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym - XII Memoriale Mártiona Lőrincza w Rumunii.  
Ponad 35 stopni mrozu!

2024-01-13

Ponad 35 stopni mrozu!

To był jednodniowy, ale jednak spektakularny rekord. W Bodzentynie odnotowano najniższą w tym roku temperaturę.  
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.