JUŻ W KIOSKU

ZEC ma odnieść się do rozbieżności w sprawie budowy tzw. spalarni odpadów

2022-02-25 07:30:07

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Mieszkańcy starachowickich ulic sąsiadujących z kotłownią przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach, gdzie planowana jest budowa Instalacji Odzysku Energii tzw. spalarni odpadów, zostali pominięci na etapie procedowania zezwolenia na budowę. Mimo że dla inwestycji istnieje prawomocna decyzja, która zezwala na budowę, mieszkańcy broni nie składają. Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 lutego br.) konferencji prasowej, powróciło do tego tematu. 

od lewej: Edward Płusa, Piotr Capała, Jarosław Łyczkowski / fot. Gazeta Starachowice

Dlaczego wciąż protestują, tłumaczył starachowicki przedsiębiorca Edward Płusa, który mieszka w okolicy planowanej przez Zakład Energetyki Cieplnej inwestycji. 

- Przytaczane przez mnie argumenty nie znajdują oddźwięku we władzach lokalnych miasta, a pisanie i zgłaszane postulaty pozostają bez echa - mówił. - Spalarnia będzie ogromnym zagrożeniem. W Starachowicach nie ma na ten temat z kim rozmawiać, w ZEC nie ma specjalistów od energetyki, a sam prezes spółki z ciepłownictwem ma niewiele wspólnego - tłumaczył. 

Za pośrednictwem pełnomocnika, na wniosek grupy mieszkańców złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska odwołanie od prawomocnej decyzji środowiskowej warunkującej powstanie spalarni. W dokumentach, które dla ZEC przygotowała zewnętrzna firma, zawarto informację, że „najbliższa zabudowa mieszkalna zlokalizowana jest w odległości około 204 metrów, w kierunku zachodnim od granicy działki, na której planowane jest przedsięwzięcie”. Tymczasem w toku odrębnego postępowania ustalono, że w rzeczywistości tereny chronione akustycznie znajdują się w znacznie bliższej odległości od granicy terenu, na którym planowana jest inwestycja. Najkrótsza odległość wynosi około 72 metry”, przez co hałas i wibracje mogą powodować uciążliwości dla mieszkańców.

- Mamy odpowiedź na nasze odwołanie. Zakład Energetyki Cieplnej jako inwestor został wezwany do wyjaśnienia podnoszonych przez mieszkańców wątpliwości - powiedział pełnomocnik mieszkańców domów zlokalizowanych obok inwestycji, adwokat Piotr Capała.  - Rok temu spotkaliśmy się na pierwszej konferencji dotyczącej inicjatywy wznowienia tego postępowania. Treść tego wezwania wskazuje na to, że to wszystko, o czym mówiliśmy w lutym i marcu 2021 roku, znalazło potwierdzenie w czynnościach wykonywanych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Istniały duże wątpliwości odnośnie samej treści raportu środowiskowego. 

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał Zakład Energetyki Cieplnej do pisemnego uzupełnienia raportu. 

- To wezwanie, o którym mówiłem, pokazuje kierunek i to, że lada moment to może się zmienić. Dziwić musi w tym momencie nacisk ze strony ZEC na to, żeby spieszyć się z realizacją tej inwestycji. Po raz kolejny apeluję o to, żeby zarząd spółki ZEC wstrzymał się z pochopnymi decyzjami, póki jest taka możliwość  i poczekał na rozstrzygnięcia, które mogą obejmować zmianę decyzji środowiskowej - dodał Piotr Capała.

Przypomniał, że latem 2021 roku, podczas sesji pytań i odpowiedzi z prezydentem Starachowic, pytano Marka Materka, czy miasto i ZEC mają rozwiązania alternatywne, i jaki jest plan B na wypadek, gdyby GDOŚ uchylił decyzję środowiskową lub uległaby ona zmianie. Odpowiedź brzmiała: "nie przygotowuję takiego wariantu, ponieważ np. spalarnia w Krakowie została wybudowana na nieprawomocnej decyzji środowiskowej i przynosi zyski dla Gminy, Miasta Kraków. (...) Nie zakładamy negatywnych scenariuszy. Gdy one się pojawiają, to wtedy myślimy, co robić dalej".

- My mieszkańcy wzdłuż rzeki Kamiennej nie mamy żadnego interesu w tym, by ta spalarnia powstała. Wytwarzane tam ciepło nie będzie nam służyło, a może negatywnie na nas oddziaływać. W szczególności na tych, którzy mieszkają wzdłuż rzeki Kamiennej od Michałowa po ulice: Działki, Wierzbowa - powiedział Edward Płusa. 

- Jako mieszkańcy domagamy się rzeczywistej analizy tego przedsięwzięcia, jak również analizy finansowej, która pokaże perspektywę, jakie będą z tego tytułu obciążenia dla mieszkańców - dodał Jarosław Łyczkowski.  

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/bocvPG7REE/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

2024-02-21

Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

Zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec podczas środowej (21 lutego br.) konferencji prasowej, która obyła się na placu przed Klasztorem Cystersów, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach samorządowych 2024. Jako kandydatka KWW Marka Materka będzie ubiegać się o fotel burmistrza Wąchocka.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

2024-02-22

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Lubianka”. 
Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

2024-02-20

Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

Komitet Wyborczy Wyborców TST – Twój Samorząd Teraz podczas spotkania wyborczego, które odbyło się we wtorek (20 lutego br.) w starachowickim Hotelu Senator, przedstawił swojego kandydata na fotel prezydenta miasta Starachowice oraz osoby, które podczas wyborów samorządowych 2024 będą ubiegać się o mandaty radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego we wszystkich okręgach wyborczych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-20

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Starachowic Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie znalazły się dwa wydarzenia: 29 lutego br. prelekcja przedstawiciela IPN i 1 marca br. Msza Święta i program artystyczny w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie odwiedziny miejsca pamięci na placu kościelnym.     
Modlitwa za bohaterów

2024-02-20

Modlitwa za bohaterów

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego”, zaprasza do  udziału w IV Drodze Krzyżowej w intencji bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, mordowanych i prześladowanych po zakończeniu II wojny światowej. 
Pałacyk

2024-02-21

Pałacyk "odNowa". Otwarcie już pod koniec marca

Zbliża się koniec prac przy rewitalizacji starachowickiego Pałacyku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie miało Centrum Kreatywności, którego rolą będzie nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec marca. Wtedy gmina uroczyście przekaże obiekt do użytku mieszkańców. 
Patriotyczny wzór dla policjantów

2024-02-19

Patriotyczny wzór dla policjantów

Z inicjatywy Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach uczczono przypadającą dziś 80. rocznicę śmierci por. Zygmunta Procha, policjanta i bojownika Armii Krajowej, szefa komórki kontrwywiadu wojskowego iłżeckiego Obwodu ZWZ - AK, który zginął w Starachowicach wytropiony przez niemieckich okupantów. Uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się przy jego pomniku zlokalizowanym przy wejściu do starachowickiej komendy policji.
ZUS ostrzega przed oszustami

2024-02-19

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS w mediach społecznościowych, a dokładnie na platformie Facebook, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.
Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

2024-02-19

Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

To ostatni moment na skorzystanie z bezpłatnych badań dla osób powyżej 40 roku życia. Tylko do 30 czerwca 2024 r. będzie wykonywana darmowa diagnostyka w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań przeprowadzonych w ramach programu.
Pod nowym adresem

2024-02-15

Pod nowym adresem

Polski Związek Niewidomych Koło w Starachowicach zmienia siedzibę. Z dotychczasowego lokum przy ulicy Radomskiej przeprowadza się do budynku Centrum Przedsiębiorczości, czyli dawnego Starachowickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, przy ulicy Zgodnej. Zacznie tam funkcjonować od 1 marca br.