JUŻ W KIOSKU

Zwolnienia w MAN Bus. Spotkanie Zarządu ze związkowcami

2022-11-22 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W poniedziałek (21 listopada br.) odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Zarządem MAN Bus, podczas którego omawiano sprawę zwolnień 860 pracowników.

fot. Gazeta Starachowicka

Jan Seweryn, przewodniczący zakładowej Solidarności poinformował, że podczas spotkania "prezes Münur Yavuz potwierdził, że decyzja o zwolnieniach jest nieodwracalna". Ponadto poinformowano, że z końcem roku odejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem Agencji Pracy Tymczasowej oraz pracownicy outsourcingowi.

- Oprócz tego, zwolnionych zostanie 250 pracowników zatrudnionych na umowach terminowych oraz 90 osób z umów stałych. Przy zwolnieniach brane będą następujące kryteria: dyspozycyjność, absencja chorobowa i kary dyscyplinarne. Nie będzie zwolnień grupowych. Zwolnienia będą rozciągnięte w czasie - mówi szef związkowej Solidarności w MAN Bus Starachowice.

Przewodniczący "Solidarności" Jan Seweryn po raz kolejny zaapelował o wycofanie się pracodawcy ze zwolnień. Stwierdził, że jeżeli nawet dojdzie do zwolnień, to "pracodawca powinien dać zwalnianym gratyfikacje pieniężne". Zaproponował również uruchomienie programu dobrowolnych odejść i dodatkowe odprawy dla tych, których zakład zwolni i poinformowanie pracowników przewidzianych do zwolnienia, kiedy zakończą oni pracę w MAN.

- Niestety prezes Yavuz odrzucił te propozycje, stwierdzając, że firma da pracownikom tylko to, co im się należy zgodnie z przepisami. Jednocześnie prezes oświadczył, że nie jest planowane przeniesienie zakładu do Ankary a jedynie zmniejszenie ilości produkowanych w Starachowicach autobusów, co wiąże się z redukcją zatrudnienia. Firma ma zaproponować pracownikom inne miejsca pracy w zakładach MAN w Banovcach na Słowacji, w Niepołomicach pod Krakowem oraz w PKC w Starachowicach. Spotkanie zakończyło się bez jakichkolwiek ustaleń - mówi Jan Seweryn. 

Związek Zawodowy Metalowcy działający w MAN Bus na profilu w mediach społecznościowych poinformował, że podczas spotkania prezes firmy zapewniał, iż „(...) Każdy pracownik otrzyma propozycję podjęcia pracy za pośrednictwem specjalnie utworzonej grupy w zakładach MAN Niepołomice – 250 miejsc pracy, MAN Banovce 54 miejsca pracy i PKC 500 miejsc pracy. Trwają również rozmowy z okolicznymi firmami z województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, z zakładami VW i MAN Monachium dotyczące zatrudnienia pracowników”. 

 - Podkreśliliśmy, że nie zgadzamy się z decyzją o zwolnieniach, natomiast prezes zakomunikował, że decyzja, która zapadła jest nieodwołalna. Zaapelowaliśmy, by pracownicy, którzy stracą pracę, otrzymali wsparcie finansowe w tym jakże trudnym dla nich okresie. Oczekujemy również, że zostaną nam przedstawione zasady, na jakich pracownicy mogliby przejść do ww. zakładów - czytamy we wpisie.

Obecnie zakład MAN Bus w Starachowicach zatrudnia 3,5 tys. osób.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.