JUŻ W KIOSKU

Wrażliwość i aktywność

2023-10-15 16:37:42

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Patrzy na świat w taki sposób, że dostrzega detale niezauważalne dla zwykłego obserwatora. I czuje potrzebę uzewnętrznienia swoich obserwacji, a nieraz także stanu emocjonalnego. Dlatego chwyta za pędzel lub aparat, albo przelewa myśli na papier i tak powstaje tomik poezji. Albo kwestuje na rzecz ochrony zabytków jako działaczka Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Poznajmy bliżej wrażliwą i aktywną mieszkankę naszego miasta Annę Serwicką. 

fot. Gazeta Starachowicka 

Nasze spotkanie zaczęłam od pytania o początki jej przygody z malarstwem, bo pani Anna miała niedawno wystawę swoich  obrazów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach. Moja rozmówczyni chwilę się namyśla.  

- Nosiłam się z takim zamiarem i przygotowywałam kilka lat. Robiłam to sama, ponieważ nie skończyłam żadnej szkoły artystycznej, z wykształcenia jestem magistrem zarządzania. W tym czasie dużo czytałam, oglądałam filmiki tematyczne, kompletowałam materiały plastyczne. Gdy warsztat był gotowy usiadłam i zaczęłam malować - stwierdza z prostotą. 

Jej pierwszym obrazem był widok Tatr odtworzony ze zdjęć, które wykonała ukochanych przez siebie górom. Bo wcześniej wolny czas wypełniała jej fotografia. Jest dobrze znana organizatorom wieloletniego ogólnopolskiego konkursu "Magia Powiatu Starachowickiego" nagradzającego najpiękniejsze zdjęcia naszego regionu.   

-  Jestem laureatką trzeciego miejsca, a moje zdjęcia wiszą w holu budynku starostwa starachowickiego. Wydałam też tomik poezji pod tytułem "Lato pojawi się wkrótce" - wylicza pani Anna.

 Ale wróćmy do jej plastycznych zainteresowań. Okazuje się, że debiutancki  widok zaśnieżonych Tatr nie sprowadził jej malarstwa tylko do pejzaży. Panią Annę zachwyca wiele rzeczy i często tworzy pod wpływem chwili, bo jej artystyczna natura  dostrzega piękno nieraz w całkowitej prostocie dnia powszedniego.    

-  Nie mam jednego kierunku tematycznego. Ostatnio wykonałam serię 12 obrazów przedstawiających groty solne, bo urzekło mnie obejrzane zdjęcie tych miejsc. 12 obrazów, jak 12 miesięcy w roku, wykonanych farbami akrylowymi i trochę z efektem 3D, bo na części obrazu położyłam farby wypukło. I trochę brokatu, żeby oddać efekt połysku solnych ścian - tłumaczy autorka pokazując odpowiednie płótno.

- Ale mam też obraz przedstawiający po prostu koper. Powstał po wpływem impulsu, gdy gałązka kopru upadła mi na posadzkę. Stworzyła tak piękną kompozycję, że natychmiast zrobiłam zdjęcie, a potem zaczęłam malować. Uwielbiam widok kwitnących na żółto pól rzepaku. A tu mam obraz mgły otaczającej pnie drzew, efekt mojego spaceru po lesie - pani Anna wyciąga ze stosu obrazów kolejny egzemplarz. 

- Tu nie zrobiłam zdjęcia, tylko zatrzymałam ten piękny widok w pamięci. A to abstrakcja, bo na płótno zdarza mi się też przenosić emocje, które odkrywają część mojej osobowości. Pewnej osobie podarowałam obraz "Kajaki". Co prawda przedstawia drzewa, ale pokazane w taki sposób, jakby się płynęło miedzy rozchylającą się zielenią. Powiesiła go w gabinecie, ale potem przeniosła do sypialni, bo jak mówiła ten widok ma tak dobrą energie, że chce się przy nim  budzić - dodaje.

Pani Anna znajduje tematy spontanicznie, ale w samym procesie twórczym jest uporządkowana i działa zgodnie z wypracowanym rytuałem. 

- Pracuję tylko wieczorem, gdy można się skupić w ciszy. Nie przywiązuję się jakoś szczególnie do swoich obrazów, bo niektóre  sprzedaję lub darowuję, ale są wśród nich takie, które chcę mieć tylko dla siebie. Do takich należy mój pierwszy obraz z Tatrami oraz ostatnio namalowane "Łódki". Choć tu zrobiłam pewien wyjątek i namalowałam kopię dla siostry, która jest fanką mojego malarstwa. A pierwszym recenzentem mojej twórczości jest syn, któremu wysyłam zdjęcia prac zaraz po namalowaniu. Ale nie zawsze słucham jego uwag - śmieje się pani Anna.

Na razie preferuje pracę w domowym zaciszu, ale nie wyklucza, że kiedyś wybierze się w plener. 

- Być może, że zabiorę płótna i pójdę do lasu -  zastanawia się. 

Ostatnio fascynuje ją szum morza. Czy będzie z tego obraz, czy może wiersz?

- Wydałam do tej pory jeden tomik, ale materiałów mam co najmniej na trzy następne. Tu moim tematem wiodącym jest przyroda - mówi pani Ania. 

Nasza malarka, fotografka i poetka jest też miłośniczką lokalnej historii. 

- Czynnie działam w Towarzystwie Przyjaciół Starachowic. Razem z moim synem. Nasze nazwiska są ujęte w jednym z numerów "Zeszytów Starachowickich", który został poświęcony Arseniuszowi Kufalskiemu (starachowiczanin, żołnierz AK, którego grób został w tym roku odnowiony przez TPS z funduszy zebranych od mieszkańców w czasie kwesty przed starachowickimi cmentarzami - przyp. autorki). Zbieraliśmy razem pieniądze w ostatniej kweście i w tym roku też się pojawimy przed cmentarzem na Bugaju. Jestem też w Dyskusyjnym Klubie Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej - podsumowuje aktywna starachowiczanka. 

iwo                                                 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-02

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym.