JUŻ W KIOSKU

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób. 

fot. Gazeta Starachowicka

W pobliżu przystanku autobusowego przy ulicy Radomskiej demonstranci mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak: "W kościele się modli, nie politykuje",  czy "Prywatna wizyta? To po co ta świta?". Choć manifestacja miała spokojny przebieg, zareagowali na nią policjanci, którzy wylegitymowali oraz spisali uczestników. 

- Zostaliśmy wylegitymowani w związku z "uzasadnionym podejrzeniem zakłócenia obrządku religijnego" - mówi pełnomocnik protestujących osób, mecenas Piotr Capała. - Trzeba przyznać, że organizatorzy przygotowali swoistą przeplatankę wystąpień politycznych, później modlitwy, śpiewania pieśni religijnej. To była próba wciągnięcia potencjalnie protestujących. Państwo zdawali sobie sprawę z tego. Mając na uwadze zeszłoroczne doświadczenia (w 2022 r. policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie protestujących. Ten umorzył postępowanie - przyp. red.), manifestujący nie chcieli być ciągani po sądach. - dodaje adwokat.- (...) Rozmawiałem z policjantami, prosząc o interpretację, tak aby nie dochodziło do sytuacji konfliktowych, kiedy według nich kończy się uroczystość religijna. Odpowiedzieli, że ksiądz jest gospodarzem i jeśli udziela głosu politykowi, jest to dalej uroczystość religijna i ona kończy się w momencie, kiedy wszyscy się rozejdą. Stąd dziś takie podejście do tej manifestacji, aby nie eskalować tego konfliktu, i w których policja będzie chciała stawiać zarzuty. 

Jak protestujący uzasadniają swoje pojawienie się w poniedziałkowy wieczór przy ulicy Radomskiej? 

- Mam dość tego cyrku, tej republiki bananowej gdzie jeden człowiek zrobił sobie udzielne księstwo - powiedziała Maria Derra. -  Przyjeżdża z wielką świtą do kościoła. Mamy podobno świeckie państwo, mam tego po prostu dość.

- Nie zgadzam się na to, żeby pod pretekstem prywatnej mszy, za nasze pieniądze, z naszych podarków robiony był wiec polityczny - dodała Kinga Sawicka.

- Widzimy, ile policji przyjechało do Starachowic. My za to płacimy. Tej policji jest tak dużo. Chciałabym wiedzieć, ile dzisiejszy dzień nas Polaków kosztował - powiedziała Iwona Lucińska.

 Zapytaliśmy oficera prasowego KPP w Starachowicach: ilu policjantów zostało zaangażowanych w zabezpieczenie wizyty prezesa PiS w Starachowicach; ile osób zostało wylegitymowanych przez obecnych na miejscu policjantów; kto zlecił przeszukiwanie toreb / plecaków osób wchodzących do kościoła; czy policja odnotowała jakieś incydenty, w związku z wizytą ora o to, jak policja ocenia przebieg demonstracji, która odbyła się przy ulicy Radomskiej?

- W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w poniedziałkowym wydarzeniu brali udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach  w ilości adekwatnej do wydarzenia - mówi mł. asp. Paweł Kusiak. - Policjanci w dniu 16 stycznia w Starachowicach przy ul. Radomskiej wylegitymowali kilkanaście osób na podstawie art. 15 ust 1 pkt 1 Ustawy o Policji, zgodnie z którym, Policja w celu zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń wykonując czynności operacyjno–rozpoznawczych, dochodzeniowo–śledczych i administracyjno-porządkowych ma prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.

Jak dodaje, nie odnotowano żadnych incydentów.

W odpowiedzi na pytanie o przeszukiwanie plecaków rzecznik informuje, że "kontroli bagażów osób wchodzących do kościoła nie dokonywali policjanci".

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Pomagać po cichu, czy mówić o tym głośno?

2023-01-19

Pomagać po cichu, czy mówić o tym głośno?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy zdaje się być najbardziej pozytywnym ruchem łączącym ludzi niezależnie od poglądów politycznych czy religijnych. Otworzyliśmy serca i drzwi do domów, a ukraińska społeczność znalazła w naszym mieście schronienie i spokój. Wystarczyła jednak jedna gala, jedna nagroda i nagle okazało się, że pomoc można podzielić na ważną i ważniejszą.