JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Wraca temat budowy spalarni. Stowarzyszenie proponuje rozwiązanie dotyczące wycofania się z inwestycji

2023-06-13 11:00:01

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas środowej (7 czerwca br.) konferencji prasowej poinformowało, że mają do rozważenia propozycję dotyczącą budowanej w mieście Instalacji Odzysku Energii (spalarni odpadów) przy ul. Ostrowieckiej. Jak mówią, są to rozwiązania satysfakcjonujące obie strony, a przede wszystkim mieszkańców. Do rozmów przy "okrągłym stole" zapraszają prezydenta Starachowic i prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej.

fot. Gazeta Starachowicka

O pomyśle na rozwiązanie, wydawałoby się, patowej sytuacji poinformował adwokat Piotr Capała, pełnomocnik Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic, który reprezentuje mieszkańców sąsiadujących z kontrowersyjną inwestycją.

- Jaka jest aktualnie sytuacja w zakresie budowy spalarni w Starachowicach? Otóż nie ma decyzji o lokalizacji inwestycji, celu publicznego oraz pozwolenia na budowę - mówił. - Jest lekki impas, a zatem miejsce i pole do porozumienia z władzami miasta, by ZEC zabezpieczył zarówno interesy mieszkańców, jak i spółki. Dzięki temu nie będzie problemu z dostawą ciepła czy komunikacją miejską, którą nadzoruje ZEC. Mamy propozycje rozwiązań dla spółki ciepłowniczej, i chcemy, by zarówno prezydent, jak również prezes spółki zapoznali z tymi propozycjami i przy okrągłym stole bez udziału mediów podjęli jakieś decyzje. ZEC nie byłby stratny, a nawet miałby nadwyżkę, bez obaw jak ta sytuacja się rozwinie. Te analizy, do zapoznania się, chcę przedstawić prezydentowi i prezesowi ZEC.

Wśród mieszkańców sprzeciwiających się budowie spalarni na terenie przy ulicy Ostrowieckiej jest starachowicki przedsiębiorca Edward Płusa. Podczas konferencji odniósł się do komentarza, jaki jego temat miał opublikować w mediach społecznościowych prezydent Marek Materek.

- Dowiedziałem się, że jestem zacietrzewionym hipokrytą. Jak można mnie tak nazywać, skoro ta inwestycja powstaje 100 metrów od mojego domu, a podobnych do mnie mieszkańców jest wielu - podkreślił. - Zarzuca mi rzeczy, o których nie mam pojęcia. Prezydent twierdzi, że namawiam ocieplania za pomocą gazu. Tak namawiam, ze względu na zastosowanie i możliwość zarabiania pieniędzy na prądzie, który dzięki temu powstanie, a jest taka możliwość. Kalkulacje ekonomiczne tego są, niestety  budowniczowie spalarni swoich kalkulacji nie przedstawili - dodał. Edward Płusa poinformował również, że w Starachowicach zawiązało się Zrzeszenie Rzemieślników i Przedsiębiorców. - Zachęcamy do zgłaszania się do nas na ulicę Spółdzielczą. Zapraszamy wszystkich, którzy prowadzą mniejsze czy większe interesy w mieście, bo musimy być razem.

Działacz SIDS Zbigniew Kroczek, który na co dzień jest przedsiębiorcą budowlanym, twierdzi, że od kilku lat stowarzyszenie zwraca uwagę, dlaczego inwestycja w IOE nie może się udać w Starachowicach.

