JUŻ W KIOSKU

ZEC ma odnieść się do rozbieżności w sprawie budowy tzw. spalarni odpadów

2022-02-25 07:30:07

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Mieszkańcy starachowickich ulic sąsiadujących z kotłownią przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach, gdzie planowana jest budowa Instalacji Odzysku Energii tzw. spalarni odpadów, zostali pominięci na etapie procedowania zezwolenia na budowę. Mimo że dla inwestycji istnieje prawomocna decyzja, która zezwala na budowę, mieszkańcy broni nie składają. Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 lutego br.) konferencji prasowej, powróciło do tego tematu. 

od lewej: Edward Płusa, Piotr Capała, Jarosław Łyczkowski / fot. Gazeta Starachowice

Dlaczego wciąż protestują, tłumaczył starachowicki przedsiębiorca Edward Płusa, który mieszka w okolicy planowanej przez Zakład Energetyki Cieplnej inwestycji. 

- Przytaczane przez mnie argumenty nie znajdują oddźwięku we władzach lokalnych miasta, a pisanie i zgłaszane postulaty pozostają bez echa - mówił. - Spalarnia będzie ogromnym zagrożeniem. W Starachowicach nie ma na ten temat z kim rozmawiać, w ZEC nie ma specjalistów od energetyki, a sam prezes spółki z ciepłownictwem ma niewiele wspólnego - tłumaczył. 

Za pośrednictwem pełnomocnika, na wniosek grupy mieszkańców złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska odwołanie od prawomocnej decyzji środowiskowej warunkującej powstanie spalarni. W dokumentach, które dla ZEC przygotowała zewnętrzna firma, zawarto informację, że „najbliższa zabudowa mieszkalna zlokalizowana jest w odległości około 204 metrów, w kierunku zachodnim od granicy działki, na której planowane jest przedsięwzięcie”. Tymczasem w toku odrębnego postępowania ustalono, że w rzeczywistości tereny chronione akustycznie znajdują się w znacznie bliższej odległości od granicy terenu, na którym planowana jest inwestycja. Najkrótsza odległość wynosi około 72 metry”, przez co hałas i wibracje mogą powodować uciążliwości dla mieszkańców.

- Mamy odpowiedź na nasze odwołanie. Zakład Energetyki Cieplnej jako inwestor został wezwany do wyjaśnienia podnoszonych przez mieszkańców wątpliwości - powiedział pełnomocnik mieszkańców domów zlokalizowanych obok inwestycji, adwokat Piotr Capała.  - Rok temu spotkaliśmy się na pierwszej konferencji dotyczącej inicjatywy wznowienia tego postępowania. Treść tego wezwania wskazuje na to, że to wszystko, o czym mówiliśmy w lutym i marcu 2021 roku, znalazło potwierdzenie w czynnościach wykonywanych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Istniały duże wątpliwości odnośnie samej treści raportu środowiskowego. 

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał Zakład Energetyki Cieplnej do pisemnego uzupełnienia raportu. 

- To wezwanie, o którym mówiłem, pokazuje kierunek i to, że lada moment to może się zmienić. Dziwić musi w tym momencie nacisk ze strony ZEC na to, żeby spieszyć się z realizacją tej inwestycji. Po raz kolejny apeluję o to, żeby zarząd spółki ZEC wstrzymał się z pochopnymi decyzjami, póki jest taka możliwość  i poczekał na rozstrzygnięcia, które mogą obejmować zmianę decyzji środowiskowej - dodał Piotr Capała.

Przypomniał, że latem 2021 roku, podczas sesji pytań i odpowiedzi z prezydentem Starachowic, pytano Marka Materka, czy miasto i ZEC mają rozwiązania alternatywne, i jaki jest plan B na wypadek, gdyby GDOŚ uchylił decyzję środowiskową lub uległaby ona zmianie. Odpowiedź brzmiała: "nie przygotowuję takiego wariantu, ponieważ np. spalarnia w Krakowie została wybudowana na nieprawomocnej decyzji środowiskowej i przynosi zyski dla Gminy, Miasta Kraków. (...) Nie zakładamy negatywnych scenariuszy. Gdy one się pojawiają, to wtedy myślimy, co robić dalej".

- My mieszkańcy wzdłuż rzeki Kamiennej nie mamy żadnego interesu w tym, by ta spalarnia powstała. Wytwarzane tam ciepło nie będzie nam służyło, a może negatywnie na nas oddziaływać. W szczególności na tych, którzy mieszkają wzdłuż rzeki Kamiennej od Michałowa po ulice: Działki, Wierzbowa - powiedział Edward Płusa. 

- Jako mieszkańcy domagamy się rzeczywistej analizy tego przedsięwzięcia, jak również analizy finansowej, która pokaże perspektywę, jakie będą z tego tytułu obciążenia dla mieszkańców - dodał Jarosław Łyczkowski.  

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/bocvPG7REE/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-24

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.