JUŻ W KIOSKU

Zabytek przemysłu na dnie

2023-08-01 15:21:57

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowicki zalew "Piachy" stał się w tym tygodniu miejscem historycznej eksploracji. Przedstawiciele Politechniki Śląskiej wraz z lokalnym klubem płetwonurków szukali zatopionego wagonika kolejki, która w latach powojennych XX wieku transportowała piach ze Starachowic do kopalni w Rudkach w dzisiejszej gminie Nowa Słupia. Akcja zakończyła się pomyślnie: obiekt został zlokalizowany i być może jeszcze w tym miesiącu uda się go wyłowić. A co potem?   

fot. Muzeum PiT w Starachowicach  

Poszukiwania reliktu górniczej przeszłości naszego miasta zainicjowała Fundacja Dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przedstawiciel Fundacji Oskar Gruszczyński był niegdyś członkiem Klubu Płetwonurków "Kalmar" ze Starachowic i jak mówi zapamiętał opowieść jego prezesa Marka Basiaka o zatopionym w "Piachach" wagoniku. Dodatkowo w czasie ćwiczeń treningowych nurkowie napotykali na obiekt, który mógł pasować do tych relacji.    

- Postanowiłem pociągnąć temat uznając, że możemy znaleźć bardzo ciekawy artefakt, który mógłby się znaleźć na przykład w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach - dodaje. 

Fundacja nawiązała współpracę z muzealną placówką, zyskała wsparcie ze strony "Kalmara" oraz gospodarza obiektu - Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach. W efekcie w poniedziałek 31 lipca nad zalewem "Piachy" pojawiła się ekipa poszukiwawcza.                 

- Będziemy starali się namierzyć miejsce, gdzie najprawdopodobniej znajduje się wagonik stanowiący element kolejki wąskotorowej o rozstawie 750 mm. Transportowano nią piasek posadzkowy bezpośrednio z wyrobiska "Piachy" do kopalni "Staszic" w Rudkach. Poszukiwany wagonik to obiekt powojenny: kolejka pracowała do momentu likwidacji kopalni w Rudkach w 1971 roku. Następnie, decyzją ówczesnych władz wojewódzkich, została przekazana dawnemu przedsiębiorstwu Remot w Starachowicach, położonemu w pobliżu dzisiejszego zalewu "Piachy" -  opowiadał Oskar Gruszczyński przed rozpoczęciem przeczesywania zbiornika, który jest niczym innym jak zalaną wodą dawną kopalnią "Piachy". 

 Jak to się stało, że wagonik znalazł się na jej dnie? To celowe działanie, czy wypadek? Oskar Gruszczyński mówi, że to intrygująca zagadka. 

- Tabor kolejki był bardzo liczny, obejmował ponad 120 wagoników.  I nagle jeden znalazł się w wodzie. Możemy tylko przypuszczać, jak to się stało. To takie lokalne "archiwum X"- żartuje mężczyzna.         

Prace zaczęły się od wypłynięcia ekip na wodę w miejsce wskazane przez klub "Kalmar", by prześwietlić go sonarem głębinowym. W poszukiwania zaangażowani byli również sami płetwonurkowe, którzy schodzili pod wodę  w celu dodatkowej weryfikacji znaleziska. Obiekt ostatecznie odnaleziono, jednak nie tam, gdzie zapamiętali "kalmarowcy", tylko w innej części zbiornika. Ta okoliczność  jak mówi Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, może wskazywać na istnienie w zalewie jeszcze innych zatopionych przedmiotów.

- Aby to potwierdzić zeskanowano całą powierzchnię zbiornika. Dzięki temu będzie można uzyskać rodzaj podwodnej mapy i wyznaczyć miejsca, miejmy nadzieję, kolejnych podwodnych obiektów.  Jest to więc sprawa bardzo rozwojowa - zauważa dyrektor.

- Póki co na razie zlokalizowano jeden obiekt, który z dużą dozą prawdopodobieństwa jest kopalnianym wagonikiem. Teraz będzie akcja wydobycia go z dna. Mamy wstępne zapewnienia, że jeszcze w sierpniu możemy w tym zakresie liczyć na pomoc starachowickiej straży pożarnej - informuje dyrektor Kołodziejski.

Gdzie trafi wydobyty wagonik, to kwestia jeszcze do ustalenia. 

- Nie ukrywam, że chciałbym, by tego typu obiekt znalazł się na terenie naszego muzeum. Myślę jednak, że najważniejsze jest to, by on był swobodnie dostępny dla mieszkańców - podkreśla Paweł Kołodziejski.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.