JUŻ W KIOSKU

Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. 

Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana. Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami - to dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby

A zatem wcale nieprzypadkowo cała Polska włącza się do tej pięknej żonkilowej akcji. Podobnie było w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży, która po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Żonkile ogłoszonej przez Muzeum POLIN w Warszawie. W tym roku przypada 80 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim, a uroczystości zostały zorganizowane pod hasłem” Łączy nas pamięć”.

Uroczystości w Iłży rozpoczęto przybliżeniem historii ludności żydowskiej i odczytanie fragmentów książki Hanny Krall pt.” Zdążyć przed Panem Bogiem”.  Łukasz Babula - regionalista, znawca kultury i historii żydowskiej, pracownik Muzeum Regionalnego w Iłży - zapoznał młodzież z historią żydów iłżeckich. Nie obyło się również bez wręczenia papierowych żonkili  mieszkańcom miasta. 

Zwieńczeniem wydarzenia była wizyta na miejscowym cmentarzu żydowskim, na którym zostało pochowanych około 3 tysiące osób. Cmentarz żydowski w Iłży– został założony w 1837 roku, podczas II wojny światowej uległ dewastacji – Niemcy wyrwali nagrobki i wykorzystali je do utwardzania dróg. Z inicjatywy Żydów pochodzących z Iłży cmentarz został uporządkowany i ogrodzony kamiennym murem. W działania ochrony cmentarza  zaangażowali się także: organizacja Projekt Restauracji Polskich Cmentarzy Żydowskich (PJCRP), Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz władze miasta. W obrębie cmentarza ustawiono pomnik w formie prostopadłościanu krytego czterospadowym daszkiem, z tablicą z czarnego granitu, na której wyryto napis: "Ten masowy grób został poświęcony wiecznej pamięci wszystkich niewinnych, bezimiennych członków iłżyńskiej i okolicznej społeczności, którzy tragicznie zginęli i zostali pogrzebani bez odpowiedniego obrządku pogrzebowego. Niech ich dusze spoczywają w wiecznym pokoju".

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Wiosenne porządki w Wąchocku

2023-03-26

Wiosenne porządki w Wąchocku

Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta. 
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami. 
Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

2023-02-25

Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

Od wtorku, 21 lutego br., nastą piła zmiana regionalizacji ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dotyczy 5 powiatów województwa świętokrzyskiego.