JUŻ W KIOSKU

ZEC ma odnieść się do rozbieżności w sprawie budowy tzw. spalarni odpadów

2022-02-25 07:30:07

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Mieszkańcy starachowickich ulic sąsiadujących z kotłownią przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach, gdzie planowana jest budowa Instalacji Odzysku Energii tzw. spalarni odpadów, zostali pominięci na etapie procedowania zezwolenia na budowę. Mimo że dla inwestycji istnieje prawomocna decyzja, która zezwala na budowę, mieszkańcy broni nie składają. Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 lutego br.) konferencji prasowej, powróciło do tego tematu. 

od lewej: Edward Płusa, Piotr Capała, Jarosław Łyczkowski / fot. Gazeta Starachowice

Dlaczego wciąż protestują, tłumaczył starachowicki przedsiębiorca Edward Płusa, który mieszka w okolicy planowanej przez Zakład Energetyki Cieplnej inwestycji. 

- Przytaczane przez mnie argumenty nie znajdują oddźwięku we władzach lokalnych miasta, a pisanie i zgłaszane postulaty pozostają bez echa - mówił. - Spalarnia będzie ogromnym zagrożeniem. W Starachowicach nie ma na ten temat z kim rozmawiać, w ZEC nie ma specjalistów od energetyki, a sam prezes spółki z ciepłownictwem ma niewiele wspólnego - tłumaczył. 

Za pośrednictwem pełnomocnika, na wniosek grupy mieszkańców złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska odwołanie od prawomocnej decyzji środowiskowej warunkującej powstanie spalarni. W dokumentach, które dla ZEC przygotowała zewnętrzna firma, zawarto informację, że „najbliższa zabudowa mieszkalna zlokalizowana jest w odległości około 204 metrów, w kierunku zachodnim od granicy działki, na której planowane jest przedsięwzięcie”. Tymczasem w toku odrębnego postępowania ustalono, że w rzeczywistości tereny chronione akustycznie znajdują się w znacznie bliższej odległości od granicy terenu, na którym planowana jest inwestycja. Najkrótsza odległość wynosi około 72 metry”, przez co hałas i wibracje mogą powodować uciążliwości dla mieszkańców.

- Mamy odpowiedź na nasze odwołanie. Zakład Energetyki Cieplnej jako inwestor został wezwany do wyjaśnienia podnoszonych przez mieszkańców wątpliwości - powiedział pełnomocnik mieszkańców domów zlokalizowanych obok inwestycji, adwokat Piotr Capała.  - Rok temu spotkaliśmy się na pierwszej konferencji dotyczącej inicjatywy wznowienia tego postępowania. Treść tego wezwania wskazuje na to, że to wszystko, o czym mówiliśmy w lutym i marcu 2021 roku, znalazło potwierdzenie w czynnościach wykonywanych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Istniały duże wątpliwości odnośnie samej treści raportu środowiskowego. 

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał Zakład Energetyki Cieplnej do pisemnego uzupełnienia raportu. 

- To wezwanie, o którym mówiłem, pokazuje kierunek i to, że lada moment to może się zmienić. Dziwić musi w tym momencie nacisk ze strony ZEC na to, żeby spieszyć się z realizacją tej inwestycji. Po raz kolejny apeluję o to, żeby zarząd spółki ZEC wstrzymał się z pochopnymi decyzjami, póki jest taka możliwość  i poczekał na rozstrzygnięcia, które mogą obejmować zmianę decyzji środowiskowej - dodał Piotr Capała.

Przypomniał, że latem 2021 roku, podczas sesji pytań i odpowiedzi z prezydentem Starachowic, pytano Marka Materka, czy miasto i ZEC mają rozwiązania alternatywne, i jaki jest plan B na wypadek, gdyby GDOŚ uchylił decyzję środowiskową lub uległaby ona zmianie. Odpowiedź brzmiała: "nie przygotowuję takiego wariantu, ponieważ np. spalarnia w Krakowie została wybudowana na nieprawomocnej decyzji środowiskowej i przynosi zyski dla Gminy, Miasta Kraków. (...) Nie zakładamy negatywnych scenariuszy. Gdy one się pojawiają, to wtedy myślimy, co robić dalej".

- My mieszkańcy wzdłuż rzeki Kamiennej nie mamy żadnego interesu w tym, by ta spalarnia powstała. Wytwarzane tam ciepło nie będzie nam służyło, a może negatywnie na nas oddziaływać. W szczególności na tych, którzy mieszkają wzdłuż rzeki Kamiennej od Michałowa po ulice: Działki, Wierzbowa - powiedział Edward Płusa. 

- Jako mieszkańcy domagamy się rzeczywistej analizy tego przedsięwzięcia, jak również analizy finansowej, która pokaże perspektywę, jakie będą z tego tytułu obciążenia dla mieszkańców - dodał Jarosław Łyczkowski.  

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/bocvPG7REE/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruinę.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.