- Począwszy od ekonomii, bo nie ma finansowania, po formalne sprawy związane z pozwoleniem na budowę czy brak transparentności przy przetargach - mówi. - To jest patologia procesu inwestycyjnego. Nie spotkałem się z taką sytuacją. Dziennik budowy to podstawa a tu dziennik, który posiada 30 stron, ma 23 strony i kończy się na dacie, kiedy wojewoda wstrzymał budowę. Potem jest wznowienie, ale słowa bez wyjaśnienia. Przewinęło się już czterech kierowników budowy. Obawy są bardzo uzasadnione, tym bardziej że w dzienniku są informacje dotyczące zbrojenia, które są niezgodne z prawdą, które już zostało odebrane, a mamy dokumentację fotograficzną, gdzie nie ma zbrojenia. Ono pojawiło się w kwietniu, a w dzienniku zostało odebrane znacznie wcześniej. Inspektorzy się nie popisali - dodał Zbigniew Kroczek. - Tu istnieje układ wzajemny służb nadzorujących i inwestora, co powoduje, że Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic ma związane ręce.

(az)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.   
Festyn Ekologiczny „Zaginiony  świat naszej Ziemi”

2024-06-10

Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach już po raz piętnasty organizuje dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Tegoroczna edycja Festynu objęta patronatem starosty starachowickiego oraz prezydenta Miasta Starachowice odbędzie się pod hasłem „Nasz sąsiad wilk”.
Postawiliśmy na Prawo i Sprawiedliwość

2024-06-10

Postawiliśmy na Prawo i Sprawiedliwość

Państwowa Komisja Wyborcza już potwierdziła, że z naszego okręgu wyborczego mandaty do Parlamentu Europejskiego zdobyło 7 osób. Z tego najwięcej, bo trzy należą do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Ta partia wygrywa także Eurowybory w naszym województwie, powiecie i mieście.   
Starachowickie baseny letnie będą nieczynne

2024-06-10

Starachowickie baseny letnie będą nieczynne

W tym roku w Starachowicach nie będzie letnich basenów, które zlokalizowane były na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Szkolnej. Miasto dysponuje dwoma kąpieliskami otwartymi oraz krytą pływalnią i z tych obiektów będą mogli skorzystać mieszkańcy.
Ruszył remont ulicy Chopina

2024-06-07

Ruszył remont ulicy Chopina

W Starachowicach są takie drogi, o których remont mieszkańcy dopytywali od lat. Wśród zapomnianych i zniszczonych ulic znajdowała się również sąsiadująca z Parkiem Miejskim ulica Chopina. Kiedyś był plan, by zmodernizować ją przy okazji rewitalizacji parku. Niestety, wówczas remont nie doszedł do skutku. Teraz się udało. 
Mieszkańcy bloków mówią

2024-06-06

Mieszkańcy bloków mówią "NIE" dzierżawie parkingów

Mieszkańcy z bloków na osiedlu Żeromskiego i Armii Krajowej podczas czwartkowego (6 czerwca) spotkania wyrazili swój sprzeciw dotyczący planów władz miasta związanych z dzierżawą miejsc parkingowych. Podkreślili, że to nie polepszy, a wręcz przeciwnie pogorszy, fatalną sytuację związaną z brakiem miejsc postojowych.
Co z miejskimi fontannami?

2024-06-07

Co z miejskimi fontannami?

Za nami piękny i słoneczny maj, rozpoczął się czerwiec, a fontanny w Starachowicach nadal są nieczynne. Dlaczego tak się dzieje? - takie pytanie do redakcji Gazety skierował jeden z Mieszkańców. Mieliśmy nadzieję, że już w tym miesiącu, ponieważ Gmina Starachowice ogłosiła postępowanie dotyczące wyboru firmy, która przez następne trzy lata będzie zajmowała się utrzymaniem i konserwacją miejskich fontann.
Czy w Starachowicach powstaną Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz dom dla osób z chorobą Alzheimera?

2024-06-06

Czy w Starachowicach powstaną Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz dom dla osób z chorobą Alzheimera?

Miasto Starachowice od dawna planuje realizację dwóch inwestycji, których celem jest pomoc osobom niesamodzielnym. Oba projekty miałyby zostać zrealizowane na osiedlu Żeromskiego. To właśnie tam gmina posiada działkę, na której miałoby powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a w budynku po dawnej przedszkolu, a następnie Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej,  filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera.