JUŻ W KIOSKU

Zapomniany pasaż czeka na remont

2022-10-20 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zniszczone schody, nierówności - tak wygląda starachowicki pasaż biegnący za pawilonami handlowymi od alei Armii Krajowej do ulicy Kilińskiego. Trzech miejskich radnych: Krzysztof Różycki, Bronisław Paluch oraz Marek Kamiński w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta Marka Materka apeluje o remont tego traktu. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Bardzo charakterystyczny dla Starachowic ciąg pieszy rozpoczynający się od góry w bezpośrednim sąsiedztwie PZU, przecinający ulice Czerwonego Krzyża i Waryńskiego, w skład którego łącznie wchodzą schody w trzech miejscach, dochodzący do ulicy Kilińskiego stanowi niewątpliwie bardzo ważny trakt komunikacji pieszej. Ciąg ten obsługuje znaczną część placówek handlowych i usługowych. Największe w mieście ich skupienie na stosunkowo małej powierzchni i w bezpośrednim - wręcz sąsiedztwie. Pierwszy etap „krótki” został zrealizowany w latach 2017-2018. Pozostała część tego ciągu, która stanowi 2/3 całości jest obecnie w fatalnym stanie technicznym i estetycznym oraz ewidentnie jest zagrożeniem dla zdrowia korzystających z tego ciągu - czytamy w piśmie.

- Pragniemy podkreślić, że ciąg położony jest w centrum Starachowic. Takie założenia przyświecały w latach 60 i 70-tych ubiegłego wieku władzom naszego miasta i dlatego taką właśnie koncepcję zastosowano w procesach planistycznych i projektowych. Gdyby ten ciąg był bogatszy o drogę dla komunikacji samochodowej, to oczywiście w sprawie jego przebudowy mielibyśmy do czynienia z wielką presją mieszkańców. Natomiast piesi narzekają, przeklinają i poruszają się po innych drogach pieszych dalej położonych. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy. Otóż pozostawienie 2/3 ciągu w takim stanie jako opisano wyżej, nie wystawia dobrego świadectwa włodarzom miasta. Zwracamy się do władz miasta nie dlatego, że przedmiotowy ciąg zlokalizowany jest w zasadzie pośrodku budownictwa mieszkaniowego spółdzielczego, a my jesteśmy w dużym stopniu także przedstawicielami spółdzielczej społeczności. Uważamy, że pozostawienie tego ważnego traktu pieszego w obecnym stanie jest niedopuszczalne. Problem, który podnosimy, istnieje od kilku lat i był przedmiotem korespondencji (...). Panie Prezydencie, prosimy Pana o podjęcie decyzji realizacyjnej dotyczącej sprawy - napisali w piśmie radni Krzysztof Różycki, Bronisław Paluch i Marek Kamiński. 

Odpowiedzi na wrześniową interpelację radnych udzieliła zastępczyni prezydenta Starachowic ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec.

- (...) informuję, że zlecone zostaną działania w ustaleniu szacunkowej wartości dla ww. inwestycji. Po ich ustaleniu podejmowane będą działania w celu ujęcia ww. zadania w budżecie Gminy - napisała pani wiceprezydent. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.