Ocena:
5/5 | 1 głosów
Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.
fot. Gazeta Starachowicka
W pobliżu przystanku autobusowego przy ulicy Radomskiej demonstranci mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak: "W kościele się modli, nie politykuje", czy "Prywatna wizyta? To po co ta świta?". Choć manifestacja miała spokojny przebieg, zareagowali na nią policjanci, którzy wylegitymowali oraz spisali uczestników.
- Zostaliśmy wylegitymowani w związku z "uzasadnionym podejrzeniem zakłócenia obrządku religijnego" - mówi pełnomocnik protestujących osób, mecenas Piotr Capała. - Trzeba przyznać, że organizatorzy przygotowali swoistą przeplatankę wystąpień politycznych, później modlitwy, śpiewania pieśni religijnej. To była próba wciągnięcia potencjalnie protestujących. Państwo zdawali sobie sprawę z tego. Mając na uwadze zeszłoroczne doświadczenia (w 2022 r. policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie protestujących. Ten umorzył postępowanie - przyp. red.), manifestujący nie chcieli być ciągani po sądach. - dodaje adwokat.- (...) Rozmawiałem z policjantami, prosząc o interpretację, tak aby nie dochodziło do sytuacji konfliktowych, kiedy według nich kończy się uroczystość religijna. Odpowiedzieli, że ksiądz jest gospodarzem i jeśli udziela głosu politykowi, jest to dalej uroczystość religijna i ona kończy się w momencie, kiedy wszyscy się rozejdą. Stąd dziś takie podejście do tej manifestacji, aby nie eskalować tego konfliktu, i w których policja będzie chciała stawiać zarzuty.
Jak protestujący uzasadniają swoje pojawienie się w poniedziałkowy wieczór przy ulicy Radomskiej?
- Mam dość tego cyrku, tej republiki bananowej gdzie jeden człowiek zrobił sobie udzielne księstwo - powiedziała Maria Derra. - Przyjeżdża z wielką świtą do kościoła. Mamy podobno świeckie państwo, mam tego po prostu dość.
- Nie zgadzam się na to, żeby pod pretekstem prywatnej mszy, za nasze pieniądze, z naszych podarków robiony był wiec polityczny - dodała Kinga Sawicka.
- Widzimy, ile policji przyjechało do Starachowic. My za to płacimy. Tej policji jest tak dużo. Chciałabym wiedzieć, ile dzisiejszy dzień nas Polaków kosztował - powiedziała Iwona Lucińska.
Zapytaliśmy oficera prasowego KPP w Starachowicach: ilu policjantów zostało zaangażowanych w zabezpieczenie wizyty prezesa PiS w Starachowicach; ile osób zostało wylegitymowanych przez obecnych na miejscu policjantów; kto zlecił przeszukiwanie toreb / plecaków osób wchodzących do kościoła; czy policja odnotowała jakieś incydenty, w związku z wizytą ora o to, jak policja ocenia przebieg demonstracji, która odbyła się przy ulicy Radomskiej?
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w poniedziałkowym wydarzeniu brali udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w ilości adekwatnej do wydarzenia - mówi mł. asp. Paweł Kusiak. - Policjanci w dniu 16 stycznia w Starachowicach przy ul. Radomskiej wylegitymowali kilkanaście osób na podstawie art. 15 ust 1 pkt 1 Ustawy o Policji, zgodnie z którym, Policja w celu zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń wykonując czynności operacyjno–rozpoznawczych, dochodzeniowo–śledczych i administracyjno-porządkowych ma prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.
Jak dodaje, nie odnotowano żadnych incydentów.
W odpowiedzi na pytanie o przeszukiwanie plecaków rzecznik informuje, że "kontroli bagażów osób wchodzących do kościoła nie dokonywali policjanci".

2023-05-26
Blok przy Kościelnej rośnie w oczach
Trwa budowa 4-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego ze 103 mieszkaniami przy ulicy Kościelnej w Starachowicach. Ponad 19-milionowa inwestycja przy blisko 80-procentowym wsparciu z Banku Gospodarstwa Krajowego to istotna pomoc dla Gminy i wsparcie w procesie relokacji mieszkańców z różnych budynków komunalnych z terenu miasta.
2023-05-26
Umowa na modernizację stadionu miejskiego podpisana
Starachowicki Stadion Miejski zyska nowe oblicze. Przeprowadzona zostanie bowiem jego kompleksowa przebudowa. Jest możliwa dzięki funduszom pozyskanym z Polskiego Ładu w wysokości 20 mln zł. Gmina dokłada do prac prawie 9 mln zł.
2023-05-25
Miasto sprzedało działki między zbiornikiem Piachy a ulicą Ostrowiecką
Gmina Starachowice sprzedała dwie działki zlokalizowane w pobliżu kąpieliska Piachy. Sprzedaż doszła do skutku podczas ogłoszonego po czwartym przetargu i obniżce wyceny, w stosunku do ceny ustalonej za pierwszym razem. Do gminnej kasy łącznie wpłynie ponad 430 tysięcy złotych.
2023-05-25
Na mapie Starachowic pojawi się kolejne miejsce do rekreacji
Inwestycje w tereny zielone na terenie miasta mają zwiększyć potencjał turystyczny Starachowic. Do Lubianki czy Parku Miejskiego dołączy również obszar nad rzeką Kamienną w Dolnych Starachowicach,
2023-05-23
Konkrety Prawa i Sprawiedliwości
Prawo i Sprawiedliwość jest jedynym środowiskiem politycznym, które ma odpowiedzialną ofertę programową dla Polaków – mówi poseł Krzysztof Lipiec.
2023-05-23
Budowa wiaduktu a budynek przy Hutniczej
Wykonawca budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wybrany, umowa została podpisana, a w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że nasyp wiaduktu będzie przebiegał w odległości jednego metra od kamienicy przy ulicy Hutniczej 8.
2023-05-23
Co z remontem miejskiego targu?
To pytanie powraca co jakiś czas, zarówno wśród sprzedawców, jak i kupujących.
2023-05-22
Profilaktyka i pomaganie, czyli piknik "Moda na bezpieczne wakacje"
Już 3 czerwca br. na parkingu przy biurowcu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach odbędzie się piknik charytatywny pn. "Moda na bezpieczne wakacje". Organizatorem jest Stowarzyszenie "Dolina Kamiennej".
2023-05-20
Pomóżmy małej Natalce
Natalia cierpi na autyzm i chociaż choroba ta nie odbiera życia, to wstrzymuje rozwój.
2023-05-19