JUŻ W KIOSKU

Wojewoda świętokrzyski wstrzymuje budowę "spalarni odpadów" w Starachowicach. Jest komentarz prezydenta Marka Materka

2023-02-13 18:14:37

Ocena:

3.5/5 | 2 głosów

Mimo protestów i wątpliwości mieszkańców i miejskich stowarzyszeń, przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach jesienią 2022 roku rozpoczęła się budowa Instalacji Odzysku Energii (IOE). 

fot. ZEC Starachowice

Prezydent Marek Materek podczas sierpniowej konferencji prasowej podkreślał, że budowa IOE to historyczny projekt, który ma zabezpieczyć zapotrzebowanie Starachowic na energię na najbliższe kilkadziesiąt lat i w znacznym stopniu uniezależnić miejski Zakład Energetyki Cieplnej od surowców energetycznych.

- Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa Instalacji Odzysku Energii pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną produkowaną z paliwa alternatywnego, pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale mogą zostać wykorzystane do termicznego przetwarzania - mówił prezydent Starachowic. 

W minionym tygodniu (10 lutego br.) w Biuletynie Informacji Publicznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego ukazało się obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego o uchyleniu decyzji Starosty Starachowickiego z dnia 10.08.2022 r. udzielającej dla Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach pozwolenia na budowę instalacji odzysku energii (IOE) przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach.

- Na podstawie przepisów art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000), Wojewoda Świętokrzyski informuje, że decyzją z dnia 08.02.2023 r. Znak: IR.I.7840.11.6.2022 uchylił decyzję Starosty Starachowickiego Nr 286/22 z dnia 10.08.2022г. Znak: BK.6740.1.4.2022. JM udzielającą dla Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach, ul. Na Szlakowisku 8, 27-200 Starachowice, pozwolenia na budowę instalacji odzysku energii (IOE), (...), na działce ewid. nr 769/2, przy ul. Ostrowieckiej 3 w Starachowicach w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, ponieważ decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie - czytamy w obwieszczeniu.

Zwróciliśmy się do prezydenta Starachowic Marka Materka z prośbą o komentarz do decyzji wojewody Zbigniewa Koniusza. Publikujemy jego treść. 

- Jeśli nie chcecie pomóc - nie przeszkadzajcie. Prosiłem o to moich politycznych oponentów. Nie posłuchali. Nieustannie próbują torpedować prace związane z budową Instalacji Odzysku Energii, czyli Eko Spalarni. Budowa trwa i każde opóźnienie może wpłynąć na wzrost kosztów przedsięwzięcia. Dzięki modernizacjom, które wykonaliśmy w poprzednich latach, starachowiczanie ponoszą jedne z najniższych kosztów centralnego ogrzewania w regionie. Celem, jaki wyznaczyłem współpracownikom, jest zabezpieczenie niskich cen dla mieszkańców i działających w mieście firm na kolejne dziesiątki lat. Tymczasem Wojewoda Świętokrzyski uchylił decyzję w sprawie budowy IOE w związku z odwołaniem Stowarzyszenia Inicjatywa Dla Starachowic, wniesionego przez pełnomocnika Piotra Capałę. Wojewoda przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, czyli Staroście Starachowickiemu. Od decyzji Wojewody przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Stroną w postępowaniu jest ZEC Sp. z o.o. i zapewne z tej możliwości skorzysta. Niezależnie od kłód rzucanych nam pod nogi przez politycznych oponentów zamierzamy dokończyć budowę Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach, tak by mieszkańcy mogli korzystać z tańszego ciepła w przyszłości. Wierzę, że podczas zbliżających się wyborów samorządowych mieszkańcy odpowiednio rozliczą „zasługi” dla miasta poszczególnych grup politycznych - mówi prezydent Materek.

Oświadczenie prezesa zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach, Marcina Pochecia.

- Spółka nie otrzymała jeszcze żadnej decyzji. Po jej otrzymaniu i zapoznaniu się z jej treścią oraz uzasadnieniem  podejmie decyzję o dalszych krokach, w tym o ewentualnym zaskarżeniu decyzji do WSA. Ponadto, w obecnej chwili trwa postępowanie mające na celu wyjaśnienie kwestii  reprezentacji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic pod kątem legalności działań podejmowanych przez stowarzyszenie. Kwestia ta może okazać się kluczowa w sprawach skutków prawnych oraz konsekwencji działań stowarzyszenia dotyczących prowadzonej inwestycji.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.